Lidé méně kouří

Odpůrci kouření mají důvod k radosti: v loňském roce v Česku klesl ve srovnání s rokem 2008 prodej cigaret o šest procent. To je přibližně miliarda kusů. Vyplývá to z analýzy společnosti Patria Finance. Není za tím však náhlá chuť Čechů začít žít zdravě. Ekonomická krize nutí kuřáky šetřit i na věcech, kterých se dá kvůli závislosti vzdát jen těžko. Cena cigaret se navíc každý rok zvyšuje.

 

"Omezit spotřebu cigaret je jedna z možností, kde si rodina může najít úspory, aniž by musela snižovat standard v ostatních životních nákladech," řekl analytik Patria Finance David Marek. Kouří zhruba třetina lidí.

 

Dalším důvodem může být podle lékařky Evy Králíkové, která se léčbě závislosti na kouření dlouhodobě věnuje, i inspirace Čechů v zahraničí. "Lidé tam v restauraci vidí, že zakouřené prostředí není úplně normální, a doma se zkouší přizpůsobit," cituje MF DNES Králíkovou. Stát je přitom ve schizofrenní situaci. Na jednu stranu je zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků v době krize politicky nejprůchodnější způsob, jak zvýšit příjmy státní kasy.

 

V roce 2008 vybral stát na dani z cigaret 37,5 miliardy korun, pro loňský rok ještě nejsou údaje k dispozici.

 

Na druhou stranu stát obrovskými částkami dotuje léčbu chronických kuřáků. "Ročně to stojí asi osmdesát miliard," řekla Králíková. Zvýšení zdravotního pojištění kuřákům by to však podle ní neřešilo: "Kouření je nemoc, kterou nelze lidem příliš vyčítat. Devadesát procent lidí začalo kouřit v mladém věku, kdy neměli možnost posoudit možné následky. Proto Králíková navrhuje řešení, které už funguje například ve Finsku nebo v Norsku.

 

"Pokud by šla z každé krabičky koruna na prevenci a léčbu závislosti, považovala bych to za efektivnější," míní  Králíková.

 

Letošní zdražení cigaret, které mělo přijít začátkem února, však zákazníci zatím příliš nepocítili. Obchodníci se tradičně předzásobili cigaretami se starými kolky a výrobci navíc mezi sebou rozpoutali cenovou válku, která drží cenu prémiových značek jako Marlboro nebo Davidoff na starých cenách. Snaží se tak zabránit propadu prodejů. "Lidé čas od času přicházejí s tím, že už si svoji oblíbenou značku nemůžou dovolit a přecházejí na levnější," potvrdila MF DNES trafikantka na pražském Smíchově.

 

Samy tabákové koncerny upozorňují, že neustálé zvyšování cen cigaret není pro rozpočet samospasitelné. "Za poslední čtyři roky se u nás ceny více než zdvojnásobily, dokonce víc než nařizuje směrnice EU," říká Radka Prachařová z tabákového koncernu Philip Morris, což podle ní vede k větší výrobě padělků či nelegálnímu dovozu. Podle Generálního ředitelství cel může být takových cigaret na trhu až 10 procent, píše MF DNES.

 

Pro NICM zpracovala Natalie Jogheeová, DiS.

Zdroj: Mediafax

Článek vydán dne: 17.02. 2010
Zveřejněn na adrese: http://www.spotrebitele.info/potraviny_zdravi//clanek.shtml?x=2353294 (dostupné 1. 7. 2010)

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1