Druhy živností

Máte-li ideu v jakém oboru byste rádi podnikali, je pravá chvíle na to zvolit si vhodnou živnost. Živnostenský zákon (zejm. jeho přílohy), příp. také náš článek, by vám ve výběru měl pomoci. Radu můžete hledat také přímo na živnostenském úřadu, kde je třeba živnost ohlásit či o ni požádat. Vyberete-li si některou z volných živností, budete muset splnit pouze obecné podmínky pro získání živnosti, tedy žádné odborné znalosti či vzdělání. V ostatních případech je nutné prokázat odbornou způsobilost.

Český právní řád rozlišuje tyto druhy živností:

 

1. Živnosti ohlašovací

 

Živnost volná

K provozování volné živnosti musí být splněny pouze všeobecné podmínky dané živnostenským zákonem, není potřeba prokazovat odbornou způsobilost nebo vzdělání. Přehled všech činností patřících do živnosti volné i s jejich popisem naleznete v příloze č. 4 živnostenského zákona.

 

Živnosti řemeslné

Živnosti řemeslné jsou vymezeny v příloze č. 1 živnostenského zákona. K jejich získání je třeba splnit všeobecné podmínky a také zvláštní podmínky odborné způsobilosti vymezené § 22 živnostenského zákona. Zvláštními podmínkami je míněno například vyučení v příslušném oboru, maturitní zkouška na střední škole v oboru nebo diplom dokládající absolvování vysoké školy v oboru. 

 

Živnosti vázané

Živnosti vázané jsou vyjmenovány v příloze č. 2 živnostenského zákona a pro každý jednotlivý obor těchto živností jsou vyžadovány jiné podmínky pro splnění odborné způsobilosti. 

 

 

2. Živnosti koncesované

 

Od živností ohlašovacích se liší především tím, že se živnostenskému úřadu neohlašují, nýbrž se podává žádost o koncesi. O žádosti o koncesi dále rozhoduje živnostenský úřad a to do 30 dnů od doručení žádosti obecnímu živnostenskému úřadu. Výčet koncesovaných živností obsahuje příloha č. 3 živnostenského zákona

 

 

 

Zdroj: www.portal.gov.cz, www.mpo.cz
Poslední aktualizace: N. Jogheeová, květen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2