Global Water Dances /Tanec pro vodu

Global Water DanceInspirativní celosvětový taneční happening má za cíl zvýšití povědomí o globální krizi pitné vody! 20.června 2015 se bude kolem celé zeměkoule tančit Tanec pro vodu.

V Praze to bude v Kinského zahradě u fontány v 17.30 h v rámci festivalu United Islands.

Zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli, téměř jedna třetina světové populace, žije bez adekvátní hygieny. Ročně zemře 5 milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. V roce 2025 bude více více než polovina světové populace čelit problémům pitné vody.

Letos, více než 1000 choreografů a tanečníků po celém světě doufá, že prostředictvím této taneční akce zvýší povědomí jak o lokálních, tak světových tématech pitné vody a bude tak inspirovat komunity, aby společně nalézaly řešení.

“Chceme pitnou vodu pro všechny!” říká Marylee Hardenbergh, hlavní iniciátorka Global Water Dances a koordinátorka site-specific projektů. “Tanec pro vodu zvýší povědomí účastníků a diváků o důležitosti vody, poskytne model k posílení místních komunit k akci.

Propojí experty v oblasti životního prostředí, organizace, umělce a členy komunity v procesu, který umožní vzniku další spolupráce.”

 

Devastující krize

Podle Světové zdravotní organizace (World Health Organization), znečištěná voda způsobuje ročně 4.4 miliardy průjmových onemocnění, z nichž 1,5 milionů končí smrtí, zejména dětí ve věku do 5ti let. Každých 20 sekund někde za zemi zemře jedno dítě postižené průjmem z nečisté vody.

Statistické výsledky WHO vykazují, že znečištěná voda každoročně usmrtí více lidí než všechny formy agrese, včetně válek.

Tanec pro vodu / Global Water Dances

V pořadí třetí bienální akce Global Water Dances se bude konat 20.června. Tančit se bude v cca 80 lokalitách světa, včetně měst Beijing, Lima, Vídeň, New York, Halifax, Káhira, Mexico City, Berlín, Praha, Paříž, ....... Jednotlivé akce budou vysílány online. První akce Global Water Dances proběhla v roce 2011, v Praze na Střeleckém ostrově, podruhé v roce 2013 u Křižíkovy fontány. Letos budeme tančit v Kinského zahradě v rámci festivalu United Islands.

Tanec je silné médium. Studie dokazují, že nejrychlejší cesta k propojení a sladění lidí je pohyb ve stejném rytmu. Tanec pro vodu má v každé lokalitě svého choreografa, který tvoří představení ze čtyř částí. Choreografka pro Prahu Rena Milgrom se letos věnuje tématu jak se chování člověka reflektuje v problémech vody. První části choreografie je místní, třetí a čtvrtou část choreografie sdílí celý svět. Cílem je, aby všichni přítomní sdíleli myšlenku, pohyb, rytmus a společný prostor, bez ohledu na věk a fyzické omezení.

Touha tvořit Global Water Dance je organizován experty mezinárodní sítě tance a nonverbální

komunikace, kteří se propojili v r. 2008 v Anglii na konferenci “Enviromentální akce ve spojitosti s institutem Laban/Bartenieff Movement Studies” Zde bylo prezentováno video site-specific představení One River Missisippi, podél které ve stejný den a hodinu tančilo stovky tanečníků organizováno místními choreografy. Myšlenka byla stejná. Na základě tohoto počinu vyvstala touha tuto akci rozšířit po celém světě.

Iniciátoři mají dva cíle. Jedním z nich je zvýšit povědomí o potřebě a situaci pitné vody, druhým cílem je, aby tanec tvořil komunitu. Organizátoři věnovali této akci více než 10.000 hodin vlastního času.

Tanec se záměrem

Global Water Dances je modelem, jak využít živé umění k účasti a k přivedení pozornosti ke globálním enviromentálním problémům. Plynutí jako médium tance a pohybu, může propojit komunitu stejně tak, jako voda propojuje živé bytosti. Komunity vyrostly právě tam, kde byla voda poblíž.

Pohyb poskytuje ztělesněný způsob vytváření komunity a také nové porozumění lidského chování. Prostřednictvím Global Water Dances chceme propojit globální komunitu jako ochránce práva na přístup k pitné vodě pro každého, aby ta voda, která námi proudí byla pro naše zdraví a ne pro naši zkázu. Převzetí odpovědnosti a ochrany vody může lidi snadno posunout i k jiným cestám vědomého zacházení s naší planetou.

 

Shlédněte krátké video z minulého ročníku: https://www.youtube.com/watch?v=Eji-ipd2Dao
 

Podrobnosti akce na HitHitu: https://www.hithit.com/cs/project/1312/global-water-dance-tanec-pro-vodu

 
 

 

 

 

 

 

Vložila: Tereza Komůrková, červen 2015
Zdroj: TZ Global Water Dance 2015

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5