Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM)  je dávka nemocenského pojištění, kterou pobírá žena od počátku 6. - 8. týdne před očekávaným dnem porodu. Předpokládaný termín porodu určuje lékař.

Dávku může pobírat i otec dítěte, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte a to na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Dávka má pojištěnci nahradit příjem, o který v souvislosti s rodičovstvím přichází. PPM je podmíněna předchozí pracovní činností, přesněji účastí v nemocenském pojištění v předcházejícím období.

Vzhledem k tomu, že dávka má sloužit jako náhrada za ušlou mzdu, musí pojištěnec pro nárok na dávku přerušit pracovní činnost, která nárok na dávky zakládá (tzn. platil z ní nemocenské pojištění). Může ale mít příjem z jiné pracovní činnosti.

 

Jaké podmínky je potřeba splnit pro nárok na PPM?

 • Účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM.
 • Nebo trvání ochranné lhůty z dřívějšího pojištění v době nástupu na PPM. Ochranná lhůta se počítá u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství a činí tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dní.
 • Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.
 • Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno.

 Pro OSVČ:

 • Účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM
 • Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 180 dní v období 1 roku před nástupem na PPM
 • Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech

 

Výše PPM:

 •  70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den za posledních 12 kalendářních měsíců
 • Denní vyměřovací základ se u PPM zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se u PPM provede tak, že částka do první redukční hranice se počítá 100%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60%, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30% a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

 

Podpůrčí doba:

 • 28 týdnů od nástupu na PPM
 • 37 týdnů při vícečetném porodu
 • Týdny se počítají vždy nejpozději od 6. týdne před očekávaným dnem porodu, i když žena nastoupí na PPM později

 

Kde požádat:

Těhotná žena obdrží od svého gynekologa tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství.

 

Podrobnější informace o PPM naleznete na http://www.cssz.cz/cz.

 

V případě nejasností na nárok a výši PPM je možné se obrátit na  Call centrum nemocenského pojištění České správy sociálního zabezpečení - tel.: 840 406 040. Na tomto čísle jsou veřejnosti k dispozici odborníci, kteří poskytují informace o dávkách nemocenského pojištění (peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství apod.) a poradí při konkrétním řešení vašich dotazů.


Pomocí kalkulaček pro výpočet dávek nemocenského pojištění umístěných na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - viz http://www.mpsv.cz/cs/7 - lze stanovit, za podmínek tam uvedených, výši dávek nemocenského pojištění – výpočet ošetřovného, výpočet peněžité pomoci v mateřství, výpočet výše nemocenského.

 

Vložila Markéta Žáková, listopad 2012.
Poslední aktualizace: Markéta Žáková, květen 2014.
Zdroj: http://www.cssz.cz/cz

 

 

Komentáře

mateřská po rodičovské

Dobrý den,

ráda bych se zeptala ještě jednou, z čeho se počítá výše PPM, když navazuje přímo na rodičovskou dovolenou. Na mateřské jsem byla 12/11 - 6/12, do 1/15 pak má trvat rodičovská. Když v 5/14 přejdu znovu na mateřskou, jak to tedy bude? Můj pracovní poměr po dobu rodičovské dovolené trvá, takže jak jsem se zde dočetla, nárok na PPM bych měla mít. Nikde se ale nemůžu dopídit, zda se bude PPM počítat z posledních 12 měsíců, kdy jsem byla ještě v práci (tedy před první mateřskou) nebo z rodičovského příspěvku.

děkuji za odpověď

Zuzana 

Re: mateřská po rodičovské

Dobrý den,

výše PPM by se měla ve Vašem případě počítat ze mzdy před nástupem na MD.

S pozdravem

P. Maříková

Kdo a kam odezvzdá žádost o PPM?

Dobrý den,

nárok na PPM mi vzniká v tzv. ochranné lhůtě, 31.5.13 mi skončila smlouva u býv.zaměstnavatele - z tohoto poměru mi běžela ochr. lhůta 180 dnů, jelikož ale by mi ta lhůta utekla o cca 15 dnů (odejít na mateřskou můžu nejdříve 11.prosince 2013) , pracovala jsem ještě 1.9. - 30.9.2013 u jiného zaměstnavatele na HP na dobu určitou, takže zbytek nevyčerpané ochranné lhůty ( 88 dnů) se mi nyní přičetl ke lhůtě vzniklé v posledním zaměstnání (30 dnů, takže ochranná lhůta mi běží od 1.10.13 ještě 88+30 dnů = 118 dnů). Toto mám zjištěné od právníka. A teď jestli to dobře chápu, PPM se mi bude počítat pouze z onoho posledního zaměstnání, takže až dostanu od doktorky žádost o PPM, tak jí mám odevzdat účetní z posledního zaměstnání, a ona ho poté pošle na sociálku? Nebo mi ho vrátí, a já ho na sociálku musím donést sama?  A kdo mi bude PPM platit, když už nejsem zaměstnanec, ale jsem na ÚP, a jsem v ochranné lhůtě? Jde mi také o to, že paní zprostředkovatelka z ÚP mi řekla, že až dostanu od doktorky zmiňovanou žádost o PPM, tak si s tím mám zajít na sociálku (nevím kam a nechápu proč, když je to prázdný papír), a oni že mi tam něco vypíšou, a s tím pak mám přijít k ní na ÚP a ona že si ho okopíruje (nebo prostě jí ho mám ukázat, že ho potřebuje vidět kvůli hlídání podpory v nezaměstnanosti). Takže co JÁ mám vlastně udělat a komu dávám ten papír se žádostí o PPM? Jsem z toho už úplně vyřízená, samé lítání, nevím kde co, prosím pomozte:(

A ještě mám otázku jednu, jelikož u tohoto posl. zaměstnavatele mi přijde výplata opravdu velmi nízká (citelně nižší, než bych dostala od původního předešlého, ale nedalo se nic dělat bohužel), počítám že to bude něco mezi 8 - 9 tisíci, tak kolik vlastně tu PPM budu mít? Vím, že to vychází na strašně málo, ale není třeba nějaká min. hranice PPM, kterou musí žena dostat? Nebo se to nějak dorovnává? Nevím, z čeho bych žila... Děkuju předem moc a moc za odpovědi.

 

Zusková

Re: Kdo a kam odevzdá žádost o PPM?

Dobrý den,

prosím můžete mi zaslat Váš emailna tuto email. adresu: petra.marikova@nuv.cz, vzhledem k tomu, že Váš dotaz je složitější, budu potřebovat doplnit nějaké informace, děkuji. Maříková

druha penezita pomoc v materstvi

Dobry den chci se zeptat jsem na materske s prvnim ditetem mam ji na 2 roky ted jsem podruhe tehotna a termin mam 11.11.2013 dnes jsem dostala penezitou pomoc v materstvi kterou mam predat zamestnavateli tu predam a co me ted ceka dal prosim o odpoved na muj email bejlkova@centrum.cz predem dekuji za odpoved.

RE: druha penezita pomoc v materstvi

Hezký den,

odpověď jsem vám právě odeslala na email bejlkova@centrum.cz

S pozdravem

Barbora Folaufová

Vanda

Dobrý den, mám dotaz. Pracuji jako lékařka v nemocnici, momentálně jsem těhotná,  hrubý plat mám 28500,- každý měsíc, neměnná částka, osobní ohodnocení 2000,- . Do konce třetího měsíce, tzn. do konce června jsem navíc ještě sloužila ( další prac. poměr na dohodou o provedení práce, každý měsíc 7050 kč), a pak další úvazek na dohodu za 7500 kč, ve kterém pokračuju až do doby nástupu na MD. Tzn můj dosavadní příjem byl 45 050 kč hrubého.

TP mám 2.1.2014, podle toho vypočteno, že nástup na MD nejpozději 21.11. 13.

Účetní mě bylo v práci sděleno, že musím zažádat o dvojí mateřskou ( prý na hlavní prac. poměr a na tu dohodu, v níž pokračuju až do doby nástupu na MD, to bych i pochopila), ale co nechápu, jak je možné, že se do výpočtu PMM nebude vůbec započítávat částka za služby těch 7050kč měsíčně, byť z ní bylo odváděno soc. pojištění a byť jsem sloužila do konce června... pokud vím, tak se mi bude PPM vypočítávat z prům.mzdy za období listopad 12-říjen 13, proč teda ty služby nebudou zohledněny v mateřské, když jsem odsloužila část roku.. (tzn 8 měsíců v roce..) ..bylo mi řečeno, že na danou dohodu bych musela v ten daný měsíc, co nastupuji na MD "odpracovat" min. 2500 hrubého.. pak že by mi byla z této dohody PPM vyplácena.. Jsem z těchto "kliček" docela zmatená, můžete mi poradit ? Děkuji Vanda, Praha

Jen opravuji : obě smlouvy

Jen opravuji : obě smlouvy jsou na dohodu o pracovní činnosti ( ne dohoda o provedení práce ) :-)

Vanda

RE: Vanda

Dobrý den Vando,

výše PPM by se vám měla počítat z vašeho průměrného příjmu (součtu příjmů)- denního vyměřovacího základu v posledních 12 měsících. Výše této dávky by tedy měla vycházet ze všech příjmů za uvedené období, ze kterých za vás bylo odváděno nemocenské pojištění. Co se týče dohod, opravdu platí, že u DPČ není zaměstnavatel povinnen za zaměstnance odvádět  nemocenské pojištění, když nedosáhl  příjmu ve výši aspoň 2 500 Kč. Tím pádem by vám z takové dohody nemohla být vypočítána dávka PPM.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Dá se toto nějakým způsobem

Dá se toto nějakým způsobem "obejít"? Např. rozložením druhé dohody o pr. činnosti do dvou výkazů ?

Otec a PPM

Dobrý den,

pokud nemá žena na PPM nárok...může být stále na mateřské dovolené až do šestinedělí i když nebude pobírat žádnou dávku, nebo jsme ji měli mateřskou dovolenou ukončit? Po šestinedělí zažádá o PPM její manžel, který tedy nastoupí na mateřskou dovolenou a ženě bude od toho dne ukončena mateřská dovolená a vrátí se do práce...chápu to tak správně?

 

Děkuji Piálková

RE: Otec a PPM

Dobrý den paní Piálková,

píšete, že žena nemá na PPM nárok, tudíž na mateřskou dovolenou nemůže nastoupit, ale nastoupí rovnou na rodičovskou dovolenou a to dnem porodu. Ode dne porodu bude pobírat rodičovský příspěvek až do dne, kdy nastoupí na mateřskou otec dítěte, pokud splňuje všechny podmínky pro výplatu této dávky.

Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje a lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte a to na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. (Zdroj: www.cssz.cz)

Od 7. týdne tedy žena může nastoupit zpět do zaměstnání. Pro doplňující informace prosím kontaktujte odborníky v Call centru na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), na telefonním čísle +420 840 406 040. Provozní dobu najdete ZDE.

S pozdravem

Barbora FolaufováDobrý den, děkuji za

Dobrý den,

 

děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě mi ale není jasné, jak má matka řešit dobu strávenou doma před porodem (asi 6 týdnů). Když nemá nárok na mateřskou, tak si musí vzít neplacené volno nebo může chodit do práce?

 

Děkuji Piálková

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, 

 

chtěla bych se zeptat, kdy si mám jít zažádat o RP, když jsem momentálně na nemocenské, ale bez zaměstnání, jelikož smlouva mi skončila ve zkušebce z důvodu těhotenství a nárok na PPM nemám, jelikož jsem po první rodičovské nastoupila do noévé práce pouze na 14 dní a znova otěhotněla? 

Děkuji 

RE: Rodičovský příspěvek

Dobrý den,

o rodičovský příspěvek si můžete zažádat již ode dne narození dítěte na Odboru státní sociální podpory na Úřadech práce (v Praze na sociální odbor městského úřadu), kde se vyplní písemná žádost na předepsaném tiskopisu MPSV(Ministerstvo práce a sociálních věcí) - a to na úřadě příslušném trvalému bydlišti žádajícího rodiče. Formulář žádosti o rodičovský příspěvek je k dispozici na webových stránkách www.mpsv.cz.

S pozdravem

Barbora Folaufová


DPČ + nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Dobrý den, od 24.1.2012 do 31.1.2013 jsem pracovala na hlavní pracovní poměr. Od února 2013 jsem nezaměstnaná a během této doby jsem otěhotněla. Termín porodu je kolem 9.12.2013 (odchod na mateřskou tedy nejpozději 28.10.2013). Momentálně mám nabídku pracovat od 1.10.2013 do 31.10.2013 na DPČ (10000 Kč hrubého/měsíc). Vzniká mi tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství, když budu v době odchodu na mateřskou účastna pojištění a současně splňuji podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu 270 kal. dní v posledních 2letech? Může být DPČ sjednána na dobu určitou, abych i přesto dosáhla na mateřskou? A mohu na mateřskou dovolenou nastoupit později než 6 týdnů před porodem? Prosím případně o radu, za jakých podmínek bych měla na mateřskou nárok. Předem moc děkuji za odpověď. Šárka

RE: DPČ + nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Hezký den Šárko,

podle informací, které uvádíte by vám měl vzniknout nárok na PPM. Nezáleží totož, na jak dlouhou (určitou/neurčitou) dobu budete mít sjednanou DPČ, rozhodující je, že za vás zaměstnavatel bude odvádět nemocenské pojištění.

"Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby 28 týdnů. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí." (Zdroj:www.aperio.cz)

To znamená, že nastoupit na mateřskou později můžete, ale bude Vám náležet jen 22 týdnů mateřské dovolené od narození dítěte, místo 28 týdnů.

S pozdravem

Barbora Folaufová

PPM - druhé dítě po nástupu do zaměstnání

Dobrý den,

v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou, 14.12.2011 se mi narodila dcera, s kterou jsem nyní na rodičovské dovolené. V zaměstnání jsem si požádala o tříleté uvolnění, ačkoliv výplatu jsem si nastavila na 9 500,- měsíčně s tím, že jsme do dvou až třech let plánovali další dítě... Konec výplaty RD mi vychází při nezměnění částky na květen až červen 2014, bohužel se mi zatím nepodařilo otěhotnět a tak se chci zeptat, zda je zaměstnavatel povinen vyhovět mé žádosti o návrat do zaměstnání dříve než k 14.12.2014, kdy končí tříletá lhůta, o kterou jsem původně žádala, a to i v případě, že bych v té době byla těhotná. A dále, počítá se předcházející rodičovská dovolená  jako účast na nemocenském pojištění (z předchozích odpovědí bych soudila, že ano) - budu mít nárok na PPM v případě, že před porodem druhého dítěte odpracuji v zaměstnání např. jen 5 měsíců???

Děkuji předem za odpověď!

Věra

RE: PPM - druhé dítě po nástupu do zaměstnání

Hezký den Věro,

jako u dotazu níže je odpověď na vaši otázku totožná, tedy že budete mít v každém případě nárok na PPM i u druhého dítěte, jelikož jste stále v pracovním poměru. Myslím si, že záleží na vaší dohodě se zaměstnavatelem, zda vyhoví vaší žádosti o dřívější návrat do zaměstnání.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Nárok na PPM?

Dobrý den,

prosím o radu v případě, že v současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi potrvá do 10/2014. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná 5 let a pracovní poměr stále trvá. S manželem bychom chtěli druhé dítě. Nevím však, jestli bych si mohla požádat o PPM, když bych otěhotněla v průběhu příštího roku a rodila bych např. v 12/2014? V podstatě bych se vrátila do práce na necelé dva měsíce nebo bych šla rovnou na nemocenskou. Mohla bych si v tomto případě požádat o PPM? Děkuji za odpověď. Marcela

RE: Nárok na PPM?

Dobrý den Marcelo,

jestliže jste stále v pracovním poměru, budete mít nárok na PPM i u druhého dítěte, bez ohledu na to, zda půjdete např. na 3 měsíce do práce, nebo na nemocenskou. Záleží pouze na dohodě s vaším zaměstnavatelem a na vašem uvážení.

S pozdravem

Barbora Folaufová

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy vznikne nárok na PPM. Studovala jsem VŠ (2005- 2010) - nedokončila, poté jsem byla v evidenci u chazečů o zaměstnání (od května 2010 do srpna 2010 ). Od září 2010 do 18.6. 2013 jsem studovala VOŠ - dokončeno. Od čevna do července 2013 opět v evidenci na ÚP, od 22.7. do 31.8. 2013 v pracovním poměru, od září 2013 v evidenci na ÚP. Mám možnost pracovat na 4hod/týdně jako asistentka v ZŠ. Po jaké době bych měla nárok na PPM a lze být v evidenci na ÚP a zároveň pracovat na 4hod/týdně? Děkuji

RE: PPM

Hezký den,

nárok na PPM vám vznikne za podmínek uvedených v článku výše:

 • Účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM.
 • Nebo trvání ochranné lhůty z dřívějšího pojištění v době nástupu na PPM. Ochranná lhůta se počítá u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství a činí tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dní.
 • Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.
 • Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno.

Pokud jste v evidenci ÚP a ne pobíráte podporu v nezaměstnanosti, můžete si sice přivydělat, ale celkový měsíční příjem nesmí činit více než polovinu minimální mzdy, kterou je pro rok 2013 částka 8000 korun hrubého. Povoleny jsou následující pracovní poměry či dohody:

 • pracovní nebo služební poměr
 • dohoda o provedení práce
 • dohoda o pracovní činnosti.

Kombinace uvedených možností je povolena, ale odměny z přivýdělků se sčítají a nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy.

Nedokážu vám přesně odpovědět, zda budete mít nárok na PPM, protože neuvádíte, zda jste nyní těhotná, nebo plánujete otěhotnět, případně kdy máte termín porodu. Před nástupem na PPM, který je nejdříve 8 týdnu před plánovaným porodem tedy musíte splnit účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech.

S pozdravem

Barbora Folaufová

PPM

Dobrý den ,

chtěla jsem se Vás zeptat, jak to je s PPM u druhého, když pobírám rodičovský příspěvek během kterého mi skončil pracovní poměr (byla jsem zaměstaná před nástupem na PPM u prvního dítěte na dobu určitou a poměr vypršel). druhé dítě se má narodit, když dcerce budou necelé 3 roky. Budu mít nárok na PPM? A pokud ne je nějaká jiná možnost? Slyšela jsem že si o PPM muže zažádat otec dítěte a poté si zvolit delku rod. příspěvku, ale to by musel odejít z práce nebo ne?? a kdy se volí delka rod. příspěvku nebo se volí rovnou se žádosti o PPM?? Děkluji Walterová

RE: PPM

Hezký den paní Walterová,

jestliže vám skončil pracovní poměr na dobu určitou, jste nyní nezaměstnaná a nárok na pobírání PPM u druhého dítěte mít bohužel nebudete. O PPM si může zažádat otec dítěte a pobírat na něj mateřskou, pokud s vámi -  matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje a lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte a to na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Samozřejmě by v takové situaci nemohl zároveň pracovat, protože z jeho platu by mu byly vypočítávány dávky PPM.

Délku PPM si můžete zvolit, pokud otec dítěte doloží, že byl plátcem nemocenského pojištění v posledních dvou letech, v opačném případě byste nastoupila na rodičovskou na 4 roky. O rodičovský příspěvek si můžete požádat na příslušném pracovišti Úřadu práce ČR (http://portal.mpsv.cz/upcr/kp)  po narození dítěte – k žádosti je třeba doložit rodný list dítěte.

S pozdravem

Barbora Folaufová

PPM

Dobry den, jsem v pracovnim pomeru na dobu neurcitou od roku 2008, 18.4. 2013 mi skoncila RD, a zamestavatel mi poskytl pracovni volno do 4 let veku ditete tedy do 18.4. 2014. Dne 8.9 bych mela nastoupit na materskou a jde mi o to, zda mam narok na PPM, kdyz pracovni pomer stale trva a z ceho se bude prispevek vypocitavat.

Dekuji

S pozdravem 

Lenka J.

RE: PPM

Dobrý den Lenko,

pokud vám stále trvá pracovní poměr, nárok na PPM mít budete, neboť by za vás zaměstnavatel měl odvádět nemocenské pojištění. Dávka PPM se vypočítává z průměrného denního vyměřovacího základu z vašich příjmů za posledních 12 měsíců. Bližší informace o výpoču PPM najdete ZDE. Konkrétní výši PPM si můžete vypočítat na kalkulačce pro výpočet PPM ZDE. Pro bližší informace se prosím obraťte na odborníky na infolince ČSSZ na čísle: +420 840 406 040.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Mateřská po škole?

Dobrý den, příští rok ukončuji studium a rádi bychom s manželem miminko. Pročetla jsem spoustu fór, ale stále z toho nejsem moudrá. Někdo mi říkal, že mám nárok na to, aby se mateřská vypočítala z manželova platu i když nenastoupím do zaměstnání, ale on by musel minimálně na sedm dní nastoupit mateřskou dovolenou a následně si díky tomu budu moci zvolit výši a dobu pobírání rodičovského příspěvku. Jak to tedy je? Lze to takto udělat? Chtěli bychom po dvou letech dalšího potomka a proto si myslím, že nastupovat do zaměstnání nemá cenu. Za prvé bych po pár měsícíh odešla, za druhé - manžel má vyšší příjem, za třetí - držet místo mi musí 3 roky, ale já bych doma byla určitě déle. Děkuji za každou radu :) 

RE: Mateřská po škole?

Hezký den,

jestliže nastoupíte na mateřskou do 180 dní po úspěšném ukončení studia, i tak budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Jak si vypočítáte výši PPM podle denního vyměřovacího základu zjistíte na webu MPSV ZDE. Pokud tedy budete mít nárok na PPM, můžete si zvolit i délku pobírání RP.

Nárok na PPM má i otec dítěte, a to od 7. týdne po narození dítěte. Otec může o PPM žádat na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání PPM. To znamená, že otec dítěte převezme domácí péči o dítě a bude pobírat dávku PPM, která se vypočítá z jeho platu. Tím pádem tedy nemůže dále chodit do zaměstnání a pobírat mzdu, ze které je mu dávka PPM vypočítána.

Myslím si, že na druhé dítě již nebudete mít po studiu nárok na PPM, neboť za vás v té době nikdo nebude odvádět nemocenské pojištění. Doporučuji vám ale raději se doptat na infolince ČSSZ na čísle: +420 840 406 040.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Peněžitá pomoc v mateřství, volba dvouleté rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím mám nárok na pěněžitou pomoc v mateřství, když jsem před nástupem do práce byla dva roky na úřadu práce. Pracovní smlouvu mám od 2.1.2013 a termín porodu 9.12.2013, smlouva na dobu určitou do 31.12.2013. A ještě jsem se dočetla, že přítel může žádat o rodičovský příspěvek i když budu na rodičáku já? jaký musí mít hrubý příjem, aby jsme dosáhli na dvouletou rodičovskou dovolenou, respektive rodičovská 19 měsíců. Podle kalkulaček na internetu mi vychází minimálně průměrný výdělek za poslední čtvrtletí před porodem, což je červenec - září 16500,-? (zaměstnavatel by mohl přítele vyslat do zahraničí, kde by se mu omnoho zvýšil hrubý příjem, tak jestli to má vůbec smysl) A když budeme plánovat druhé dítě, tak aby jsme stihli termín porodu do konce rodičovské u prvního dítěte budu mít peněžitou pomoc v mateřství stejnou jako u prvního dítěte? (pokuď na ní mám nárok)

Děkuji moc za odpovědi. Míša

RE: Peněžitá pomoc v mateřství, volba dvouleté rodičovské dovole

Dobrý den Míšo,

nárok na PPM byste měla mít, neboť splníte podmínky na výplatu této dávky uvedené ve článku výše. Rodičovský příspěvek (RP) je na rozdíl od pěněžité pomoci v mateřství (PPM) dávka, která nezávisí na výši platu. Jestliže tedy máte nárok na PPM, můžete si zvolit dobu čerpání RP.

U druhého dítěte bohužel nebudete mít nárok na PPM, neboť máte smlouvu na dobu určitou a v době případného nástupu na druhou mateřskou již nebudete v pracovním poměru. U druhého dítěte si tedy budete moci zažádat pouze o RP. Dobu čerpání RP si budete moci zvolit pouze tehdy, když přítel doloží potvrzení, že je plátcem nemocenského pojištění alespoň 270 dní v poslendích 2 letech.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Rodičovský prispevek

Dobrý den,

koncom Zari mam termin porodu. Kedže pracujem na polovičný uvazek od ledna 2013, narok na PPM mi nevznikne. Planujem pracovat az do porodu. U gynekologa som ale dostala formular "Zadost o PPM", sestricka mi vravela že tento dokument budem tak ci tak potrebovat. Ja ale neviem co s nim teraz?

Taktiež sa chcem spytat, ako to budem mat s rodicovskym prispevkom. Manzel pracuje na HPPv CR uz viac ako rok, preto by som chcela využit možnost zrychleneho rodicovskeho prispevku vyrataneho z jeho Denneho vymerovaciho zakladu. Je to možné? A ako postupovat?

Dakujem za odpoved

RE: Rodičovský prispevek

Hezký den,

jestliže nemáte nárok na PPM, tak si myslím, že vám žádost o tuto dávku skutečně k ničemu nebude. Doporučuji si tuto informaci potvrdit ještě na infolince ČSSZ na čísle: +420 840 406 040.

Rodičovský příspěvek (RP) je dávka, která nezávisí na výši platu. Váš manžel vám doložením potvrzení, že je plátcem nemocenského pojištění může pomoci tak, že si díky němu zvolíte dobu čerpání RP. Pokud by tak neučinil, automaticky budete pobírat RP po dobu 4 let, až do výše 220 000 Kč.

S pozdravem

Barbora Folaufová

podotazka - delka pobirani RP

Dobrý den,

dakujem za vasu odpoved. Mam uz len jednu otazku na upresnenie.

Je teda mozne poziadat o zrychlene cerpanie RP aj bez toho aby manzel poziadal o PPM? Parkrat som uz narazila na informaciu, ze volba RP (pokial matke nevznikne narok na PPM) je podmienena tym, ze otcovi musi byt najprv priznana PPM a az pak nasledne je mozne ziadat o zrychleny RP. A aka bude v tom pripade vyska RP?

Este raz dakujem

S pozdravom

Mária

RE: podotazka - delka pobirani RP

Dobrý den Mária,

pokud manžel nezůstane s dítětem na mateřské, nebude žádat o PPM. Jestliže budete chtít ale čerpat RP v kratší variantě než na 4 roky, manžel bude muset na úřadě doložit účast na nemocenském pojištění. Bližší informace získáte na příslušném úřadu práce. V odkazu ZDE najdete nejčastější dotazy týkající se RP.

S pozdravem

Barbora Folaufová

základ ppm

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat z jaké mzdy přesně se PPM počítá? Pracují 3 roky u zaměstnavatele, mám mzdu jako základ plus k tomu provize ze zisku firmy. Muj základ je 10000 kč hrubého, ale po bonusech mi na učet přichází kolem 17000 Kč měsíčně. Nevím zda-li mám počítat příspěvky pouze ze základu hrubé mzdy(tedy 10000kč) nebo mám jako základ brát hrubou mzdu i s bonusama.

Děkuji

RE: základ ppm

Dobrý den,

výše PPM se vždy počítá ze souhrnu hrubých příjmů, z kterých se platí nemocenské pojištění. Pokud vám tedy zaměstnavatel platí nempcenské pojištění pouze ze základního platu 10 000Kč, bude tato částka rozhodující pro výpočet výše vaší PPM.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Peněžitá pomoc po ukončení studia

Dobrý den otěhotněla jsem na střední škole v březnu kdy jsem mela poslední školné rok před sebou maturitu jsem nedelala ted delám opravné v září a mimčo se mi má narodit v prosinci. Chtela bych se zeptat jestli mám na nejaké dávky nebo rodičovské přispěvky a další peněžité pomoci nároky. Můj přítel bude ještě studovat rok a nebydlím s rodiči ani sním. Budu ráda za odpověd, která i doufám vše objasní.

RE: Peněžitá pomoc po ukončení studia

Hezký den,

od roku 2012 mají na PPM nárok také studentky, pokud úspěšně ukončí studium: Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno.

Jestliže tedy v září úspěšně ukončíte studium a v prosinci vás čeká porod, v mezidobí budete v ochranné lhůtě, která činí nejvíše 180 dní. Tím pádem vám vznkikne nárok na PPM. Na mateřskou můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před plánovaným porodem.

Jestliže nemáte příjmy, můžete si zažádat o porodné, což je dávka poskytovaná v závislosti na výši příjmu, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního dítěte.

O dalších možnostech dávek se informujte na  Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště.

S pozdravem

Barbora Folaufová

OSVČ

Dobrý den,

mám takový dotaz. V listopadu minulého roku jsem dostala výpověď z práce a pak jsem byla až do konce května na úřadu práce (pouze jsem si přivydělávala po brigádách) a od června jsem si ze zoufalství pořídila živnostenský list a začala provozovat trafiku. To znamená, že jsem teď 3. měsíc OSVČ. Před pár dny jsem zjistila, že jsem těhotná a teď nevím, co dělat. Nemocenské pojištění si zatím neplatím, ale mohla bych ho začít platit ještě včas, jen nevím, jestli je to dobrý nápad? Někde jsem se dočetla, že pokud OSVČ neplatí nem. pojištění, může se PPM vypočítat z nemocenského poj. druhého z rodičů. Je to pravda? Jak to funguje? Nebo je lepší si to pojištění začít platit? 

RE: OSVČ

Dobrý den,

obávám se, že nebudete schopna splnit všechny podmínky, abyste měla nárok na výplatu dávek PPM jako OSVČ:

 • Účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM
 • Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 180 dní v období 1 roku před nástupem na PPM
 • Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech

Pokud vám to ovšem vyjde tak, že výše uvedené podmínky splníte, když si nyní začnete platit nemocenké, nárok na PPM byste měla. PPM nelze vypočítat z příjmů partnera, který by si platil nemocenské pojištění, pokud by on nešel na mateřskou.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Peněžitá pomoc a volba rodičovského příspěvku

Dobrý den, jsem těhotná a termín porodu mám leden 2014. Studovala jsem na VŠ od roku 2006. V září 2012 jsem studium přerušila a v lednu 2013 jsem úspěšně studium dokončila. V době přerušení jsem byla vedena na úřadu práce. Dále jsem byla po ukončení vedena na úřadu práce do 16.7. Od tohoto data mam smlouvu na trvalý pracovní poměr. Přítel je OSVČ a dobrovolné nemocenské si neplatí. Máme nárok vybrat si 2 až 4 letou variantu rodičovského příspěvku nebo automaticky spadnu na 4-letou variantu. Dočetla jsem se, že se započítává i doba studia (ale nevím, jak je to s pauzou, kterou jsem měla mezi ukončením studia a nástupem do práce). Budu vám vděčná za odpověď, zátím jsem se k tomu nikde nedopátrala.

RE: Peněžitá pomoc a volba rodičovského příspěvku

Dobrý den,

možnost zvolit si délku vyplácení rodičovského příspěvku (RP) budete mít pouze tehdy pokud máte nárok na vyplácení PPM. Doporučila bych vám tedy ověřit si na na Okresním pracovišti České správy sociálního zabezpečení, kam spadáte, zda jste byla účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou (doba studia se vám započítává a nový zaměstnavatel by vám měl platit nemocenské pojištění). Pokud tedy splníte tyto podmínky: 1) Účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. 2) Zároveň účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, budete mít nárok na PPM a tak i na volbu doby vyplácení  RP. V opačném případě vám bude rovnou vyplácen RP ve čtyřleté variantě.

S pozdravem

Barbora Folaufová

PPM - další dítě

Dobrý den.

Nastoupila jsem teď 27.7. na MD, mám nárok na PPM ze zaměstnání, kde mám 2 pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Přijde mi nějaké vyrozumnění o výši PPM a např. termínu výplaty dávky, termínu ukončení MD?

Pokud jsem dobře počítala, tak MD by mi měla skončit 8.2.2014, po té začnu pracovat pro svého zaměstnavatele ale zřejmě na dohodu o provedení práce (na živnostenský list). Nejedná se tedy o pokračování těch původních smluv. Svým způsobem by se dalo říci, že to bude 3.zaměstnání. Výdělek bude cca 8tis měsíčně.

Když bych plánovala další dítě, v jakém termínu max je třeba nastoupit na novou MD, aby se mi další PPM počítala z původních dvou smluv, tak jako teď ta první?

Moc děkuji za odpověď. Markéta

RE: PPM - další dítě

Dobrý den Markéto,

výši PPM si můžete zjistit na kalkulačce pro výpočet dávek ZDE a nebo se informujte přímo na Okresním pracovišti České správy sociálního zabezpečení. Než vám skončí mateřská dovolená, tedy pobírání PPM, zažádejte si o rodičovský příspěvek, který můžete pobírat 2 - 4 roky, podle vašeho rozhodnutí. Při rodičovské dovolené si můžete přivydělávat na DPP, jak uvádíte.

Jestliže plánujete druhého potomka, doporučila bych vám nastoupit na další mateřskou tak, aby vám plynule navazovala na rodičovsku dovolenou. Tedy po skončení pobírání dávek RP byste nastoupila rovnou na další mateřskou s druhým dítětem za stejných podmínek, jako při první mateřské.

S pozdravem

Barbora Folaufová

PPM při druhém dítěti

Dobrý den přeji,

chtěla jsem se Vás zeptat, jak to je s PPM u druhého, když jsem na rodičovské a během ní mi skončil pracovní poměr (byla jsem zaměstaná před nástupem na PPM u prvního dítěte na dobu určitou a poměr vypršel, když dcerce byl 1 rok a 3 měsíce). druhé dítě se má narodit, když dcerce budou necelé 3 roky. Budu mít nárok na PPM?

 děkuji za odpověď Novotná

 

RE: PPM při druhém dítěti

Hezký den paní Novotná,

jestliže vám pracovní poměr zanikl v době první rodičovské dovolené, bohžel nebudete mít nárok na nemocenskou ani na peněžitou pomoc v mateřství. Ode dne porodu miminka se vám rodičovský příspěvek pouze převede na miminko. Ze zákona jej budete čerpat v 4leté variantě. Pokud byste chtěla zvolit jinou variantu jeho čerpání, musel by otec dítěte ve svém zaměstnání odejít na mateřskou dovolenou a alespoň pár kalendářních dnů čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Pak by si on mohl požádat o rodičovský příspěvek a zvolit variantu jeho čerpání. Potom by jej převedl na vás. Zvolená varianta by platila i pro vás.

S pozdravem

Barbora Folaufová

penežita pomoc V MATERSTVI

prosim vas  když mi  narok  na vyplatu penežite pomoci  v materstvi  nevznikl  tak to mam pochopit tak že  žadny plat tet nebudu mit jestli sem to dobre  pochopila ani od socialky dekuji .

RE: penežita pomoc V MATERSTVI

Dobrý den,

jestliže nemáte nárok na PPM, můžete si rovnou zažádat o rodičovský příspěvek. Tuto dávku budete pobírat 4 roky v celkové výši 220 000 Kč.

S pozdravem

Barbora Folaufová

Dobrý den, vzhledem ke

Dobrý den,

vzhledem ke skutečnosti, že na příslušné pobočce OSSZ mi nebyli schopni v mé složité životní situaci poradit, obracím se na Vás s žádostí o výklad zákona č. 187/2006 Sb., resp. skutečnosti, zda mi vznikl nebo nevznikl nárok na PPM.

 

Před cca. 2 lety mi před narozením první dcery byla přiznána PPM. Můj zaměstnavatel byl v té době již v insolvenčním řízení a papíry nezbytně nutné pro přiznání PPM mi vyplnil insolvenční správce. Nicméně nárok mi byl řádně přiznán.

ásledně jsem porodila a starala se o dceru v rámci rodičovské dovolené. Žádný jiný pracovní poměr jsem neuzavřela. Můj původní pracovní poměr, ze kterého mi byla přiznána výše popsaná PPM, byl uzavřen dle pracovní smlouvy na dobu neurčitou a nebyl mi ze strany zaměstnavatele (resp. insolvenčního spráce konkursní podstaty) zrušen.

Nyní jsem opět těhotná a v nadcházejících dnech bych měla opět žádat o přiznání PPM. Na příslušné OSSZ mi bylo řečeno, že takový případ nikdy neřešili, a že si neví rady, ale že asi nárok nemám, neboť na mne správce konkursní podstaty zapomněl a nikde mne jako zaměstnance nevykazoval.  

Chtěla bych se proto dotázat, z jakého důvodu můj nárok na PPM není přiznatelný, když mi po právní stránce pracovní poměr nezanikl (oficiálně jsem o jeho ukončení nebyla informována)?

Vyřešení této otázky, je pro mne z hlediska finančního klíčové, budu proto vděčná za Vaší odpověď.

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
23
24
25
26
27
28
1
 
 
 
 
 
 
«
»
 
2
3
4
5
6
7
8
«
»
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
«
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5