Konec předsudkům, vyrazte na dovolenou do Albánie

man in the seaZemi, která má v jazyce svých obyvatel jméno Shqipëri, stále provází pověst nebezpečné končiny, které je radno obloukem se vyhnout. Zkuste hodit předsudky za hlavu a jet se na tenhle ztracený ráj podívat osobně.

Malebný Gjirokastër 

Zhruba třicetitisícové městečko najdete na jihu země. Rodiště bývalého diktátora Envera Hoxhy se rozkládá na kopci a dělí se na starou a novou část. Tu novou, s vybydlenými paneláky, je lepší si zcela odmyslet, zato stará je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Zapůsobí břidlicovými střechami kamenných domků, úzkými uličkami, starým hradem nad městem a panoramatem okolních vysokánských hor.

Za zdravím do Permëtu 

Starý kamenný most nad průzračnou řekou Vjosou a zasněžené vrcholky hor navozují představu panenské neporušené přírody. Jen halda odpadků a odstřelování betonových bunkrů dynamitem idylku trošku kazí. Sem se ale jezdí i kvůli zdraví - v horském okolí městečka vyvěrají léčivé termální prameny, jeden z nich, páchnoucí sírou, je výborný na pohybové ústrojí, druhý, velmi teplý, tvoří malé jezírko, kam si místní lidé chodí léčit kožní nemoci.


Do hospody na žabí stehýnka 

Pobřeží průzračného Jónského moře lemují kilometry krásných pláží. Borsh či Qeparo jsou okupovány hlavně místními, turistický ruch se ale rychle rozvíjí a cizinců přibývá. Igelitové pytle s odpadky sice zatím patří k folkloru stejně jako výborná žabí stehýnka v místních hospůdkách, ale betonové bunkry, poznávací znamení země, se postupně odklízejí. A nízké ceny se zvedají - návštěvu autentické Albánie proto dlouho neodkládejte.

Bohem zapomenuté Bënjë 

Prastará vesnička v na severu země je dostupná pouze terénním autem. Několik kamenných domků semknutých v jedinou uličku vinoucí se do strmého kopce obývá 17 rodin. Dole leží pravoslavný kostel a maličká škola, kam docházejí čtyři děti. Turistů tady zatím mnoho neviděli, takže se vám může stát, že vás vesničané přijdou osobně pozdravit, podat ruku a pohostí vás rakijí.

 

Vložila Kateřina Mydlářová, červenec 2011
Zdroj: Lidovky.cz 
Poslední aktualizace: Simona Fialová, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31