Dlouhodobé pracovní programy - obecné informace

Pod tímto, ale i mnoha dalšími názvy (Working Holiday, Work and Study, Work and Travel, Camp apod.) se skrývá zprostředkování práce v cizině spojené s dalšími službami agentury. Pracovat můžete téměř kdekoli, na jakékoli pozici a jak dlouho budete chtít, záleží na vašich požadavcích a na nabídkách agentur.

 

Kdy a kde

Cílovou zemi si můžete vybrat z široké nabídky agentur. Objevují se v ní země EU, agentury jsou však schopny zajistit práci i v zemích, v nichž je potřeba pracovní povolení či vízum, například v USA.

 

Délku programu si můžete zvolit sami, většinou se pohybuje v rozmezí 3 - 12 měsíců. Na ní však také závisí pracovní pozice, kterou se vám podaří získat. Na kratší dobu seženete obvykle pouze méně kvalifikovanou práci, pro niž není potřeba složité zaškolení. Pokud máte zájem o odbornější práci, počítejte s tím, že zaměstnavatel dá přednost uchazeči, který pro něj bude pracovat déle, a tím se mu více vyplatí.

 

Podmínky účasti

Většina těchto programů nebývá věkově ani jinak omezena, některé bývají určeny jen studentům, případně jsou omezeny věkově, ale neplatí to zdaleka pro všechny. Jazykové znalosti a zkušenosti v oboru většinou nejsou nezbytně nutné, na jejich rozsahu však závisí pracovní pozice, kterou získáte.

 

Práce

Máte na výběr z mnoha pracovních pozic a záleží na vás, jakou práci chcete vykonávat a zda pro ni máte předpoklady. Nejčastější je práce v turistickém ruchu (různé pozice ve stravování, hotelech, na výletních lodích, v zábavních parcích), pomocné práce ve zdravotnictví (péče o děti či starší osoby), práce na farmách, v továrnách, různé dělnické profese apod.

 

Asistence agentury

Hlavním úkolem agentury je vyřízení formalit souvisejících s prací v cizí zemi. Tam, kde je potřeba pracovní povolení či vízum, je její pomoc velkou výhodou, někdy přímo nutností (např. v USA jako jednotlivec nemáte možnost zajistit si práci sami). Dále agentura asistuje při vyřizování povolení k pobytu, registraci do systémů zdravotního a sociálního zabezpečení apod.

 

V závislosti na typu programu vám agentura zajistí práci. Podle toho, jak moc chcete být samostatní, si můžete zvolit míru její pomoci od pouhého poskytnutí kontaktů na zaměstnavatele až po komplexní zajištění práce včetně smlouvy se zaměstnavatelem.

 

Další služby agentury

Agentura vám může pomoci i s řadou dalších záležitostí: zajištění letenky a dopravy na místo práce, předodletové a popříletové školení, nepřetržité asistenční služby, pojištění a další. Je jen na vás, nakolik se rozhodnete těchto služeb využít a také kolik hodláte do programu investovat.

 

Typy programů

Agentury nabízejí dva hlavní typy programů: samostatné hledání práce a práci zajištěnou agenturou. Při samostatném hledání (Independent program) si práci hledáte sami, agentura vám pomůže poskytnutím kontaktů na zaměstnavatele, zaškolením a asistencí při vyřizování formalit. Pokud vám práci zajišťuje agentura (Placement Program), platíte o něco víc, za což vám agentura zprostředkuje konkrétní pracovní pozici a poskytne výše zmíněné asistenční služby.

 

Poplatky

Cena se liší podle země, délky pobytu a typu programu, a pohybují se v rozmezí cca 2 000 - 50 000 kč.

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová, 22. 2. 2007, zdroj: Internet.
Aktualizovala Petra Sara Pavlacová, březen 2010
Poslední aktualizace: M. Borovská, prosinec 2017

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1