Ministerstvo zveřejnilo všechny testy z letošních státních maturit

knihyMinisterstvo školství ve středu oficiálně zveřejnilo kompletní znění letošních státních maturit. Na webových stránkách společnosti Cermat, která maturity zajišťovala a připravovala, visí testy, řešení, zadání písemných prací i cizojazyčné poslechy. Řada testů na veřejnost unikla už dříve.

Centrum pro přípravu maturit Cermat se původně ke zveřejnění maturitních testů nemělo. Odkazovalo se na autorská práva, ministr školství Josef Dobeš však po čase změnil názor a dal pokyn ke zveřejnění.

Státní maturity

Čeština
Didaktický test
Písemná práce
Řešení

Matematika
Didaktický test
Řešení

Angličtina
Didaktický test
Písemná práce
Řešení

Ostatní testy a verzi pro žáky se zdravotním postižením najdete z

Testy totiž kritizovali studenti, ředitelé jednotlivých středních škol i odborníci. V otevřených dopisech ministru Dobešovi vyčetli, že otázky byly nejednoznačné a nepovedou ke zvýšení kvality vzdělávání.

Ministerstvo proto nechalo udělat analýzu testů, na jejímž základě čtyři otázky vyřadí. "Jednalo se o nejednoznačnost v jedné úloze v základní verzi z ruského a jedné z českého jazyka (šlo o úlohu pro žáky se speciálními podmínkami) a po jedné úloze z němčiny a zeměpisu kvůli konstrukční a technické vadě. V těchto případech za ně žáci obdrželi plné bodové hodnocení, takže je vada v celkovém hodnocení nepoškodila," řekl šéf Cermatu Pavel Zelený.

Proti výsledkům testů se odvolalo asi 900 studentů, propadlo jich přitom 17 tisíc. Žádost o přezkum písemných prací podávají kraje, těchto žádostí přišly asi čtyři stovky. Protože písemné práce nebyly hodnoceny strojově, ale přímo kantory ve školách, je podle Zeleného pravděpodobné, že se v některých případech chyby v hodnocení najdou.

Na webu lidé najdou základní i obtížnější úroveň státních maturit, veřejně přístupná je verze pro běžné i postižené studenty. "Tato varianta testů se už v budoucnu u státní maturitní zkoušky neobjeví. Stejné úkoly už žáci v žádné další maturitě neuvidí, opakovat se však může stejný typ úloh," upozornil mluvčí Cermat Pavel Habáň.

Obsah testů vzniká na základě takzvaného katalogu požadavků ke zkoušce, tedy dokumentů, podle nichž se dané předměty vyučují. Každá otázka prý projde tříkolovým hodnocením, kdy se ověřuje původnost a odpovídající náročnost. "Sleduje se zde i to, zda je test obsahově, tematicky a genderově vyvážený," doplnil Zelený.

U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo 29,2 procenta maturitního ročníku. Nejhůře dopadli studenti odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů. Zhruba na 30 školách pak neuspělo kolem 70 procent ročníku, ministr již dříve novinářům řekl, že kvůli výsledkům maturit se některé školy dostanou do existenčních potíží.

 

Vložila: Barbora Folaufová, červen 2011
Zdroj:idnes.cz

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4