Jak si vybrat střední školu?

Zájemci o studium na konzervatoři jsou již dávno rozhodnutí a přihlášky mají zaslané, ale ty ostatní teď čeká rozhododvání, kam půjdou dále studovat. 

Volba oboru

Jestli víte, co vás baví nebo na co máte talent, máte to o hodně jednodušší. Pokud ne, ujasněte si: Jaké máte výsledky? Jaké jsou vaše schopnosti, sudijní předpoklady, rodinné dispozice nebo i zdravotní stav? Pomoci vám mohou rodina, kamarádi, třídní učitelé i vyučující dalších předmětů, trenéři, lektoři. Pokud u nich neuspějete nebo si jen jejich názor potřebujete ověřit, zkuste ještě výchovné poradce, pedagogicko - psychologické poradny nebo svůj názor můžete přijít zkonzultovat i do ICM.

Zamyslete se také nad tím, zda vás daný obor bude zajímat a jaká je situace a prognóza na trhu práce.

Volba školy

  • Webové stránky školy - V různých adresářích, rejstříku škol nebo přes libovolný vyhledávač najdete stránky dané školy. I jejich vzhled, přehlednost a zejména aktuálnost dat vám mohou o škole hodně napovědět.
  • Dny otevřených dveří - Je hodně užitečné se zajít podívat na Den otevřených dveří škol, kam chcete přihlášku podat. Jestli škola umožňuje návštěvu výuky, tak je to úžasná praktická ukázka. A jestli máte nějaké otázky, tak se určitě neváhejte zeptat!
  • Reference - Zjišťujte! U rodičů, známých, lidí, co na škole studují nebo studovali....
  • Otázky - Pokud informace nenajdete na stránkách školy, dotazy si vypište a zeptejte se ve škole. Nemají odpověď? Nechtějí ji předat nebo "mlží"? Jste za potížistu a to ještě nejste (vy nebo vaše dítě) žákem školy? Pak raději pozor.
  • Praktické - U soukromých škol zjistěte, jaká je výše školného, vyžádejte si smlouvu o studiu. Nabízejí stipendia?

Přijímací zkoušky

V prvním kole přijímaček můžete podat až 2 přihlášky a v dalších kolech není počet omezen už vůbec. A protože střední školství se sice optimalizuje, nicméně i v příštím roce to nevypadá na drastický úbytek míst v prvních ročnících, vyplatí se mířit napoprvé výš a případně mít v záloze nějaké "jistější" řešení.

I tak je dobré si zjistit: Konají se přijímačky? Z jakých předmětů? Jedná se o testy SCIO? Koná škola "zkoušky nanečisto", doporučuje literaturu pro přípravu? Přihlíží k výsledkům ze ZŠ? 

S výběrem školy a v následném přijímacím řízení přejeme hodně štěstí, ať se dostanete na vámi vysněnou školu!

 

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018
Zdroj: www.vysokeskoly.com a www.msmt.cz


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5