Jak musíte být do Velké Británie jazykově vybaveni...

Potřebujete-li prokázat svou úroveň angličtiny pro studium ve Velké Británii, je dobré složit zkoušku International English Language Testing System (IELTS).

IELTS je mezinárodně uznávaný testovací systém, který uznává většina univerzit ve Spojeném království, Austrálii, Novém Zélandu, Kanadě a v USA. IELTS vyhodnocuje vaši schopnosti studovat či jinak se vzdělávat v angličtině. IELTS společně administrují University of Cambridge ESOL Examinations, Britská rada a IDP Education Australia. Zkoušku IELTS skládají kandidáti, kteří chtějí studovat nebo pracovat v zahraničí a potřebují doložit své jazykové znalosti univerzitě nebo jiné instituci.

IELTS je k dispozici ve dvou modulech: akademickém a všeobecně vzdělávacím.

Akademický modul je vhodný pro kandidáty, kteří se chystají studovat na univerzitě v zahraničí. Přijetí ke studiu i na postgraduální úrovni vychází z výsledků testu akademického modulu.

Všeobecně vzdělávací modul je vhodný pro studenty, kteří si přejí dokončit středoškolské vzdělání v anglicky mluvící zemi, a dále pro kandidáty, kteří se chystají pracovat nebo se školit v zahraničí, případně pro imigrační potřeby (pokud máte zájem přestěhovat se do Austrálie, Kanady a na Nový Zéland, je nutno složit všeobecně vzdělávací modul zkoušky IELTS).

Abyste se ujistili, že si zvolíte modul, který skutečně potřebujete, obraťte se na instituci, pro kterou se zkoušku chystáte složit. Odpovědnost za výběr správného modulu totiž nesete vy. 

   Test nelze "neudělat". Kandidáti obdrží stupňové hodnocení z každého ze čtyř modulů spolu s celkovým hodnocením. Hodnocení má 9 stupňů a začíná na stupni 1 (Band 1 - Non-User )-kandidáti, kteří nedokáží až na pár izolovaných slov používat angličtinu .- a končí stupněm 9 ( Band 9 - Expert User) -kandidáti s plnohodnotnou jazykovou výbavou. Většina univerzit ve Spojeném království vyžaduje celkové hodnotící známky okolo 6.5 jako vstupní podmínku pro univerzitní studium, stupeň 5 se obvykle požaduje pro školící programy. 

Stupňové hodnocení pro každou ze čtyř částí zkoušky spolu s celkovým hodnocením se zaznamenává do formuláře, tzv. Test Report Form, který obdržíte do 14 dnů od složení zkoušky. Výsledky jsou platné dva roky.

Veškeré informace o zkoušce IELTS najdete na oficiálních stránkách www.takeielts.org.

Tabulka dole ilustruje srovnání hodnotících stupňů IELTS
s úrovněmi Common European Framework (CEF) a dalšími cambridgeskými zkouškami.

Upozorňujeme, že body IELTS v tabulce jsou
body z celkového hodnocení a ne hodnocení z jednotlivých modulů.

 

Stupně IELTS

Příslušná
CEF úroveň

Odpovídající
cambridgeská zkouška

7.5+

C2

CPE

6.5 / 7.0

C1

CAE

5.0 / 5.5 / 6.0

B2

FCE

3.5 / 4.0 / 4.5

B1

PET

3.0

A2

KET

 

 

 

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018
Zdroj: http://www.britishcouncil.org/cz/czechrepublic.htm

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2