Být jeden den slepcem, komparzistou, hrnčířem, sklářem i tkalcem

Tkalcovský stavZdá se vám nemožné, že byste si za jeden den mohli vyzkoušet tolik rolí? Až náš přijdete navštívit do našeho Národního informačního centra pro mládež Na Poříčí 4, budete procházet kolem Náměstí Republiky, na kterém se v létě dějí věci, které vám to umožní.

Řemeslný týden

Málokdy si můžete na malém prostoru vyzkoušet hněd několik řemesel za sebou a ještě k tomu zdarma. Zájemcům umožní stánkaři, aby si sami vyzkoušeli tradiční výrobu jejich výrobků. Návštěvníky čeká třeba hrnčířský kruh, tkalcovský stav, foukání skla, sedlářství nebo předení. Kdo by odolal vůni a kráse tradičního českého řemesla? Již hotové ručně dělané výrobky si můžete u stánku samozřejmě i koupit. 

Malý tip: Pokud nejste manuálně zruční, ale víte, kde je pravá a levá strana, vyzkoušejte tkalcovský stav. Naopak, pokud jste velmi nadaní, zkušení či odvážní, zaujme vás hrnčířský kruh. Počítejte ale i s možností, že místo krásné vázy nebo mísy vytvoříte jakousi povadlou hroudu :)

 

Řemeslný týden Malovaná keramika

Kavárna POTMĚ

Světluška logo

"Vstupte do světa tmy a ochutnejte tu nejčernější kávu široko daleko. Nevšední kavárna, ve které Vás obslouží nevidomí, opět otevírá své dveře." Anotace zve k návštěve provizorní kavárny na na Náměstí Republiky, před kterou se po páté vždy tísní davy lidí. Za 140 korun zde zažijete procházku absolutní tmou, posezení u kávy či zmrzliny za zvuků hlasitých hovorů u jiných stolků, kroků kolemjdoucích číšníků, cinkání, vrzání a jemných doteků, které vám pomohou se v prostoru orientovat a komunikovat. Jiné vjemy nečekejte. Světlo, barvy, tvary, perspektiva... nic z toho. Zážitek je to opravdu silný. Někteří lidé mohou pocítit nevolnost, úzkost, jiní se cítí jako dočasně "nevidomí" překvapivě dobře. Jak to bude u vás? 

Výtěžek z Kavárny POTMĚ putuje na konto Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá těžce zrakově postiženým dětem i dospělým. Z návštěvy si odnesete na památku i magnetku a hrníček s logem Světlušky, které jsou v ceně vstupenky. Více informací najdete na www.svetluska.net

NEXON Korea Corporation orchestr

Na Náměstí Republiky vyrostla zajímavá skulptura, která připomíná několikametrovou hroudu bláta. Nejedná se však o kulisu k řemeslnému týdnu, nýbrž o sochu vztyčenou k příležitosti koncertu orchestru. Orchestr hrál pasáže z plánované počítačové hry společnosti NEXON Korea Corporation. Posluchače snímala kamera a její záznam později tvůrci mohou použít k propagaci své hry. Jestli je to dobře, nebo ne, už si musí zvážit každý sám. Nicméně, orchestr hrál opravdu krásně. 

Pro NICM vložila Jana Beničáková, červen 2017

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
1