Festival studentské tvorby START FILM FEST

startfilmfestBystřice nad Pernštejnem už po druhé ožije filmem!

Do Bystřice nad Pernštejnem se letos opět sjedou mladí filmoví nadšenci, aby pod vedením zkušených profesionálů vytvořili zajímavá díla. Chybět nebude ani letní kino a další atrakce spjaté s festivalem studentské tvorby START FILM.Uprostřed letních prázdnin se Bystřice nad Pernštejnem zaplní filmovými kamerami, profesionálními filmaři a především mladými lidmi, kteří tu budou vytvářet svá první životní díla. Ve dnech 5. až 10. srpna se zde totiž uskuteční již druhý ročník START FILM FESTu, jehož cílem je přiblížit filmovou tvorbu nejen studentům středních škol.

Festival tentokrát osobně zahájí režisér Jiří Strach se svým veleúspěšným filmem Anděl Páně 2, jenž ještě nedávno lámal divácké rekordy. Nebude ale jedinou hvězdou, která odstartuje druhý ročník. Po jeho boku se totiž objeví herec a také režisér Jiří Mádl, kterého přivítáme coby novou tvář mladého festivalu. V Bystřici se zdrží déle a mimo jiné divákům představí svoji studentskou tvorbu a také svůj první celovečerní film Pojedeme k moři, za který na Cenách české filmové kritiky obdržel ocenění pro objev roku.

Festivalové workshopy a výjimečná setkání

Do Bystřice dále zavítá například významný česko-kanadský kreslíř filmových storyboardů Kurt van der Basch, který nyní pracuje na natáčení Jurského světa 2 v Londýně. Akreditovaným účastníkům ukáže, jak vytvořit kvalitní obrázkový scénář a vysvětlí, proč je mnohdy opomíjený storyboard důležitou součástí natáčení. Přední český dramaturg nejen dokumentárních filmů Jan Gogola mladší vezme účastníky workshopu kreativního psaní na procházku po Bystřici, jež se stane základní inspirací pro mladé scenáristy a psavce různého druhu.

Workshop dokumentární tvorby povede dvojice talentovaných dokumentaristů Jaroslav Kratochvíl (Lovu zdar!) a Zdeněk Chaloupka, kteří svoji dílnu připravili ve spolupráci s My Street Films. Chybět nebude ani oblíbená exkurze do světa filmových triků pod vedením špičkového trikového výtvarníka Borise Masníka ze společnosti UPP nebo nahlédnutí do zákulisí fungování televize s ředitelem brněnského studia České televize Janem Součkem a kreativním producentem Dušanem Mulíčkem. Program doplní také dílna zaměřená na tvorbu reklamy, jejímž lektorem bude Martin Bezouška, mimo jiné držitel Stříbrného lva z prestižního festivalu v Cannes za reklamní spot pro Colgate.

Mladý český režisér Andy Fehu, známý především pro svoji originální žánrovou tvorbu, představí bystřickým divákům „nejlepší český horor posledních dob“ Nenasytná Tiffany. S účastníky workshopu režie také vytvoří krátké hororové snímky. Nejmladší nebo teprve začínající filmaři se na START FILMu setkávají také s generačně staršími a uznávanými kolegy, kteří se výrazně zapsali do dějin domácí kinematografie. Letošní režisérskou personou, jež povede druhý z workshopů hrané tvorby, je Jiří Svoboda – autor celé řady skvělých filmů jako Skalpel, prosím, Sametoví vrazi či Zánik samoty Berhof. Posledně zmiňovaný snímek bude i součástí filmového programu festivalu.

Letní kino a nejlepší studentské filmy

START FILM nezapomíná ani na širší veřejnost, a tak na náměstí stejně jako loni vyroste letní kino, které do Bystřice přiveze Kinematograf bratří Čadíků. „Festival je oslavou fantazie, a ani zahajovací film našeho festivalu by se bez fantazie svých tvůrců určitě neobešel. Máme velkou radost, že film Anděl Páně 2 uvede sám Jiří Strach,“ říká ředitel START FILMu Lukáš Skupa. S Jiřím Strachem i Jiřím Mádlem se budete moci osobně setkat v sobotu 5. srpna na slavnostním zahájení v Kulturním domě a také při večerní projekci pohádky Anděl Páně 2 na Masarykově náměstí. Na velkém plátně pod rouškou letní noci odpromítáme také další úspěšné české filmy loňského roku. Těšit se můžete třeba na Teorii tygra, Trabantem do posledního dechu nebo již zmiňované snímky festivalových hostů, kteří se po skončení projekcí zúčastní diskuzí s diváky. V samotném závěru festivalu představíme veřejně také všechny snímky natočené festivalovými účastníky v rámci workshopů.

Na festivalu určeném mladým filmařům nemůže chybět ani soutěž středoškolské a vysokoškolské studentské tvorby. V soutěži získají ocenění ty nejzajímavější studentské hrané, dokumentární či animované filmy, které vznikly v uplynulém a tomto roce. Nejlepší studentské snímky pochopitelně budou k vidění i v průběhu festivalu (každodenní projekce pásem v Kulturním domě) a vítěze vybere porota složená z lektorů workshopů a hostů START FILMu. Podrobnější informace o celé akci a možnostech akreditace, která je otevřená do 30. června, najdete na oficiálním webu startfilm.cz.

Hlavním pořadatelem festivalu START FILM je Kinematograf bratří Čadíků ve spolupráci s městem Bystřice nad Pernštejnem, Krajem Vysočina, Nadací ČEZ a také Vyšší odbornou školou a Střední odbornou školou zemědělsko-technickou, která se opět na pár dnů promění ve festivalové centrum a místo konání veškerých workshopů. Partnerem workshopu dokumentární tvorby je projekt My Street Films. 

Vložila: M. Borovská, červen 2017
Zdroj: www.startfilm.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
7
8
9
10
11
12
13
 
 
 
 
 
 
 
14
15
16
17
18
19
20
 
 
 
 
 
 
 
21
22
23
24
25
26
27
 
 
 
 
 
 
 
28
29
30
31
1
2
3