Několik tipů, jak se soustředit na učení

Jak se soustředit na učeníZnáme to asi všichni. Víme, že se máme začít učit, ale místo toho radši znovu projedete Facebook, uklidíte si pokoj, shlédnete rozkoukané seriály nebo dokonce začnete cídit a leštit celý byt. Rekněte si DOST! a pusťte se do toho.

Co odvádí pozornost od učení?

Na učení si zvolte klidné místo, kde vás nikdo nebude vyrušovat. Mělo by být vyhrazeno pouze na učení, abyste si ho nespojovali s jinou aktivitou, např. sledováním televize nebo jezením. Usaďte se pohodlně, ale zase ne tak moc – vyvarujte se gauče a postele (to by mohlo mít spíš opačný účinek)! Nachystejte si na stůl všechno, co budete potřebovat, ať neodbíháte a zbytečně se nerozptylujete. Najděte si ničím nerušenou hodinku – vypněte telefon, Facebook a další komunikační zařízení (zvlášť pokud pracujete s počítačem). Řekněte svým kamarádům a rodině kdy budete mít čas, aby se vás nesnažili zastihnout právě když se snažíte učit. Učte se v tu denní dobu, kdy vám to nejvíc pálí: pro někoho to může být dopoledne, pro jiné zase pozdě v noci.

Jak se soustředit na přednášce

Před každou přednáškou si zkuste projít poznámky z minulé hodiny, tím si látku oživíte a zůstanete v obraze. Posaďte se do jedné z předních řad nebo přímo naproti přednášejícímu (bude totiž vypadat opravdu hloupě, když před ním usnete). Pozornost vám pomůže udržet žvýkání (pozor, to ale může některým vyučujícím vadit) a pravidelné pití (ale s tím také opatrně, ať neběháte moc na záchod). V duchu si klaďte otázky o probírané látce nebo se zapojte a zeptejte se přímo profesora. Pozorně poslouchejte a zaměřte se na klíčové informace a termíny. Také pomáhá si dělat poznámky.

Pořád se vám něco honí hlavou?

Chcete se soustředit, ale vaše myšlenky pořád ubíhají jinam... Ať už jsou to trable v lásce, rodinné problémy nebo strach ze zkoušky, vše co vás trápí byste měli řešit. Promluvte si o tom s kamarádem, sestrou nebo psychologem. Pokud se vaše obavy týkají školy, obraťte se na profesora nebo si najděte doučování.

Schopnost soustředit se na učení ovlivňuje i zdravotní stav, únava i životospráva. Proto nezapomínejte na dostatek spánku, vyváženou a pravidelnou stravu a samozřejmě pohyb. Zamyslete se nad tím, proč ztrácíte koncentraci a co odvádí vaši pozornost. Často to může být prostředím, něčí přítomností, počítačem apod. Snažte se těchto vlivů vyvarovat a změňte způsob jakým jste se doposud učili. Nalaďte se na pozitivní vlnu a za každý úspěšně splněný cíl se odměňte (třeba dárkem, sladkostí nebo výletem).

Hodně štěstí s učením a u dalších zkoušek!

 

Vložila: Tereza Komůrková, únor 2014
Zdroj: www.studentpoint.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5