Čolci, mloci a ti druzí - výstava v DDM hl. m. Prahy

V týdnu od 18. – 24. dubna, denně od 8.30 do 18 hodin, proběhne na Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy unikátní výstava věnovaná tajemným a veřejnosti téměř neznámým živočichům – ocasatým obojživelníkům.

Málokterá skupina ohrožených živočichů je veřejností tak opomíjená jako právě obojživelníci. Příčin jejich ohrožení je mnoho, například nízká tolerance obojživelníků k lidským zásahům do jejich přirozeného prostředí, ničení malých vodních nádrží, úbytek hmyzu nebo suchá jara posledních let znemožňující obojživelníkům migrace na místa rozmnožování. Skrytý způsob života a hluboce zakořeněný odpor některých lidí ke všem živočichům s hladkou a vlhkou kůží jejich oblibě rovněž nepomáhá.

Díky spolupráci s Českou asociací pro ochranu a výzkum obojživelníků a královéhradeckou společností Natura Servis s. r. o. budou na výstavě představeny všechny u nás žijící druhy ocasatých obojživelníků a více než dvacet druhů cizokrajných čolků, pačolků, mloků a axolotlů. Některé vystavované druhy jsou tak vzácné, že nemají ani ustálené české názvy a vystavovány budou v Česku poprvé. Čolka hranatého, karpatského či dravého spatřil, na rozdíl od různých druhů žab, na vlastní oči asi málokdo.

Zvířata budou prezentována v biotopových nádržích. Návštěvníci se dozvědí řadu zajímavých informací o životě vystavovaných druhů, jejich přirozených biotopech, příjmu potravy, rozmnožování nebo možnostech jejich ochrany. Součástí výstavy bude také chovatelská poradna pro zájemce o chov obojživelníků, ale i ryb, plazů, hmyzu, pavoukovců a jiných drobných živočichů.

Záštitu nad akcí převzal místostarosta Prahy 5 Mgr. Lukáš Budín.

Pro školy a předem přihlášené skupiny budou probíhat komentované prohlídky výstavy i ostatních expozic stanice.

Rezervace: Vlasta Coufalová, tel.: 222 333 863, coufalova@ddmpraha.cz, www.priroda.ddmpraha.cz Vstupné: děti (studenti, senioři) 40 Kč, dospělí 60 Kč, objednané skupiny (min. 8 osob) 50 Kč, děti do 1 m, ZTP – vstup zdarma

Adresa: Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Drtinova 1a, Praha 5, (nejbližší zastávky MHD: Anděl, Arbesovo nám., Kobrova)

 

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy je největší volnočasové zařízení v České republice s tradicí od roku 1950. Pro všechny věkové kategorie nabízí přes 500 kroužků, ateliérů, kurzů a oddílů. Zaměřením pravidelných činností uspokojí i ty nejnáročnější. Poskytuje také vzdělávání pro předškoláky prostřednictvím center pro předškolní děti.

Další jeho činností je pořádání prázdninových pobytových akcí a příměstských táborů, akcí pro širokou veřejnost, soutěží, mezinárodních a vzdělávacích aktivit. V neposlední řadě provozuje DDM hl. m. Prahy vlastní ubytovací zařízení na celkově osmi místech v Čechách.

 

Vložila Markéta Žáková, duben 2016.
Zdroj: TZ akce

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5