Odborné stáže při studiu

Absolventi vysokých škol jsou často na trhu práce znevýhodněni. Chybí jim odpracovaná léta praxe. Pro vedení podniku nejsou přitažliví, protože se v mnohém musí zaučit. Není to totiž tak, že čerstvý vysokoškolák je plný praktických dovedností. Spíš má hlavu plnou teorie, kterou neumí pro práci využít.

Pro tento případ mají studenti možnost absolvovat odbornou stáž. Jak doma, tak v zahraničí. Ten druhý způsob je pro zaměstnavatele mnohdy atraktivnější. Mladí lidé (zpravidla jsou stáže určeny lidem do 30 let) se praxí ve firmě zapracují, získají zkušenosti, kontakty a hlavně se setkají s reálným pracovním trhem. Nemusí být vždy jen absolventi. Na odbornou stáž mohou vyjet i studenti. Existuje dokonce speciální typ stáží, při kterých píšete svou diplomovou práci. Odborné stáže tvoří takový přechod mezi studentským světem a tvrdou realitou. 

Stáž je tedy krátkodobá pracovní zkušenost studentů či čerstvých absolventů. Liší se od běžné brigády tím, že jejím cílem není finanční výdělek, ale získání zkušeností. Každý kdo má nějakou praxi se pak lépe v pracovním životě uplatní. Je možné, že po skončení stáže se stanete zaměstnancem firmy, u které jste na „praxi“ byli. Pokud budete tvrdě pracovat. Pro stáže se ve světě používají různé termíny. Nehledejte tedy jen slovo stáž či praxe, ale i trainee program, internship, traineeship nebo Praktikum v německy mluvících zemích.

Finanční stránka stáže je specifická. Některé firmy nabízejí i placené stáže. Vyplatí se jim to. Stážista dostane, přece jen, méně peněz než běžný zaměstnanec. Ale pokud se firmě osvědčí, může po skončení na místě zůstat. Povýší a plat se mu zvýší.Takže je to výhodné pro obě strany. Některé stáže jsou bezplatné (žijete ze svých finančních rezerv). Jinde pracujete za byt, stravu a dopravu. Obojí se přesto vyplatí. Pro zaměstnavatele se stanete mnohem zajímavějším. Existují i stáže, které jsou dotované nějakým grantem či stipendiem.

To je případ stáží v rámci programu Erasmus+. Jedná se o evropský vzdělávací projekt, patří do Programu celoživotního učení. I v rámci něj mohou studenti vysokých a vyšších odborných škol vyjet do zahraničí. Nejen za studiem, ale od roku 2007 i na odbornou stáž. (Dříve byl pro tyto účely určen program Leonardo da Vinci. Ten je teď zaměřený na odborné vzdělávání a přípravu na jiné než vysokoškolské úrovni. )Na stránkách www.dzs.cz se dovíte podrobnější informace. Třeba zda je vaše škola do programu zapojená. Důležitou připomínkou je, že s Erasmem+ smíte vyjet na studijní pobyt do zahraničí maximálně na 12 měsíců a platí to i pro stáže. Můžete absolvovat například 6 měsíců studijního pobytu a 6 měsíců praktické stáže nebo celých 12 měsíců praktické stáže. Vždy však platí limit 12 měsíců v jednom studijním cyklu. Pro víceleté (např. magisterské) programy je tato maximální dotace na studijní pobyt / praktickou stáž ve výši 24 měsíců. Musíte být studentem české školy, ale je jedno, zda studujete v denní, dálkové, či kombinované formě. 

Jinou cestou ke zprostředkovné stáži jsou různé mezinárodní studentské organizace. Bývají zaměřené na studenty určitých oborů, kterým pomáhají najít v zahraničí tématickou praxi. Výhodou těchto organizací je, že pokud vyjedete s nimi na stáž, nejedete úplně do neznáma. Na druhé straně hranic najdete někoho, kdo se vám bude věnovat a pomůže vám v začátcích.

IAESTE International (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) vznikla již v roce 1948 a tehdejší Československo bylo jednou ze zakládajících organizací. IAESTE má za cíl zvyšování úrovně odborných znalostí studentů. Jednou z nejvýznamnějších aktivit je mezinárodní výměnný program. V jeho rámci zprostředkuje organizace ročně zahraniční praxe stovkám českých studentů. IAESTE je zaměřeno na studenty technických oborů. Od zahraničního zaměstnavatele dostanete nějaký plat, který by měl stačit na pokrytí životních nákladů. Samotné zprostředkování stáže vás přijde na 5.000,- Kč. Plus počítejte s ostatními výdaji – cestovné, očkování, pojištění atd. Více na www.iaeste.cz.

AIESEC je šancí pro studenty ekonomických oborů a informatiky. Podporované jsou také praxe ve vzdělávání. Organizace působí na našem území už od roku 1966. (Pod názvem AIESEC Czechoslovakia – nyní Czech republic). Ročně vyšle do ciziny stovku praktikantů. Odborná praxe přes AISEC je určená studentům třetích, čtvrtých, pátých ročníků vysokých škol a čerstvým absolventům. Délka nabízených praxí je od dvou měsíců po rok a půl. V případě AIESEC dostává student od firmy plat ve výši průměrného platu navštíveného regionu. Čtvrtá oblast zájmu organizace se obrací k rozvojovým zemím a sociální práci. V tomto případě s platem moc nepočítejte. Stáž se vykonává v nějaké rozvojové zemi, nejčastěji v neziskové organizaci. Cestovné, pojištění a podobně si vždy platíte sami. Navíc počítejte s poplatkem. Cca 4000Kč nebo 8000Kč (podle programu). Více informací na www.aiesec.cz.

ELSA je Evropské sdružení studentů práv. Již z jejího jména je jasné, že cílovou skupinou této organizace jsou studenti práv. ELSA má několik aktivit. Jednou z nich je i program STEP – program výměnných studentských stáží (Students' Trainee Exchange Programme). Umožňuje nejen vyjet českým studentům za praxí, ale také přivádí zahraniční studenty k nám. Jak si stáž zajistit najdete na www.elsa.cz .

Pro studenty medicíny je tu organizace IFMSA (International Federation of Medical Students Association) založená v roce 1951. Medikům nabízí jak stáže klinické, tak výzkumné. První jmenované trvají zpravidla měsíc, výzkumné pak až 6 měsíců. Studenti je vykonávají ve fakultních nemocnicích a na lékařských fakultách. Jsou určené studentům třetích a vyšších ročníků. Pracují bez odměny, po absolvování stáže obdrží certifikát. Do výzkumných stáží se mohou zapojit už studenti druhých ročníků. Webová adres organizace je www.ifmsa.cz .

Jinou možností je, oslovit některou komerční agenturu, která se zprostředkováním praxí zabývá. Jejich seznam naleznete na http://www.icm.cz/adresar-agentur. Na těchto stránkách je nejen adresář organizací, ale i odkazy na různé vyhledávače odborných stáží. Podmínkou je, že praxi můžete absolvovat pouze v oboru, se kterým jste nějak svázáni. Tedy pokud dokončíte studium v oboru podnikání, nemůžete jet na stáž do mateřské školky.


Zdroj: uvedené webové stránky

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5