Obecné informace a legislativa - zahraničí

10 tipů, na co nezapomenout před odjezdem na zahraniční studijní pobyt

Odjíždíte do zahraničí na studijní pobyt? Tady je několik rad, na co byste rozhodně neměli před odjezdem zapomenout.

Povinná školní docházka českých občanů pobývajících v zahraničí se zřetelem k poskytovatelům vzdělávání v zahraničí.

MŠMT zveřejňuje informace o možnostech vzdělávání v českém jazyce u poskytovatelů vzdělávání v zahraničí.

Zdravotní a sociální pojištění studentů

Zdravotní pojištění českých studentů v zahraničí

Pokud vyjedete jen na krátkodobý studijní pobyt (stáž, jazykový kurz, letní škola) a zůstáváte stále studentem české školy, nic se pro vás nemění. Pokud jedete po Evropě, pořid´te si (pokud ho již nemáte) Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten vám pomůže jen v nejnutněších situacích. Proto není na škodu vyřídit si i cestovní připojištění.

Školné v EU

Každá země Evropské unie má vlastní vzdělávací systém a vlastní zákony, které buď stanovují, či nestanovují poplatky za studium. Nedá se proto tvrdit, že studium v zahraničí je levné anebo drahé. Dražší je v tom, že především životní náklady jsou výrazně vyšší než v České republice. Výhodné je však v tom, že za vysoce kvalitní studium se v mnohých zemích EU vůbec neplatí.

Freemover - osamělý cestovatel

Vycestovat za studiem (na semestr či déle) můžete i jako tzv. Freemover. Počítejte ale s tím, že si budete muset všechno zajistit sami. Od sehnání školy, přes její kontaktování až po zaplacení studia. Tento způsob mohou využít i studenti českých vysokých škol, kteří již byli někdy v zahraničí, například s programem Erasmus+. Ti mají šanci získat i nějaké finance od univerzity (respektive od MŠMT v rámci rozvojových programů - je potřeba zjistit, zda je vaše fakulta do programu zapojena).

Freemovers nabízí i program CEEPUS. (viz. Studium na VŠ - stipendia).

Nostrifikace - uznávání vzdělání (VŠ)

Jedná se o uznávání diplomů, kvalifikací nebo částí studijních programů jedné (domácí nebo cizí) vzdělávací instituce jinou vzdělávací institucí. Obvykle je takové uznání považováno za základ pro přijetí na další studium v druhé instituci nebo jako uznání umožňující určitý druh výjimky z povinnosti opakovat studium některých částí programu.

Nostrifikace - uznání zahraničního vzdělání (ZŠ, SŠ, VOŠ)

Absolvent zahraniční školy, který získal doklad o dosažení základního, středního nebo vyššího odborného vzdělání, může požádat krajský úřad příslušný podle místa pobytu žadatele o vydání

Boloňský proces - Evropský prostor vysokoškolského vzdělávání

U příležitosti 700 let pařížské Sorbonny podepsali ministři Francie, Německa, Itálie a Velké Británie zodpovědní za vysoké školství v květnu 1998 v Paříži Společnou deklaraci o harmonizaci výstavby Evropského systému vysokého školství, tzv. Sorbonnskou deklaraci.

Student a práce v EU

Pracovat při studiu je možné pouze v případě, že to umožňuje země plánovaného studia. Členské státy EU většinou povolují zahraničním studentům pracovat, ale většinou pouze na poloviční úvazek. Jednoznačné stanovisko je možné získat na zastupitelstvích jednotlivých zemí pro ČR, které jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Mezinárodní jazykové certifikáty

Pro přijetí na zahraniční školy je většinou nutné dosáhnout jisté jazykové úrovně. Zde najdete základní seznam jazykových zkoušek nutných ke studiu v zahraničí. Pokud budete potřebovat i další informace, podívejte se k jednotlivým zemím. Do kapitoly "Studium v jednotlivých státech".

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
 
5
6
7
8
9
10
11
 
 
 
 
 
 
 
12
13
14
15
16
17
18
 
 
 
 
 
 
 
19
20
21
22
23
24
25
 
 
 
 
 
 
 
26
27
28
1
2
3
4