Ministerstvo kultury se po necelém roce opět otevírá veřejnosti

Během následujících 5ti měsíců ožije Nostický palác výstavami, filmovými projekcemi, divadelními představeními, literárními večery a koncerty, na něž bude mít veřejnost vstup zdarma. Ministerstvo kultury se tak stane jedinou státní institucí, která zpřístupní své prostory v tak široké míře a na tak dlouhou dobu. Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz a který v sobě dodneška skrývá unikátní Nostickou knihovnu s 15ti tisíci svazky, kapli a obrazárnu, se tak z úřadu státní správy promění ve skutečný kulturní stánek. „Máme nejkrásnější ministerstvo nejen v rámci republiky, ale i v rámci střední, ne-li celé Evropy, proto by byla nesmírná škoda neotevřít ho veřejnosti, případně ho zpřístupnit jen jednou či dvakrát do roka v rámci dnů otevřených dveří“, říká ministryně kultury Alena Hanáková, která vznik projektu „Otevřené ministerstvo“ od začátku velmi podporuje. „Kdo jiný by měl poskytovat zázemí kultuře, než právě úřad, který se kulturou ze své podstaty zabývá; kdo jiný by měl poskytnout prostory pro prezentaci všech možných uměleckých oborů, než právě ministerstvo, které má slovo kultura ve svém názvu“, doplňuje ministryně Hanáková, díky jejíž iniciativě projekt pokračuje už druhým rokem a navíc v mnohem rozsáhlejší podobě.

Loni se ministerstvo kultury otevřelo poprvé v 21. června  a až do září se na jeho půdě koncertovalo, hrálo divadlo, promítaly filmy a k vidění byla i velká výstava tuzemského konceptuálního umění. Letos začíná cyklus Otevřené ministerstvo už v dubnu a program bude bohatší a také specifičtější. „Letos jsme se rozhodli představit především příspěvkové organizace, které ministerstvo kultury zřizuje, aby měli lidé, kteří se o kulturu zajímají, jasnou představu, jak širokou agendu ministerstvo kultury spravuje a jakým konkrétním způsobem stát na kulturu přispívá“, vysvětluje ředitelka kabinetu ministryně Markéta Ševčíková, která je zároveň autorkou projektu. “Ministerstvo kultury zřizuje a tudíž i financuje 29 příspěvkových organizací, a vyjma institucí, které nesou přívlastek „Národní“ a sídlí v Praze, je jich spousta rozeseta po celé republice. Právě ty od Prahy vzdálenější jsme se rozhodli návštěvníkům i obyvatelům hlavního města více přiblížit, proto také začínáme expozicí vytvořenou ze sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Postupně chceme představit i další organizace, např. sbírky Moravské galerie v Brně, poklady z Národního filmového archivu, interaktivní expozice Muzea J. A.  Komenského v Uherském Brodě či Slezského zemského muzea v Opavě“, doplňuje Ševčíková. „Bude se ale i zpívat a hrát – po loňském úspěchu chceme právě v Nostickém paláci zahájit tzv. klubovou noc festivalu United Islands, a to koncertem Concept Art Orchestra, chceme pořádat literární večery a autorská čtení a Nostický palác by měl poprvé hostit také slavnostní filmovou premiéru: česko-americký scénárista a režisér Jan Novák natočil celovečerní dokument „Pušky, puky, pivo a psi“ o hokejových profesionálech a jejich životě za socialismu, a ten by se měl poprvé promítat v květnu právě na nádvoří Nostického paláce“, dodává Markéta Ševčíková.

Cyklus „Otevřené ministerstvo“ bude probíhat až do podzimu, první expozici - reprezentativní šperky a sklo v rámci výstavy „Jablonecké poklady“ - si lidé budou moci prohlédnout v pracovní dny od 10 do 16 hodin. 

 

Zdroj: TZ ministerstva kultury
Vložila Markéta Šretrová, duben 2013

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4