Chci studovat vysokou školu v zahraničí

Možností, jak studovat v zahraničí, mají vysokoškoláci (nebo čerství maturanti) hned několik. Nabídka se liší v případě, že člověk je již studentem české vysoké školy. Šanci odjet ale mají všichni. Dokonce můžete v zahraničí absolvovat nejen jeden dva semestry, ale rovnou celé studium.

Erasmus+

Pokud jste již studentem vysoké školy, můžete odjet na zahraniční vysokou školu skrz vlastní univerzitu. Nejčastějším způsobem vycestování je přes vzdělávací program Evropské unie Erasmus+ (dříve Erasmus).

Jednou z hlavních činností tohoto programu je zajištění studijních pobytů a stáží jak studentů, tak pedagogů. V České republice se mohou do programu zapojit všechny vysokoškolské instituce, které mají akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (tedy i soukromé vysoké školy) a některé vyšší odborné školy.

Veškeré informace o tomto programu naleznete na internetových stránkách www.naerasmusplus.cz.

V případě zájmu o studijní pobyt v zahraničí je nejlepší se informovat na zahraničním oddělení školy, na které studujete. Tam Vám poskytnou veškeré potřebné informace.

Freemover

Freemoverem je označován student, který si domluví studium na zahraniční škole sám mimo rámec jakéhokoliv výměnného programu.

O možnostech získání stipendia se informujte přímo u vybrané zahraniční školy. Některé vypisují granty a stipendia pro zahraniční studenty. Můžete také kontaktovat některou českou či zahraniční nadaci, která podporuje české studenty a jejich mobilitu.

Vyhledávače stipendií po celém světě i seznam českých nadací a fondů najdete v publikaci Studium v zahraničí, kterou vydalo Národní informační centrum pro mládež.

Další alternativou je přihlásit se jako freemover v rámci programu CEEPUS III, a to i v tom případě, že fakulta není do programu CEEPUS III zapojena. (Přednost však mají stáže v rámci sítí.) Podrobnosti o programu CEEPUS III naleznete na www.dzs.cz/cz/ceepus.

Další stipendia

Jako student vysoké školy máte možnost využít i jiná stipendia (například Fulbrightova, Robitschekova, stipendia Cheving, program CEEPUS, stipendia DAAD, stipendia jednotlivých zahraničních škol, či pomoc od českých i zahraničních nadací a jiných organizací).

Seznam organizací využitelných k financování mobility studentů najdete na www.nicm.cz

Dalším zdrojem informací pro studenty je Dům zahraniční spolupráce MŠMT - Akademická informační agentura. Na těchto stránkách najdete různé aktuální uzávěrky stipendijních nabídek a další užitečné informace: www.dzs.cz

 Nestudenti

Pokud již/ještě nejste studentem české vysoké školy nezoufejte. Jako občan Evropské unie máte nárok na stejné podmínky na studium v jiné zemi EU jako tamní občané. Tzn. Pokud oni neplatí školné, neplatíte ho ani vy! Jen se nějak musíte uživit. V zemích s otevřeným trhem to není problém.

Pokud chcete studovat mimo EU nebojte se, i tam se najdou možnosti. Buď můžete studovat na univerzitě nebo college (či podobné škole). Tam už by po vás mohli chtít nějaké peníze navíc, ale také mívají dost často různá stipendia či sociální úlevy (i pro zahraniční studenty). Vše bude jen na vás. Zjistit si potřebné informace, kontaktovat školu a splnit její přijímací podmínky. Jen nezapomeňte začít včas! Rok před plánovaným odjezdem je ta správná doba na start vašeho zahraničního dobrodružství.

 

Zdroj: www.dzs.czwww.msmt.cz

Poslední aktualizace: Monika Plisková, srpen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3