Jako student máte spoustu výhod nejen vy, ale i vaši rodiče


Pokud studujete na střední či vysoké škole, na vyšší odborné nebo třeba v jazykovce, když bezprostředně navazujete na středoškolské studium, jste úředně student. A to i v případě, že chodíte pravidelně pracovat, a máte tudíž vlastní příjem.

A právě status studenta vám, ale i vašim rodičům přináší několik výhod v oblasti daňové i sociální.

1. Rodiče platí nižší daně

Žijete-li s rodiči v jedné domácnosti (i když jste přes týden na koleji či máte v místě studia pronajatý byt), mohou si na vás uplatňovat daňovou slevu na dítě. Podmínkou je, že svému zaměstnavateli (podnikatelé finančnímu úřadu) doloží potvrzení o studiu. Roční sleva činí 15 204 Kč.

2. Nižší daně máte i vy

I sám student může uplatnit daňovou slevu, když si vydělává. Opět je třeba doložit potvrzení o studiu.

Jestli pracujete pravidelně, je celkem jedno, zda ji uplatníte vy sami, nebo váš zaměstnavatel. Pokud však pracujete třeba jen o letních prázdninách, vyplatí se domluva se zaměstnavatelem, že si sami podáte daňové přiznání: uplatnit tak budete moci celou slevu, zaměstnavatel by uplatňoval jen poměrnou část. Roční sleva činí 4 020 Kč.

3. Stát za vás platí pojistné

Nemusíte se zajímat o zdravotní pojištění - platí ho za vás stát, ale jen do vašich 26 let. Pokud si vyděláváte, stará se o platby zaměstnavatel, a jestliže podnikáte, zaplatíte ve výsledku pojistné podle toho, kolik jste si skutečně vydělali.

Pozor u sociálního pojištění: protože nemáte povinnost platit pojistné, doba studia se vám nezapočítává do pojistné doby (ze které se bude v budoucnu vypočítávat důchod). Pojistné ale můžete platit dobrovolně. Pokud si navíc sociální pojištění ze svých příjmů neplatíte (nepřihlásili jste se dobrovolně, nejste nikde zaměstnáni, nepodnikáte), pak se může stát, že když po studiích nenajdete práci, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu totiž získá jen ten, kdo v posledních třech letech odpracoval alespoň 12 měsíců.

4. Dostanete stipendium

Pokud se budete výborně učit, máte šanci na prospěchové stipendium, dosáhnout můžete i na příspěvěk na ubytování - takzvané ubytovací stipendium.

Na různých školách jsou odlišné podmínky - někde dají všem stejnou částku, jinde platí jen těm, kteří mají trvalé bydliště mimo město. Prospěchové ani ubytovací stipendium se nedaní a neplatí se z něho sociální ani zdravotní pojištění.

 

 
Poslední aktualizace: M. Borovská, březen 2019
Zdroj: idnes.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31