Kdo najde uplatnění na trhu práce?

Osm z deseti lidí nemělo vloni odvahu měnit práci. Letos se situace obrací. Ve specializovaných oborech dochází k navyšování mezd a firmy musí slevit ze svých nároků a otevírají i nová pracovní místa. Na trhu práce chybí odborníci s praxí napříč všemi obory. Firmy si proto musí za schopné lidi připlatit. Patrná je i snaha udržet si stávající zaměstnance, a to i za cenu zvyšování mezd.

Dle výzkumu Salary &Benefits společnosti Robert Half nejvýrazněji rostly mzdy IT specialistům s praxí 3-5 let v oboru, manažerům v oblasti logistiky a v technických oborech, obchodníkům v rychloobrátkovém zboží a těm, kdo se věnují správě pohledávek. Ředitel společnosti Aleš Křížek tvrdí, že si v uplynulém roce finančně nejvíce polepšili uchazeči s praxí.

 

Největší zájem je o programátory

Nejrychlejší zvýšení nástupních mezd je u programátorů Java a J2EE, kteří na trhu chybějí. "Vydělají si v průměru 55 až 70 tisíc korun měsíčně," říká Křížek. Roste také zájem zahraničních firem, zejména německých a rakouských po českých IT specialistech, kteří jsou najímáni hlavně na projekty z bankovnictví. Silná poptávka je zároveň po testerech a byznys analyticích, kteří umí mluvit s programátory, ale také vědí, co potřebuje zákazník.

Vyhledávaní jsou také projektoví manažeři, kteří jsou tahouny projektů v bankách a státním sektoru. Nyní jim stačí jen dva roky praxe. "Zaznamenali jsme také mírný nárůst platových požadavků u úzce specializovaných inženýrů, jako jsou odborníci na virtualizace, storage, sítě," říká Radovan Janeček, viceprezident pro Software Engineering ze společnosti Associates. Zatímco se vloni náborová řízení vlekla, firmy byly opatrné a nároky enormní, letos slevují. Dříve nechtěly dát adekvátní plat zkušeným a upřednostnily juniorního kandidáta kvůli nižší mzdě. Teď hledají odborníky, kteří ponesou firmě co nejrychleji zisk.

 

Excelentní výdělky mají manažeři v logistice

Nárůst u logistických pozic byl o 15 procent. Horní hranice nástupní mzdy logistického manažera dosahovala v uplynulém roce až 150 tisíc, technického manažera až 120 tisíc. Manažer kvality si v tomto oboru vydělá až 85 tisíc.

Oproti roku 2009, kdy došlo k restrukturalizaci řady firem, vloni se trh stabilizoval. Firmy začaly opět otevírat nová místa, a to zejména v obchodu. Například společnost Electro World plánuje mírné navýšení platů zaměstnanců nad úrovní míry inflace. "Plánujeme navyšovat počet zaměstnanců, a to v oblasti komerční i provozní (nové prodejny), což souvisí s pokračující expanzí společnosti na trhu," říká Martin Znamenáček, HR manažer Electro World pro Česko a Slovensko. Přetrvává nedostatek zkušených obchodníků a Key Account manažerů v rychloobrátkovém zboží. Firmy preferují obchodníky s kontakty v oboru. U obchodních pozic v technických oborech se horní hranice mzdy pohybuje kolem 70 tisíc.

Podle průzkumu společnosti LMC, která spravuje portály Jobs.cz a Prace.cz plánuje 46 % firem v tomto roce oživení svých náborových aktivit.

 

Více informací na http://hn.ihned.cz/c1-50814220-mzdy-specialistu-jdou-po-trech-letech-opet-nahoru

 

Zdroj: Hospodářské noviny
Vložila Markéta Šretrová, únor 2011

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5