Kdo je to hacker?

Musíme si nejprve upřesnit pojem hacker. Výkladový slovník výpočetní techniky a komunikací praví, že hacker je „osoba zabývající se hakováním", což je „nestandardní použití systému či aplikace, při němž uživatel uplatňuje neobvyklé a nekomentované funkce systému a může využít některých jeho jinak nepřístupných schopností."

Slovo „hacker" je dnes chápáno značně rozsáhle. Ustálilo se na označení schopného programátora, jehož chytré řešení problému je dobrým „hackem". Proces řešení je obvykle označován jako „hacking". Hackeři jsou odborně velmi zdatní uživatelé internetu, kteří dokáží překonat mnohé nástrahy a využít nejrůznější mezery a skulinky k provedení něčeho, co „není zcela standardní". Důležitá je přitom jejich motivace a podstata jejich „nestandardních" činů. Klasický hacker nemusí mít skutečně zlé úmysly, spíše mu jde o to, aby si ověřil svou odbornou zdatnost, aby ukázal, co umí. V novinářské praxi se obvykle pojmem „hacker" označuje ten, kdo se pokouší vlámat do počítačového nebo síťového systému násilím, ilegálně, a nějak ho poškodit nebo zneužít. Výstižnější je však používat v takových případech pojem „cracker", „crack" a „cracking".

Je zřejmé, že úspěšným crackerem může být i dobrý hacker. Ale vůbec není pravda, že každý hacker musí být nutně crackerem. V praxi ale toto jemné rozlišení není bráno příliš v úvahu a termínem „hacker" je nepříliš správně označován i „cracker", neboli i ten, kdo má skutečně zlé úmysly.

 

Poslední aktualizace: Barbora Bělíková, srpen 2017
Zdroj: www.security-portal.czslovnik-cizich-slov.abz.czwww.vyznam-slova.com

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2