Dobrovolnické činnosti / Evropská dobrovolná služba

Program Dobrovolnické činnosti umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích. Program Dobrovolnické činnosti vychází z původní aktivity programu Evropská dobrovolná služba. Jeho cílem je podpořit u mladých lidí rozvoj klíčových kompetencí (jazykových, sociálních, občanských apod.) prostřednictvím neformálního učení, a to za minimálních finančních nákladů na straně dobrovolníků.

Základní pravidla

Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 17 až 30 let, který má trvalé bydliště v EU nebo v jiné (partnerské) zemi. Programu se mohou zúčastnit také mladí lidé s omezenými příležitostmi či handicapem. Délka trvání projektu se pohybuje od 2 do 12 měsíců. V případě, že se projektu účastní alespoň 10 dobrovolníků nebo dobrovolníci s omezenými příležitostmi, mohou aktivity trvat od 2 týdnů do  2 měsíců. Projektu v rámci programu se však můžeš (ve většině případů) zúčastnit pouze jednou.

Projekty pokrývají celou škálu témat – od ekologie přes sociální práci a práci s mládeží po práci se seniory, prostě téměř všechno, co tě jen napadne. Základem každé Dobrovolnické činnosti je oboustranně dobře fungující partnerství mezi akreditovanou vysílající a hostitelskou organizací a dobrovolníkem. Je důležité, aby schopnosti a dovednosti dobrovolníka odpovídaly požadavkům projektu. Před zahájením projektu pak všichni partneři podepisují smlouvu, která stanoví role, povinnosti a práva všech účastníků.

Vysílající organizace má na starosti přípravu a podporu dobrovolníků před začátkem projektu, v průběhu projektu i po jeho skončení. Pomáhá s financováním cestovních nákladů (6 pásem podle online kalkulátoru), organizační i individuální podporou (kapesné), jazykovou podporou, speciálními potřebami pro účast mladých lidí s postižením a mimořádnými náklady. Zároveň pomáhá dobrovolníkovi s výběrem vhodného hostitelského projektu, se zajištěním cesty a pojištění, případně s vyřízením víz.

Hostitelská organizace připravuje pro dobrovolníka program činností, zajišťuje pro něj ubytování a stravování a poskytuje mu podporu v průběhu trvání jeho aktivit, zejména co se týče jazykové, osobní a administrativní podpory.

Hostitelská organizace by se měla snažit o co největší rozvoj dobrovolníka a jeho kompetencí. Osobní podporu zajišťuje dobrovolníkovi tzv. mentor, který mu pomáhá začlenit se do místní komunity. Zároveň se na něj dobrovolník může obracet s osobními problémy nebo s problémy, které souvisejí s jeho dobrovolnickými aktivitami.

Jak se zúčastnit 

1. Zaregistruj se do databáze Evropského sboru solidarity

V této databázi tě mohou kontaktovat akreditované organizace s nabídkou místa. Registraci můžeš provést na https://europa.eu/youth/solidarity_cs.

Co je Evropský sbor solidarity?

Evropský sbor solidarity (ESC) je novou iniciativou EU, která mladým lidem umožňuje věnovat se profesi nebo dobrovolnictví ve prospěch místních komunit, a to jak doma, tak v ostatních zemích Evropy. Do ESC se mohou zaregistrovat osoby starší 17 let, nicméně projektu se mohou zúčastnit až od 18 let. Maximální věková hranice účastníků je 30 let. V rámci ESC mladí lidé pomáhají při odvracení přírodní katastrofy nebo při odstraňování jejích následků, poskytují pomoc v azylových zařízeních, v komunitách s nejrůznějšími sociálními problémy apod. Projekty trvají od 2 do 12 měsíců a jsou zpravidla realizovány na území EU.

2. Vyber si českou organizaci, která má akreditaci pro vysílání dobrovolníků

Všechny akreditované organizace najdeš např. na https://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation.

Ve vyhledávacím formuláři zadej:

  • Organisation country: Czech Republic
  • EVS accreditation type: Sending organisation

Ze seznamu vysílajících organizací si vyber tu, která působí ve tvém městě či alespoň kraji. Napiš na kontaktní e-mail vysílající organizace a s koordinátorem se domluv, za jakých podmínek bude probíhat vaše spolupráce při přípravě na projekt. Stejným způsobem si můžeš najít zahraniční hostitelskou organizaci, ve které chceš působit jako dobrovolník. V databázi můžeš vyhledávat podle země nebo tématu.

Ve vyhledávacím formuláři si zadej:

  • EVS accreditation type: Receiving organisation

Tip: Aktuální nabídku dobrovolnických projektů najdeš na www.europa.eu/youth/volunteering/project.

Dobře si rozmysli typ činnosti, kterému se chceš jako dobrovolník věnovat a pokus se podle toho vyhledat vhodnou hostitelskou organizaci. Protože rok života je poměrně dlouhá doba, je opravdu velmi důležité, aby tě práce, kterou budeš v rámci projektu vykonávat, bavila.  Máš-li už jasno, zašli hostitelské organizaci na kontaktní e-mail svůj životopis a motivační dopis (na něm si dejte záležet, podle něj si organizace dobrovolníka vybírá) nebo do organizace  přímo zavolej. Dohodneš-li se s hostitelskou organizací na uskutečnění projektu, oznam to koordinátorovi své vysílající organizace. Organizace poté podají žádost o grant u Národní agentury k jedné ze tří uzávěrek v průběhu kalendářního roku.  Pokud bude žádost schválena, můžeš vyjet. Počítej však s tím, že celý proces může trvat až několik měsíců.

Z grantu bude hostitelská organizace hradit většinu tvých cestovních výdajů, ubytování, stravování, jazykový kurz, budeš také dostávat kapesné. Po celou dobu pobytu v zahraničí budeš mít hrazené i zdravotní pojištění.

Příprava na dobrovolnou službu

Až bude tvůj projekt schválen, pozve tě Národní agentura na předodjezdové školení, kde se seznámíš s dalšími dobrovolníky, kteří vyjíždějí do zahraničí, i s těmi, kteří se již vrátili a mohou se podělit o své zkušenosti. Zde se také dozvíš vše, co ještě potřebuješ před cestou vědět.

Certifikát Youthpass

Každý dobrovolník má právo získat certifikát Youthpass, kterým může doložit kompetence, jež během svého dobrovolnického projektu získal. Tento certifikát pak můžeš přiložit k životopisu a využít ho např. při pracovním pohovoru. Více informací najdeš na stránkách www.youthpass.eu.

 

 

Vložila: M. Plisková, září 2018

Zdroj: naerasmusplus.czhttps://europa.eu/youth/solidarity_cs

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2