On-line studium na zahraničních univerzitách

Sedět doma v české kotlině a zároveň studovat na Stanfordu? Ano, je to možné! Stále více prestižních zahraničních univerzit začíná nabízet bezplatné on-line kurzy. Přihlásit se může kdokoliv a odkudkoliv a dostane se mu špičkové vzdělání pod vedením špičkových profesorů. A to všechno zadarmo.

První on-line kurz testovala Stanfordova univerzita. Zjistili, že klasická forma výuky přestává studentům vyhovovat, stále více jsou zvyklí komunikovat on-line. A tak je napadlo vytvořit přednášková videa, která si studenti nastudují doma, a ve škole se o látce bude už jen diskutovat. Vytvořená videa pak zkusili nabídnout veřejnosti a reakce zcela předčila veškerá očekávání – do přednáškového setu se zapsalo desítky tisíc studentů z celého světa.

To byl počátek webové platformy Coursera, která v současnosti spojuje tři desítky předních světových univerzit. Celkem už se na ní zapsalo milion a půl studentů po celém světě, mezi nimi i první Češi.

Prestižní vzdělání se tak stává dostupné i pro lidi, kteří by na něj jinak neměli šanci dosáhnout. Zatím je vše bezplatné, do budoucna se pouze uvažuje o zpoplatnění certifikátů.

Bohužel české univerzity o něčem podobném zatím neuvažují. Není to v jejich finančních možnostech a většina profesorů prý nemá čas ani chuť něco podobného vytvářet, případně se nestaví vstřícně k tomu, že by měli být filmováni na video.

 

Vložila Markéta Žáková, říjen 2012.
Zdroj: Respekt

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30