Komentovaná prohlídka výstavy Praha ve strhaném plakátu

do 28. 2. 2016 je možné v Muzeu hlavního města Prahy navštívit výstavu Praha ve strhaném plakátu. Pokud byset se chtěli setkat přímo s autorkou výstavy Jitkou Kopejtkovou, zúčastněte se 9.2. od 16:30 komentované prohlídky.

Výstava představuje plakát jako informační a výtvarné médium, jehož ústředním motivem je město Praha, které je v plakátu zachyceno obrazovým nebo textovým detailem. Autorka výstavy Jitka Kopejtková pracuje s nalezeným objektem, fragmentem plakátu. Vrstvy ve strhaném plakátu vytvářejí nečekané kombinace slov a barev, jež Jitka Kopejtková fotograficky zachycuje a přenáší do galerijního prostoru, kde získávají nový význam.

Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy Jitkou Kopejtkovou.

Jitka Kopejtková seznámí návštěvníky se svou tvůrčí cestou za plakáty, vysvětlí, proč právě strhaný plakát. Bude se zabývat také otázkou nelegálních výlepů, vizuálního smogu, vandalismu. Mluvit se bude také o plakátech v muzejních a galerijních prostorách a o plakách na produktech.

Na komentovanou prohlídku bude navazovat projekce z dějin plakátů a z hlediska dobových proměn. Projekce bude doplněna stručnou historií, představiteli českého i světového plakátu, informacemi o možnosti, funkci, výrobě a druzích plakátu. Část projekce bude věnována také sběratelství a zamyšlení se nad budoucností plakátu.

 

Plakát jako informační a výtvarné médium známe již více než sto let, ovšem jeho původní význam se začíná vytrácet. Vnímáme jej spíše v rámci fenoménu všudypřítomného vizuálního smogu, jímž jsme neustále konfrontováni. Materiálově plakát podléhá nejenom povětrnostním podmínkám, ale především druhotným spontánním zásahům člověka, který jej dotváří, strhává, deformuje anebo jinak ničí. Vzniklý artefakt je tak autentickým kolektivním dílem ulice. Jitka Kopejtková pracuje s nalezeným objektem – fragmentem plakátu, do kterého již nezasahuje, zachovává identitu ulice a její genius loci. Spojením vrstev strhaného plakátu vznikají nečekané kombinace slov a barev, jež archivuje ve fotografii a v novém významu jej přenáší do galerijního prostoru. Povyšuje původní náhodně vzniklý materiál na výtvarné obrazové téma, jež se pohybuje na pomezí neo-dada a new street artu.

Ústředním inspiračním motivem výstavy je hlavní město Praha, které je zachyceno obrazovou anebo textovou formou. “Nenápadnou“ dominantou výstavy je bílý sloup, který vede dialog s vizuálním smogem, jež dokumentují vystavená díla a zároveň tvoří jeho opozici. Prázdný sloup jako nosič reklamního sdělení je postaven do absurdní situace, ztrácí svůj účel a zaniká, stejně jako zaniká plakát jako médium ve své tradiční papírové formě.

 

Jitka Kopejtková (*1973 v Praze)

Česká fotografka, která svou tvůrčí činnost zaměřuje na autentické zachycení strhaných plakátů na oficiálních i neoficiálních plakátovacích plochách v ulicích měst po celém světě. Jejich vytištění na plátno a vystavení v galerii je tak okamžitě povyšuje z nepotřebného artefaktu ulice na umělecké dílo. Svou prací se řadí do vlny tzv. new street artu. Souběžně se věnuje i klasické koláži. Pro veřejnost pořádá kurzy koláží a přednášky na téma světového a českého street artu. Motiv strhaného plakátu přenáší i na průmyslový design. Vystavovala v České republice (Praha, Tišnov, Vožice) i v zahraničí (Paříž, Brusel, Budapešť, Záhřeb, Medzilaborce). Žije a pracuje v Praze.

 

Vložila Markéta Žáková, leden 2016.
Zdroj: TZ akce

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2