Na jaké zlozvyky si dát v práci pozor?

Není snadné být zadobře s nadřízeným, podřízeným i kolegy najednou. K této problematice přinášíme krátký návod, kde se dočtete, jak alepsoň zčásti ukočírovat onu nesnadnou situaci a být nad věcí. 

Když budete chtít, aby vás měl rád šéf, tak se najednou zvýší vaše snaživost, pracovitost a trochu začnete podlézat. Tím ale bezpochyby naštvete své kolegy a spolupracovníky. Tajnou šeptandou s jedním kolegou zase ublížíte druhému a kolektiv se tak bude tříštit na skupinky. A co teprve kominikace vně firmu? To je také oříšek. Jak to tedy udělat, aby mezi všemi stranami panovala harmonie? 

 

Neplýtvat časem
Taky máte v práci kolegu, který se patnáct minut před pauzou na oběd houpá na židli a surfuje po netu? A pak si oběd protáhne o cigárko a kafe, a když se vrátí ke své práci, dalších patnáct minut se rozkoukává? Některé firemní kultury plýtvání časem označují termínem Time Thiefing (krádež času). Když kradete firmě její čas, je to krádež jako každá jiná.

To, že se budete okatě flákat, bude lézt na nervy jak vašim kolegům, tak i šéfovi až to zjistí. Oddychnout si od práce je samozřejmě něco jiného. To lze akceptovat. 


Nechybovat v e-mailech
Zde nejde ani tak o maily mezi kolegy. Jde především o elektronickou komunikaci s klienty, nejčastěji ve formě obchodního sdělení. Rozeslat nabídku klientům je rychlé, ale velice nebezpečné. E-mail se špatným předmětem většinou nečtou a rovnou ho mažou. Překlep nevadí tolik jako rozplizlost a vůbec nejhorší je, když nejsou adresáti hromadného e-mailu ve skryté kopii. Takové šíření kontaktů je neprofesionální i neetické.

Další věci jsou maily poslané omylem, ty také dokáží nadělat pěknou paseku. Zejména když hloupý vtípek o vedení, který měl být adresován vašemu kolegovi, pošlete šéfovi. Pozor na tzv. našeptávač v e-mailu.


Nepomlouvat
Je to tak zapsáno v naší povaze a málokdo tomu druhému říká, co si o něm skutečně myslí. Pomluvy dokážou dokonale rozložit celou firmu, velice snadno a rychle se šíří i mimo ni. Provozuschopnou pracovní morálku udržují nejlépe firmy s vyšší vnitřní fluktuací zaměstnanců. Pracovní týmy se obměňují a vy jako zaměstnanec potkáváte stále nové lidi.

Pomlouvání je totiž v zásadě věcí veřejnou - pomocí "tiché pošty" se veškeré pomluvy zákonitě pokaždé dostanou k oné haněné osobě. A není pak příjemné, když se provalí, že jejich strůjcem jste právě vy. 


Vynechat naivní familiárnost
V některých firmách vládne až domácká atmosféra. Mnohé firmy mají protokol a očekávají, že se podle něj budete chovat.
Profesionálním vystupováním kultivujete sebe i své okolí. Někteří lidé se v tom necítí dobře a s některými kolegy se baví o to víc familiárně.


Kancelářská politika
Stačí, aby jeden člověk začal dávat dohromady plán, jak v práci něčeho docílit, a politická hra je na světě. Vyhnout se jim nejde.
I stát mimo znamená účast. Kancelářské politické boje jsou v pravém slova smyslu žabomyšími válkami. Rozhlédněte se po vašem kanclu a po lidech v něm a upřímně se sami sebe zeptejte, jestli vám to stojí za to.

 

Zdroj: Metro
Poslední aktualizace N. Jogheeová, květen 2019.

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3