I Velkomoravané se fintili - módní přehlídka odění 9. století

Slovácké muzeumSlovácké muzeum ve spolupráci s občanským sdružením Velkomoravané připravilo před Památníkem Velké Moravy netypický výlet do 9. století. Nebudou řinčet zbraně, a už vůbec neproběhne žádná ukázka dobové kuchyně. Vlahý páteční večer 19. června v 19.00 hodin bude jako stvořený k výletu za ušlechtilejšími zájmy. Trendy velkomoravského odívání poodhalí historicky první módní přehlídka replik dobového odění s názvem Šaty dělaj Velkomoravana. Provizorní přehlídkové molo bude postaveno mezi kostelem Sv. Ducha a Památníkem Velké Moravy.

Dávno byla módními vlnami a značkovými domy překryta jednoduchost snoubící se s praktičností tehdejších materiálů a střihů. Chybět proto nebude kontrast ve vývoji s odstupem 1300 let, ale také kontrast typický v každém čase, a to nepřehlédnutelné rozdíly bohatých pánů a chudých venkovanů. „Objeví se jak mužské, tak i ženské oděvy. Většina kostýmů je tvořena na základě poznatků z archeologického výzkumu. Při jejich výrobě se snažíme maximálně přiblížit nejen původním materiálům, ale i technologickým postupům,“ řekl Jarek Křivánek, vedoucí Velkomoravanů, který podotkl, že každý kostým je unikátem. „Šijeme si vše ručně. Stejně jako si sami doděláváme veškeré potřebné doplňky a ozdoby.“

Od rolníka k velmoži. „Pokusíme se ukázat co nejširší průřez společenskými vrstvami, tedy odění chudých, pracovní šaty, vojenskou výstroj až po oděvy té nejvyšší mocenské skupiny,“ rozšířil Petr Novotný, organizátor a programový pracovník Slováckého muzea, který doplnil, že se páteční akce stane zároveň oslavou nadcházejícího slunovratu: „Přehlídka se uskuteční v předčasí letního slunovratu, což byl nesporně jeden z nejdůležitějších předělů v roce,“ zmínil Novotný, který jako průvodce v rouchu mnicha rád všechny uvítá i na druhý den v několik kilometrů vzdáleném archeoskanzenu. „Kdo chcete se vším všudy prožít tento významný astronomický okamžik, který letos připadá na 21. června, v kruhu Velkomoravanů, přijeďte v sobotu na Modrou,“ pozval návštěvníky také Křivánek. Za nepříznivého počasí bude přehlídka přesunuta do vnitřních prostor Památníku.

Vložila: Tereza Komůrková, červen 2015
Zdroj: TZ Slovácké muzeum

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5