Navštivte nejkrásnější pláže Středozemí

plážStále nevíte kam na dovolenou? Podívejte se na přehled nejkrásnějších pláží Středozemního moře, třeba hned budete vědět!

 

Porto Katsiki, Lefkáda, Řecko

Proč tam jet:Voda je zde křišťálově čistá, oblázková pláž se rozprostírá pod majestátními pískovcovými útesy, vytvářejícími nádhernou podívanou. Na okrajích pláže leží velké balvany, které poskytují relativní stín při slunných dnech. Na pláž se dá dostat jak autem, tak lodí. V roce 2001 byla tato pláž vyhlášená třetí nejlepší na světě, i proto je dnes velmi oblíbená.

Zajímavosti:Nedaleká pevnost Santa Maura. Založili ji už ve 14. století pravděpodobně křižáci za doby turecko-benátské okupace. Postavil se tady i akvadukt, jehož části si můžete dodnes prohlédnout. Na začátku 18. století pevnost zrenovovali Benátčané a vtiskli jí novější podobu.

Jak se tam dostat: Cesta z Prahy autem je dlouhá skoro 2 150 kilometrů. Do Athén, od kterých je ostrov vzdálený necelých 300 kilometrů, létají pravidelné linky z Prahy.

Další krásné pláže v Řecku: Myrtos v Kefalonii, Canal d'Amour na ostrově Korfu a Nea Potidea na poloostrově Chalkidiki.

 

Medveja, Opatijská riviéra, Chorvatsko

Proč tam jet: Pláž se nachází v oblasti 42 kilometrů dlouhé Opatijské riviéry u Kvarnerského zálivu. Pozvolně klesá do moře a tvoří ji drobné kamínky až oblázky. Nadšenci se zde mohou věnovat potápění.

Zajímavosti: Klid a nedotčená příroda. Větší zábavní a sportovní centra jsou ve městě Lovran vzdáleném dva kilometry. Už v 19. století si Opatijskou riviéru oblíbila rakousko-uherská šlechta, dnes proto můžeme obdivovat přímořské vily a domy, které si šlechtici z dob císařovny Sissi nechali na pobřeží postavit. Vily jsou často přestavěné na hotýlky.

Jak se tam dostat: Medveja leží od Prahy zhruba 850 kilometrů a necelých 200 od Záhřebu.

Další krásné pláže v Chorvatsku: Zlatni Tat na ostrově Brač, Punta Rata a Bačvice.

 

Ayia Napa, Kypr, východní část Kypru

Proč tam jet: Písečné pláže na jižním pobřeží Kypru si turisté oblíbili už dávno, v posledních letech sem více míří mladí lidé. Kyperské pláže návštěvníci tradičně hodnotí velmi pozitivně. Břeh se jen pozvolna svažuje do tyrkysově modré teplé vody. Viditelnost pod vodou je dobrá, dá se zde i potápět. Na své si tu přijdou i milovníci vodních sportů, mohou si vyzkoušet paragliding nebo jízdu na vodních lyžích.

Zajímavosti: Až do konce 18. století byli jedinými obyvateli ostrova mniši ze zdejšího kláštera. Klášter se vystavěl speciálně jako domov pro posvátnou ikonu, která se podle pověsti měla zjevit lovci při stíhání kořisti. Teprve po skoro dvou stoletích se do oblasti přistěhovala asi dvacítka civilních obyvatel a založili zde dnešní město, v jehož středu klášter nyní stojí. Příroda kolem Ayia Napa je nádherná, je zde rozseto mnoho kulturních a historických památek i archeologických nalezišť. Narazíte i na krásné kostelíky.

Jak se tam dostat: V sezoně jezdí na Kypr trajekty z řeckého ostrova Rhodos nebo města Pireus a z tureckého Tasuku. Cesta autem na Rhodos je dlouhá skoro 2 500 kilometrů, do Tasuku téměř 3 000. Dostanete se sem i letecky, Ayia Napa leží necelých 50 kilometrů od letiště v Larnace.

 

Peníscola, Španělsko

Proč tam jet: Na Costa del Azahar, navazující na známou oblast Costa Brava, asi 10 kilometrů od města Benicarló, lze najít pláže štěrkové či oblázkové, převládají tu ale ty s jemným zlatavým pískem. Za nejkrásnější část se považuje Peníscola. Moře je zde čisté a většinou klidné, vstup do vody pozvolný.

Zajímavosti: Na poloostrově si můžeme prohlédnout unikátní komplex starého města, nezapomenutelnou atmosféru vytvářejí noční uličky. Nad plážemi se tyčí skály, na jejichž úbočích se rozkládají úrodné sady a údolí plná zeleně.

Jak se tam dostat: Pláž leží asi 220 kilometrů jižně od Barcelony a 100 severně od Valencie. Cesta autem z Prahy do Barcelony, kam ale pravidelně létají i letadla, je dlouhá necelých 2 000 kilometrů.

Další krásné pláže ve Španělsku: pobřeží Costa Brava, Cala Mondragó na ostrově Mallorka a ostrov Isla Cíes na severu Španělska.

 

Ölüdeniz, Egejská riviéra, Turecko

Proč tam jet: Nejkrásnější pláže Egejské riviéry najdete právě zde, 200 kilometrů západně od Antalye. Dlouhé písečné pláže táhnoucí se podél klidné Modré laguny, oddělené od moře úzkou šíjí, se v poslední době mezi turisty těší stále větší oblibě. Některé úseky pláže jsou při vstupu do vody poseté kamínky. Tato laguna, jediná v Turecku, patří k nejfotografovanějším na světě, zvláště kvůli okolním plážím. I název Ölüdeniz se odvozuje od této laguny, v překladu znamená Mrtvé moře, a to kvůli mimořádně klidným vodám.

Zajímavosti: Lákadlem pro turisty je určitě možnost vyzkoušet si paragliding. Pohled na malebnou lagunu a pláže shora je nezapomenutelný a rozhodně stojí za to.
K dalším zajímavostem se řadí takzvaná Motýlí pláž, ležící uprostřed přírodní rezervace, kde žije mnoho druhů motýlů. Dostanete se k ní jen po vodě. Navštívit je možné také nedalekou lýdijskou vesnici Olympos, ve které byly objeveny unikátní skalní hroby, nebo třeba stejnojmenný národní park.

Jak se tam dostat: Cesta autem z Prahy do tureckého letoviska Ölüdeniz je dlouhá skoro 2 800 kilometrů. Většina turistů proto volí letadlo. Z Prahy se letecky dostanete do Istanbulu nebo Ankary. Vzdálenost Ölüdeniz u od Ankary je 630 kilometrů a od Istanbulu necelých 820 kilometrů.

 

Maremma, Toskánsko, Itálie

Proč tam jet: Chcete-li zažít opravdovou romantiku, vypravte se na toskánskou pláž Maremma ležící asi 100 kilometrů od Pisy mezi ústím řeky Ombrone a městečkem Talamone. Najdete kilometry prázdných romantických písečných pláží. Zapomeňte na zmrzlináře, restauraci s pizzou, lehátka, která vám přinesou tam, kam ukážete. A moře? To je tu divoké a magicky krásné.

Zajímavosti: Znalci říkají, že není v Itálii krásnější místo, odkud lze sledovat do ruda zbarvené východy slunce. V pozadí se přitom rýsují obrysy ostrova Elba, kde pobýval v exilu Napoleon Bonaparte. Z písečných pláží se dá vejít do piniových hájů, skrývající ve stínu kouzelné laguny.

Jak se tam dostat: Z Prahy je to 1 200 kilometrů a 12 hodin jízdy. Jede se přes Mnichov, Bolzano, Veronu, Florencii, Sienu, Grosseto. K plážím se dostanete příjezdovou cestou z vesnice Alberese do Marina Alberese.

Další krásné pláže v Itálii: Vasto marina v Abruzzi

 

Zpracovala Kateřina Mydlářová, srpen 2011
Zdroj: Idnes.cz
Poslední aktualizace: Simona Fialová, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31