K čemu slouží hnědé kontejnery?

Modrý, žlutý nebo zelený kontejner na tříděný odpad, které stojí před domem, už dnes nikoho nepřekvapí. Čím dál častěji k nim přibývají také kontejnery hnědé - na bioodpad. Do nich mohou lidé vyhazovat zbytky jídel nebo vybraný zahradní odpad.

Kontejnery na biologický odpad se rozhodli zavést v Dolních Břežanech v Praze-západ. Do projektu se tady už zapojila více než stovka domácností. „Přemýšleli jsme, že bychom postavili místní kompostárnu, nakonec jsme se na základě průzkumu přiklonili ke svozu bioodpadu, je to výhodnější," uvedl starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

A jak systém funguje? Každý, kdo bude mít o svoz bioodpadu zájem, si jednoduše objedná speciální kontejner a postaví si ho na zahradu vedle běžné popelnice.

Popelnice se zbytky jídla nebo posekané trávy ze zahrady budou až do konce listopadu vyváženy každou druhou sobotu. Lidé si mohou objednat buď menší stodvacetilitrové nebo větší dvěstěčtyřicetilitrové kontejnery. Za menší zaplatí 412 korun ročně, za ty větší potom 714 korun. „Jedná se o speciální kompostéry, do kterých lidé budou házet nejen zbytky jídel, ale třeba i čistou zeminu," uvedla Ingrid Hejkalová, předsedkyně komise životního prostředí. Přestože budou muset za speciální hnědý kontejner lidé zaplatit, může se stát, že si na svoz odpadu nakonec nebudou muset připlácet ani korunu. „Lidé v tu chvíli mají méně směsného odpadu a mohou tak za jeho svoz zaplatit méně," vysvětlil Petr Štěpánek, pražský radní pro životní prostředí.

Bioodpad svážejí v Roztokách, chystá se na něj i Praha Dolní Břežany nejsou jedinou obcí, která začala bioodpad svážet. Od začátku dubna už nemusí také lidé v Roztokách u Prahy řešit, kam mají vyhazovat zbytky jídel.

„Sběr i třídění odpadu je u nás na poměrně dobré úrovni, tento projekt by mohl situaci ještě zlepšit," řekla starostka Olga Vavřínová.

Na celoplošný svoz biologického odpadu se chystá také hlavní město. Ten by mohl začít nejdříve v roce 2010.

„Projekt závisí na tom, kdy ministerstvo životního prostředí vydá potřebnou vyhlášku. Pak jsme samozřejmě připraveni zařadit svoz bioodpadu do systému města," vysvětlil radní Petr Štěpánek, který má na starosti životní prostředí. To by znamenalo, že by u každého domu musel být u kontejnerů na sklo, papír, plasty a směsný odpad i kompostér.

V současné době funguje svoz bioodpadu v Praze pouze na vybraných místech. „Lidé, nebo sdružení nájemníků, případně družstva si mohou libovolně svoz objednat. V současné době budeme ve svozu bioodpadu pokračovat, v pilotním programu se totiž osvědčil," uvedl Štěpánek.


Co do kompostéru patří:

zbytky jídel

prošlé potraviny

skořápky od vajíček

zbytky ovoce a zeleniny

listí a tráva

zbytky pečiva

plevel ze zahrady

výkaly drobných domácích zvířat

Co do kompostéru nepatří:

obaly od potravin

kosti

kůže

maso

uhynulá zvířata

tekuté a silně mastné potraviny

olej z potravin

Zdroj: http://www.ecomonitor.cz/, 14. 7. 2008

Poslední aktualizace: Tereza Komůrková, březen 2014

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5