Nezisková organizace EDULAB otevřela v Mateřské škole 4 Pastelky v Praze Metodické centrum pro předškolní vzdělávání

EDULab - Školka hrouPodpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů, to vše je posláním Metodického centra pro předškolní vzdělávání, které bylo 7. ledna otevřeno v Mateřské škole 4 Pastelky v Praze 4. 

Metodické centrum pro předškolní vzdělávání vzniklo v rámci projektu Školka hrou, který realizuje nezisková organizace EDULAB. Ta poskytuje mateřským školám nejen tištěné a elektronické publikace, ale především metodickou podporu ve formě praktických školení, workshopů, metodických dnů a odborných konferencí. K efektivnímu využití moderních informačních a komunikačních technologií ve výchovně-vzdělávací činnosti pak EDUkační LABoratoř │EDULAB nabízí mateřským školám metodickou příručku Školka hrou. 

Hlavní činností metodického centra v Mateřské škole 4 Pastelky budou semináře a poskytování metodické pomoci ostatním mateřským školám v regionu. „Vznik metodického centra je unikátní myšlenkou, která přináší pedagogům mateřských škol možnost profesně se rozvíjet, získávat přehled o nových možnostech pro svou práci, a to vše na základě sdílení pozitivních zkušeností především v praktické podobě. Naši lektoři v něm budou předávat ostatním kolegům zkušenosti z vlastní praxe a také ověřovat nové metody a postupy,“ konstatovala Miluše Vondráková, vedoucí metodička pro primární a preprimární edukaci neziskové organizace EDULAB. 

„Považujeme za potřebné názorně ukazovat a šířit mezi kolegyněmi široké možnosti využití moderních pomůcek. Svojí aktivitou v této oblasti chceme bořit mýty, že tyto technologie do školky nepatří,“ uvedla Zdenka Nováková, ředitelka Mateřské školy 4 Pastelky a dodala: „Naprosto fantastické jsou metodické příručky Školka hrou. Zahrnují všechny oblasti RVP PV a najdeme v nich vzdělávací nabídku pro celý den včetně odpoledních činností. Oceňujeme i náměty pro individualizaci práce s možností aktivní účasti rodičů. Publikace jsou zpracovány srozumitelně, systematicky a odborně tak, že se snadno zapojí jak zkušené učitelky, které mají obavy z používání těchto technologií, ze složitého vyhledávání vhodných programů při plánování a realizaci vzdělávacích činností v mateřské škole, tak i učitelky s krátkou praxí.“ 

Metodická centra pro předškolní vzdělávání vznikla na devíti vybraných pilotních mateřských školách v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Pardubicích, Ústí nad Labem a Hustopečích. V centrech budou představovány trendy moderního předškolního vzdělávání a možnosti efektivního využití informačních a komunikačních technologií ve výchovně-vzdělávací činnosti.

 

 

 

 

O projektu Školka hrou

Hlavním cílem projektu Školka hrou je dlouhodobá metodická a didaktická podpora učitelům mateřských škol v České republice v podobě odborných publikací, školení, seminářů a konferencí. Jedním z cílů je vytvoření Metodických center pro předškolní vzdělávání ve všech krajích, která zajistí podporu pro ostatní školy v regionu. V rámci projektu vznikají odborné metodické příručky pro učitele mateřských škol s možností využití digitálního edukačního obsahu a interaktivních metod, zpracované v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Pro učitele mateřských škol organizujeme metodické dny a školení v centru moderních vzdělávacích technologií EDULAB | www.akademie.edulabcr.cz. Více informací o projektu naleznete na www.eskolkahrou.cz.

 

O neziskové organizaci EDUkační LABoratoř | EDULAB

EDUkační LABoratoř je nezisková organizace, jejímž posláním je podpora a rozvoj moderních forem výuky ve školách. Hlavním cílem organizace je zvyšovat popularitu využívání moderních vzdělávacích technologií na školách a ukázat jejich přínos a význam pro modernizaci školství. Přináší také učitelům možnost získat praktické dovednosti absolvováním školení a vyzkoušet si práci s nejmodernějšími vzdělávacími technologiemi. EDUkační LABoratoř realizuje vzdělávací projekty pro mateřské, základní a střední školy ve všech regionech ČR, např. výzkumný projekt Škola dotykem | www.skoladotykem.cz, projekt Školka hrou pro předškolní vzdělávání | www.edulabcr.cz/skolka-hrou, Program podpory digitalizace škol a taneční soutěž pro školy The SCHOOL DANCE | www.schooldance.cz. Vybraným projektům udělilo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Více informací naleznete na www.edulabcr.cz.

 

 

 

Vložila: Tereza Komůrková, leden 2016
Zdroj: TZ EDULAB
AttachmentVelikost
letak_skolka_hrou.pdf754.78 KB

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
7
8
9
10
11
12
13
 
 
 
 
 
 
 
14
15
16
17
18
19
20
 
 
 
 
 
 
 
21
22
23
24
25
26
27
 
 
 
 
 
 
 
28
29
30
31
1
2
3