Cenu romského muzea v Brně dostane učitel v romské škole

 Letošní cenu Muzea romské kultury v Brně dostal slovenský učitel Ján Sajko. Víc než 20 let učí výtvarnou výchovu v romské základní škole v Jarovnicích, největší romské osadě u Prešova. Sajko učí tak, že děti dokáže zaujmout nejen ve svých hodinách, ale vytváří ve škole příznivou atmosféru. Dětem to pak pomáhá i v ostatních předmětech, řekla dnes novinářům ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Sajko neúnavně práce svých dětí rozesílá po světě. Jeho žáci díky tomu opakovaně získali ceny na dětských výtvarných soutěžích v Japonsku, Indii, Belgii, Norsku a jinde.

Na ceremoniály vždy autory prací bere a ukazuje jim život mimo osadu. "Děti by se bez jeho přičinění nedostaly dál, většinou se nedostanou ani do Prešova, který je vzdálený 20 kilometrů," dodala za muzeum Jana Poláková.
Se Sajkem se pracovníci muzea setkali už počátkem 90.

let na svých výzkumných cestách. S muzeem byl v kontaktu kvůli výstavě, kterou z tvorby jeho žáků uspořádalo.

Část předmětů je dodnes v muzejních sbírkách. "Máme i kolekci asi deseti kusů maleb na deskách vyřazených školních lavic, což je ojedinělé," uvedla Poláková.

Sajko učí na druhém stupni základní školy. Svou práci přizpůsobil romským dětem. Často s nimi například tvoří kolektivní díla, protože zjistil, že individuální práce vystavené na školních chodbách děti časem poničí.

Ke společnému dílu mají děti vztah. Naučil je také, že když mu poztrácí všechny tužky, nebudou mít s čím kreslit. Úspěšný je podle muzejníků i v tom, že děti v tvorbě nijak neomezuje, vznikají tak třeba postavy se zelenými vlasy a fialové kočky.

Právě barevností jsou díla podle muzejníků výjimečná. Cenou chce muzeum ocenit osobnosti, které se významně zasloužily o rozvoj romské kultury a pomoc Romům, ale o nichž se jinak moc neví. Loňskou první cenu dostala muzejní mecenáška a redaktorka Českého rozhlasu Jana Šustová. Muzeu věnovala mnoho sbírkových předmětů.

Datum: 29.11.2010

Zdroj: www.iporadna.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31