Kdo jsou nejdůležitější živé bytosti na planetě? Včely!

Jejich bodnutí bolí, ale pokud by zmizely, bolelo by nás to mnohem víc. Earthwatch Institute v poslední debatě Královské geografické společnosti v Londýně prohlásil, že včely jsou nejdůležitější živé bytosti na planetě. Vědci dále oznámili: Včely, že již vstoupily do rizika vyhynutí. Podle posledních studií včely po celém světě vymizely až o 90%, důvody se liší v závislostech na regionu, ale mezi hlavní důvody patří masivní odlesňování, nedostatek bezpečných míst pro hnízda, nedostatek květin, používání nekontrolovaných pesticidů, změny v půdě.

Proč byli včely prohlášeny za nejdůležitější živé bytosti naší planety?

Včelařské podnikatelské středisko primátora Universidad (CeapiMayor) a včelařská společnost v Chile (Cach) provedly s podporou Nadace pro agrární inovace (FIA) studii, ve které bylo zjištěno, že včely jsou jedinou živou bytostí, která není nosičem jakéhokoli typu patogenu, bez ohledu na to, zda se jedná o houbu, virus nebo bakterii.

Zemědělství světa závisí ze 70% na včelách, to znamená, že 70 ze 100 potravin vzniká díky zásahu včel. Opylování, umožňuje množení rostlin, z nichž se živí miliony zvířat, bez nich by fauna brzy začala mizet. Med, který produkují včely, slouží nejen jako jídlo, ale také přináší mnoho výhod pro naše zdraví.

Jaké jsou důvody současného nedostatku včel dle přijatých hypotéz?

Federální technologický institut ve Švýcarsku vyslovil teorii, která dává ubytek včel za vinu vlnám produkovaným mobilními technologiemi. Vysvětlují, že vlny vysílané během volání dezorientují včely, což způsobuje, že ztratí smysl pro směr, a proto je jejich život ohrožen. Výzkumník a biolog Daniel Favre spolu s dalšími vědci provedli 83 experimentů, které ukazují, že včely v přítomnosti těchto vln vytvářejí hluk desetkrát vyšší než obvykle, což bylo chování, které bylo pozorováno, jako varování ostatním včelám, že jsou v nebezpečí a je nutné opustit úl.

Největším důvodem mizení včelstev je ale bezpochyb neustálé chemické ošetřování plodin. Například v Kolumbii díky postřikům zemřelo na otravu během posledních tří let 34% včel.

Jaké jsou možnosti řešení problematiky včel?

Opravdu existují řešení, problém je v tom, že je velmi obtížné je provádět, protože ve výrobě a zemědělství existují osvědčené postupy. vVědci však navrhují tři řešení s nadějí, že mohou být provedena v krátkém čase:

  • Zakázat (nikoli omezit) používání toxických pesticidů. 
  • Propagovat zcela přírodní zemědělské alternativy.
  • Provádět neustálý výzkum a sledování zdraví a dobrých životních podmínek včel. 

"To co se děje včelám, je příkladem problému, který vyzývá k okamžitému vytváření změn v našem řízení zdrojů", říká Luciano Grisales, zástupce Hospodářské komory Kolumbie.

„Pokud zmizí z povrchu Země včely, civilizaci budou zbývat pouhá čtyři léta existence.“ Albert Einstein


Zdroj:www.sostenibilidad.semana.comwww.science-andinfo.blogspot.com

Zdroj obrázku: www.pxhere.com

Vložila:B.Bieliková, září 2019

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2