Daně za rok 2011 - kdy podat přiznání?

Jestli patříte k lidem, kteří chtějí mít daňové přiznání co nejdřív z krku, zpozorněte. Pokud vám vyjde přeplatek, a vy podáte vyplněný formulář na finanční úřad v lednu, budete si o peníze muset požádat znovu.
Přestože je typickou českou vlastností nechávat vše na poslední chvíli, najdou se výjimky. A tito lidé, kteří se chtějí zbavit povinnosti podat daňový formulář co nejdříve, na to mohou doplatit. O peníze sice nepřijdou, ale připraví nejen sobě, ale i úředníkům finančního úřadu spoustu papírování a času navíc.

Úřad nemůže vyplatit peníze dřív
"Radovala jsem se, že se mi podařilo vše vyplnit včas a mohu to pustit z hlavy, a tak jsem se vypravila na finanční úřad minulý týden. A tam mě čekalo nemilé zjištění, že mi přiznání sice přijmou, ale o přeplatek budu muset požádat znovu. Prý mám přijít v březnu a vše se vyřídí najednou. Proč?" ptá se Linda z Úval.

O co jde? O jednu formulaci v daňovém řádu. Tam se totiž říká, že pokud poplatník daně požádá o přeplatek (to se dělá vyplněním části čtvrté strany základního tiskopisu), čeká úřad 60 dní na to, jestli přeplatek vznikne. A tady je ten zakopaný pes. Když požádáte například 16. ledna, po uplynutí 60 dnů je půlka března a přeplatek vzniká podle daňového řádu až vyměřením daně k poslednímu dni pro podání přiznání (to je 1. dubna, letos bude v pondělí 2. dubna).
Čili teprve poté právně vzniká přeplatek a správce daně ho pak musí do 30 dní vyplatit.   

Zbytečné papírování, práce a čas
Co se stane, když požádáte předčasně? Finanční úřad musí vaši žádost zamítnout - jedno papírování, pak vám pošle dopis s doručenkou, kde vás o tom informuje - další papírování, vy musíte na poštu, abyste se dozvěděli, že si o přeplatek musíte požádat znovu - další papírování a čas strávený doručením nové žádosti na finanční úřad.
"Ve výjimečných případech, pokud třeba někam na dlouho odjíždíte, můžete na konec tiskopisu připsat větu, že žádáte o vyplacení přeplatku až po 3. dubnu," vysvětluje pracovnice finančního úřadu v Praze. Tím zbavíte úřad povinnosti dodržet 60denní lhůtu.

 

Vložila Kateřina Mydlářová, leden 2012
Zdroj: Idnes

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
7
8
9
10
11
12
13
 
 
 
 
 
 
 
14
15
16
17
18
19
20
 
 
 
 
 
 
 
21
22
23
24
25
26
27
 
 
 
 
 
 
 
28
29
30
31
1
2
3