Dluh neodpustí, ale můžete si jej odpracovat. Vymáhání by se mohlo změnit

Na dluhovou problematiku se Češi dívají jednoznačně. Vymáhání dluhů by se ale mohlo brzy změnit. Věřitelé chtějí připravit vlastní návrh zákona, který by umožňoval si dluhy i odpracovat.

Postoj Čechů k dlužníkům a dluhům je poměrně striktní. Panuje jasný názor na to, jaký účel půjčky je ještě v pořádku a jaký je naopak zavrženíhodný. Ne každému dlužníkovi by také Češi pomohli. Dluh musí vzniknout „ze správného důvodu“.

Česká asociace věřitelů se řadou názorů inspirovala a plánuje Poslanecké sněmovně předložit návrh zákona, který by exekutorskou praxi pozměnil.

Zadluženost vnímáme jako vysokou - Názory se ale mírně liší podle toho, jaké vzdělání respondenti mají. Například lidé s vystudovanou vysokou školou vnímají otázku pozitivněji než lidé s nižším vzděláním.  Optimističtější jsou také více muži než ženy a také lidé žijící v Praze. Naopak negativní pohled mají lidé v Ústeckém kraji a Moravskoslezském kraji.
 
Dluhy akceptujeme jen u bydlení, vzdělání a zdraví - Dluh jako takový jsou pak u ostatních ochotní akceptovat jen v případě, že jde o půjčku na vzdělání, zdraví nebo na bydlení. Pokud naopak zjistí, že si někdo z jejich okolí vzdal půjčku třeba na vánoční dárky, na dovolenou či na spotřební zboží, jako je chytrý telefon či notebook, považují to za něco neakceptovatelného.
 
Pomoc? Jen těm, co si za to „nemohou sami“ Pokud někdo upadne do dluhové pasti, řada lidí souhlasí s tím, aby mu stát pomohl. Podle respondentů by se ale mělo jednat o dlužníka, který do pasti spadl kvůli vážným okolnostem. Například v důsledku nemoci nebo ztráty zaměstnání. U ostatních dlužníků lidé tak benevolentní nejsou.
 
DPH z nákladů exekuce by se mělo zrušit. Podle České asociace věřitelů by mělo dojít ke zrušení či alespoň snížení sazby daně z přidané hodnoty uplatňované na náklady z exekuce. Dlužník by tak podle statistik mohl ušetřit i pětinu nákladů exekučního řízení.

 

Celý článek k této problematice naleznete na těchto stránkách.

 

Vložila: J. Bezpalcová

Zdroj: www.mesec.cz

Foto: www.pxhere.com

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1