„Byl jsem nácek. Jaké je to opustit neonacistickou scénu?“

Zdroj: http://nasregion.cz/galerie/christian-byl-jsem-nacekExtrémní pravice nejsou dnes jen kovaní neonacisté, ale i identitáři, kteří se maskují za ochranu evropské křesťanské kultury a tradice.  „Říkají, že nejsou rasisté, je to ale jen funkční nálepka. Jejich politika je založená na vyloučení odlišných lidí, zdůrazňuje historii a tradice, které stojí na krevním poutu.

Je to stále stejný rasismus. Náplní je pořád tvorba umělých problémů typu „islamizace“ a snaha udržet se v roli hrdiny a zachránce civilizace“, říká Christian Ernst Weissgerber, někdejší prominentní postava německé neonacistické scény. V současné době se věnuje studiu filosofie a je studijním referentem se zaměřením na krajní pravici.

Weissgerber varuje před tím, že se nenávist šíří. „Lidem připadá povznášející zostuzovat jiné lidi a útočit na ně. Nenávist je baví,“ poznamenal k vlně rasismu a nesnášenlivého nacionalismu živeného pochybnými informacemi ze sociálních sítí.

Christian dále upozorňuje, že pravicoví extremisté se vždy snaží komplexní sociální problémy svést na jednu skupinu obyvatel. „Na to je třeba lidi upozorňovat a vysvětlovat jim, že třeba migrace je jen zástupný problém. Musíme se snažit vybudovat solidární struktury, kde se budou lidé cítit v bezpečí. Ukázat jim, že jejich problémy mají širší pozadí, ať už jde o důsledky kapitalismu, nebo devastaci životního prostředí.“

Weissgerber vystoupil v rámci projektu Normalizace nenávisti v Akademickém konferenčním centru, kde v rámci panelové diskuse „Byl jsem nácek. Jaké je to opustit neonacistickou scénu?“ hovořil o tom, co ho k extrémnímu nacionalismu přivedlo i jak je vůbec možné se z takové komunity vymanit.

Rozhovor s Weissgerberem naleznete zde a jeho portrét zde.

 

Vložila: M. Kunstová, září 2018

Zdroj: www.wave.rozhlas.cz, www.nasregion.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
7
8
9
10
11
12
13
 
 
 
 
 
 
 
14
15
16
17
18
19
20
 
 
 
 
 
 
 
21
22
23
24
25
26
27
 
 
 
 
 
 
 
28
29
30
31
1
2
3