Databáze a vyhledávače práce a brigád v zahraničí - obecné informace

Pro vyhledání pracovní pozice pravděpodobně kromě jiných zdrojů využijete také internet. Existuje mnoho internetových stránek, na nichž lze práci nalézt. Jedná se především o vyhledávače a databáze pracovních míst, které vám nabídnou inzeráty podle vámi zadaných kritérií. Hledat můžete také na stránkách personálních agentur, které někdy kromě nabídky inzerátů poskytují také další služby, jako je zprostředkování práce nebo třeba pomoc s ubytováním, a to často za poplatek.

 

Pokud se na samostatné hledání práce necítíte, můžete se svěřit do rukou specializované agentury. Ta vám nabídne hotové pracovní programy, které jsou nejjednodušším (a u některých zemí či typů práce téměř jediným) způsobem, jak sehnat práci v zahraničí. Za poplatek získáte balíček služeb, jejichž rozsah se liší podle typu programu a země, do níž se chystáte. Mezi nejobvyklejší služby patří pomoc s vyřízením pracovního víza nebo povolení, pomoc s nalezením práce, její zprostředkování, zajištění pracovní smlouvy, pomoc s povinnými registracemi a zřízením bankovního účtu, pomoc s dopravou na místo, zajištění ubytování, orientační školení, informační brožura, asistenční služba během pobytu, vyřízení vrácení daní apod. Na tom, které z nabízených služeb využijete, závisí cena programu. Více informací o jednotlivých pracovních programech naleznete v sekci Pracovní programy agentur.

 

Bezpečnostní upozornění

Při výběru agentury si musíte dávat pozor na to, jestli je seriózní. V seznamu na http://portal.mpsv.cz → Pro občany → Agentury práce (který naleznete dále v tomto šanonu) si můžete ověřit, zda má agentura povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Můžete také prohledat internet a zjistit, kolik klientů její služby již využilo a jaké s nimi mají zkušenosti, můžete se poptat mezi známými.

Důležité je také mít vždy všechno písemně potvrzeno, podepsáno všemi stranami a veškeré smlouvy a doklady o zaplacení si uschovat, abyste v případě problémů měli něco v ruce. Informace o tom, jak problémům předejít, naleznete na internetových stránkách organizace La Strada http://www.strada.cz.

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová, 23. 2. 2007. Zdroj: Internet.
POslední aktualizace: M. Borovská, srpen 2017

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2