Byly objeveny nové obyvatelné planety, za podpory MŠMT ČR

trappist-1 planety

Lidstvo nyní může upínat své naděje mnohem dále než k Marsu či měsíci Europa, až bude za několik stovek či tisíc let přemýšlet o své nové domovině. Astronomové - i za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy - objevili ve slunečním systému Trappist-1 sedm nových obyvatelných planet!

Planety svou velikosti i atmosférou připomínají naši planetu a nacházejí se v takzvaném obyvatelném pásmu. To znamená, že nejsou příliš blízko ani příliš daleko své stálici (centrální hvězdě) a panují na nich tedy optimální teplotní podmínky pro přežití buněčného života. Jejich povrchy jsou srovnatelné s povrchem Země či Marsu. Navíc většina těchto planet má pevný a skalnatý povrch a u třech se dokonce předpokládá výskyt vody.

Bohužel, jejich vzdálenost se zdá být zatím nepřekonatelná. Nacházejí se 40 světelných let od Země, což je asi dva a půl milionkrát větší vzdálenost než od Země ke Slunci. Naše v současnosti nejrychlejší kosmická loď Juno by tuto vzdálenost urazila za 158 600 let.

Ale kdo ví, jaké pohony a variace na "červí díry" lidstvo za pár desítek, set či tisíc let ještě vymyslí?

K objevu přispělo i MŠMT ČR

Objevu se astronomům podařilo dosáhnout v rámci projektu realizovaného na observatořích mezinárodní organizace ESO (Evropská jižní observatoř) v Chile. Česká republika je členem ESO od roku 2007. Objev sedmi potenciálně obyvatelných planet by nebyl možný, kdyby vědci z belgicko-britsko-amerického týmu neměli k dispozici špičkové technologie, jimiž ESO disponuje a na jejichž vybudování a údržbě se v rámci ESO podílí svým členským příspěvkem i Česká republika prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na observatořích ESO bylo za dobu českého členství realizováno několik desítek českých výzkumných projektů, z jejíchž výsledků čeští vědci publikovali nebo se podíleli na publikaci více než 130 článků v mezinárodních odborných časopisech.

V současné době ESO s českou podporou buduje v Chile teleskop E-ELT, který bude největším optickým pozorovacím zařízením na světě. Jeho dokončení se plánuje na rok 2024. Již teď je jisté, že parametry teleskopu E-ELT umožní mimo jiné i potvrzení či vyvrácení domněnky o existenci vody a tedy i možnosti života na třech planetách ve slunečním systému Trappist-1.

Bližší informace (v angličtině) o objevu jsou k dispozici v článku zde: http://www.eso.org/public/unitedkingdom/news/eso1706/ a na čtyřminutovém filmu ESO zde:https://www.youtube.com/watch?v=QSFcQFoHXiU

 

Pro NICM vložila Jana Beničáková, březen 2017.

Zdroj: msmt.cz, express.co.uk

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2