Platební karta

 

Jedná se obvykle o plastovou kartu s údaji identifikujícími jejího majitele. Pomocí karty je prováděna identifikace držitele karty a jeho autorizace ke vstupu, úhradě služeb či zboží apod. Platební kartu je možné použít k výběru z bankomatu, platbě po internetu či v obchodě. V ČR existují Vzorové podmínky pro používání elektronických platebních prostředků, vydané Českou národní bankou, ve kterých jsou podrobně stanoveny povinnosti a práva vydavatelů i uživatelů platebních karet.

Slovníček pojmů

 

Typy karet dle způsobu zúčtování:

  • Debetní - jedná se o kartu, kterou lze platit u obchodníka nebo vybírat z bankomatu, pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz. K zúčtování dochází většinou chvíli po provedené transakci maximálně několik dní či týden. Banka odečte danou sumu přímo z účtu klienta.
  • Kreditní - kartou můžete nakupovat zboží nebo služby na úvěr. K zúčtování dochází až po určité bankou stanovené době. Úvěr se čerpá prostřednictvím revolvingového (opakujícího se) úvěrového limitu, který se obnovuje automaticky po splacení dlužné částky. Banky stanovují minimální výši splátky úvěru (obvykle 5 - 10 % z dlužné částky) a úvěrový limit (podle bonity klienta). Na těchto stránkách naleznete více informací o kreditních kartách.
  • Charge - fungují obdobně jaké kreditní karty. Charge kartou však nenakupujete na úvěr. Při zúčtování, které je také stanovené k určitému datu (obvykle 14 - 30 dní), musíte splatit jednorázově celou dlužnou sumu. Z čerpané částky není účtován žádný úrok.
  • Nákupní úvěrové - jedná se o kreditní karty, které však vydávají nebankovní instituce.

Podle možnosti použití dělíme karty na elektronické, embosované a nové internetové.

Elektronické karty mají na svém rubu magnetický proužek, který nese informace o kartě (její číslo a PIN). Těmito kartami lze vybírat v bankomatech a platit u obchodníků s on-line terminálem.

Embosované karty mají kromě magnetického proužku navíc na lícní straně vyraženo číslo karty a jméno majitele reliéfním písmem, které se při placení otiskne na účtenku v tzv. imprinterech. Těmito kartami se proto může platit i u obchodníků, kteří nevlastní terminál.

Internetové karty jsou vydávány pouze v elektronické podobě a slouží k bezpečným platbám po internetu.

Elektronické karty jsou nejrozšířenějším typem karet u nás. Do této skupiny patří karty VISA Electron či Maestro. Jsou použitelné pouze pro transakce, které jsou online ověřeny v kartovém centru, tedy pro výběry z bankomatů a platby u obchodníků disponujících elektronickým platebním terminálem. Výhodou tohoto typu karet je nízká cena (zpravidla do 300 korun ročně), nízké poplatky za blokaci ztracené či odcizené karty a téměř nulová možnost zneužití zablokované karty. Základní nevýhodou je pak jejich omezená použitelnost - například v České republice s nimi zaplatíte pouze u poloviny obchodníků přijímajících karty.

 

Ztráta platební karty

V případě, že dojde ke ztrátě či odcizení platební karty, je nutné ji zablokovat. Blokace se provádí co nejdříve a většinou telefonicky. Jednotlivé banky si za provedení blokace účtují poplatek v řádu několikaset korun. Telefonní čísla pro blokaci platebních karet ZDE.

 

Kde najdu nejbližší bankomat?

 

Zdroj: www.bankovnipoplatky.comwww.penize.czwww.cnb.cz, www.kurzy.cz
Poslední aktualizace: E. Tesařová, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2