Jste finančně znalí jako vaše děti? Uspějete v otázkách pro školáky? - KVÍZ

Šestý ročník finančně-vzdělávacího projektu České bankovní asociace „Bankéři do škol“ zaznamenal rekordní zájem ze strany škol i přednášejících. Letos do škol ve všech 14 českých regionech vyrazilo více než 120 bankéřů. Zvládli byste otázky, které bankéři pokládají studentům během workshopů? Vyzkoušejte si náš kvíz.

Finanční gramotnost českého národa stále pokulhává. Na základě tzv. Indexu finanční gramotnosti České bankovní asociace (ČBA), který letos dosáhl 57 bodů ze 100, lze finanční znalosti a dovednosti Čechů označit za průměrné.

Index je měřen pomocí průzkumu teoretických i praktických dovedností již několik let, přičemž slabé výsledky pravidelně vykazuje zejména nejmladší skupina respondentů (18-34 let). 

I přesto, že výuka finanční gramotnosti byla již na základních i středních školách zařazena do rámcových vzdělávacích programů, ve výsledcích se to zatím neodráží.

„U financí snad více než kde jinde platí, že nejlepším učitelem je sám život. V případě finančního vzdělávání může škola poskytnout jen omezený, byť samozřejmě velmi cenný základ. Navíc těm úplně zásadním postojům a návykům se učíme ve své rodině, a to již od útlého dětství,“ upozorňuje gestorka pro finanční vzdělávání ČBA Helena Brychová.

Jste finančně znalí jako vaše děti? Otestujte se ZDE.

Letošní ročník se poprvé konal pod záštitou ministerstva financí, které má finanční vzdělávání ve své gesci.Projekt Bankéři do škol je založen na osobním setkávání bankéřů s žáky a studenty, kteří mají prostřednictvím interaktivních přednášek příležitost diskutovat přímo s odborníky z bank o záležitostech a problémech týkajících se světa financí. Dozví se tak například, jak rozpoznat pravou bankovku od falešné, vyzkouší si sestavit domácí rozpočet či zkusí odhalit podvodný e-mail, jímž hacker útočí na internetové bankovnictví.

„Dobrá finanční gramotnost obyvatel je jednou z podmínek prosperity každé společnosti, proto vítám všechny smysluplné vzdělávací projekty v této oblasti,“ komentuje ministryně financí Alena Schillerová. „A protože u těchto projektů je zásadní jejich kvalita, pracujeme na ministerstvu financí na aktualizaci Národní strategie finančního vzdělávání, aby se orientace ve světě peněz dále zvyšovala, a to napříč všemi generacemi,“ dodává.

Kvíz jsme připravili ve spolupráci s Českou bankovní asociací.

 

Vložila: J. Bezpalcová, říjen 2019

Zdroj: www.idnes.cz

Foto: www.pxhere.com

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2