Sezónní práce

Program umožňuje strávit krátkou dobu (většinou v období letních prázdnin) prací v turisticky atraktivních lokalitách v zahraničí. Většinou se nejedná o kvalifikovanou práci, účastník do země přijíždí většinou za výdělkem, případně také proto, aby zde určitou dobu cestoval. Možné je však samozřejmě také zlepšení jazykových znalostí a získání odborných zkušeností.

Kdy a kde

Cílovou zemi si můžete vybrat z široké nabídky agentur. Často se v ní objevují země EU, v nichž není potřeba pracovní povolení, oblíbená je především Velká Británie a Irsko. Agentury jsou však schopny zajistit práci i v zemích, v nichž je potřeba pracovní povolení či vízum. V USA pro tento typ práce existuje speciální program - Work and Travel USA. Délka programu závisí na sezóně, většinou se jedná cca o 3 měsíce. Práce je možná v letní i v zimní turistické sezóně.

 

Podmínky účasti

Většina těchto programů nebývá věkově ani jinak omezena, některé bývají určeny jen studentům, ale neplatí to zdaleka pro všechny. Jazykové znalosti a zkušenosti v oboru většinou nejsou nezbytně nutné, na jejich rozsahu však závisí pracovní pozice, kterou získáte.

 

Práce

Máte na výběr z mnoha pracovních pozic a záleží na vás, jakou práci chcete vykonávat a zda pro ni máte předpoklady. Nejčastější se jedná o různé pozice v rychlých občerstveních a restauracích, v hotelech, na výletních lodích, v zábavních parcích, rekreačních a sportovních zařízeních apod.

 

Pracovní podmínky

Výhodou práce v turistickém ruchu je, že kromě platu na většině pozic dostáváte také spropitné. V místě práce bývá často zajištěno ubytování a celodenní strava.

 

Asistence agentury

Hlavním úkolem agentury je vyřízení formalit souvisejících s prací v cizí zemi. Tam, kde je potřeba pracovní povolení či vízum, je její pomoc velkou výhodou, někdy i nutností (např. v případě USA). Dále agentura asistuje při vyřizování povolení k pobytu, registraci do systémů zdravotního a sociálního zabezpečení apod.

 

Další služby agentury

Agentura vám může pomoci i s řadou dalších záležitostí: zajištění letenky a dopravy na místo práce, ubytování, asistenční služby, pojištění a další. Je jen na vás, nakolik se rozhodnete těchto služeb využít a také kolik hodláte do programu investovat.

 

Poplatky

Cena se liší podle země, délky pobytu a typu programu, cca 10000 - 20000 kč.

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová, 22. 2. 2007,
Poslední aktualizace: březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31