Chopte se iniciativy!

evropská občanská iniciativa

Když se řekne Evropská občanská iniciativa, většina z nás si pod tímto termínem nic nepředstaví. To je ale škoda! Nová kampaň organizovaná Evropskou komisí se to snaží napravit a šířit  mezi občany členských států Evropské unie povědomí, že mohou něco změnit! Být aktivním občanem je totiž cool.


Evropská občanská iniciativa je nástroj, jehož prostřednictvím se mohou občané členských států podílet na rozhodování o fungování Evropské unie a částečně i na legislativním procesu. Návrhy na řešení konkrétních otázek, které je trápí mohou (za předpokladu splnění stanovených kritérií jako je množství podpisů, dostatečný počet iniciátorů z adekvátního spektra členských zemí atd.) totiž předložit Evropské komisi a následně také Evropskému parlamentu. Ten pak na základě určitého návrhu může dokonce změnit, zrušit nebo vytvořit nový právní předpis.

Evropská unie se momentálně snaží povzbudit občany nejen k zapojení se do již existujících iniciativ, ale také k jejich početnějšímu organizování. Pomoci občanům se snaží postupným zjednodušováním organizačního procesu. Ten je sice zatím stále ještě dost komplikovaný, ale nebojte se, zas tak hrozné to není. Pojďme si nyní celý systém trochu představit.

Co hlavně potřebuji vědět, když chci zorganizovat občanskou iniciativu:

  • pro úspěšný start v organizování EOI je zapotřebí výbor 7 občanů EU z alespoň 7 různých členských států
  • aby byla iniciativa úspěšně ukončena tj. předložena Evropskému parlamentu, musí získat alespoň 1 milion podpisů, přičemž musí naplnit požadovaný podíl podpisů v 7 členských státech Unie.
  • celkový čas na sběr podpisů je 1 rok
  • iniciativa musí být jednoduše srozumitelná a obsahovat návrh na řešení (co jí chceme dosáhnout)
  • podrobné informace jak postupovat naleznete v odkazu: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/how-it-works

Jak se můžu zapojit do existujících iniciativ:

Na oficiálních stránkách Evropské komise najdete seznam všech nyní probíhajících občanských iniciativ, které můžete svým podpisem podpořit. Stačí vyplnit požadované údaje o vás a kliknout na příslušné tlačítko. Na stejném místě rovněž naleznete informace o konkrétní iniciativě a její celé znění v různých jazycích. -> odkaz: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/open

 

Promo video k občanské iniciativě si pusťte ZDE.

Více informací najdete na stránkách:

http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=cs


Vložila: Simona Fialová, říjen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2