Právo na informace - mladí se ptají

Právo na informace právě teďRada Evropy (RE) a organizace Eryica se rozhodly tento rok spustit celoevropskou kampaň zaměřenou na právo mladých lidí na informace. Kampaň má podpořit konferenci ministrů zodpovědných za mládež, která se uskuteční v září 2012 v Petrohradě. Jejím hlavním tématem je „Přístup mladých lidí k právům: rozvoj inovativních politik mládeže“. Rada Evropy vidí informace pro mládež jak jedno ze základních lidských práv, tak také jako předpoklad přístupu mladých lidí k jejich právům. Nadcházející kampaň "Information right now! Young people are asking" má tuto problematiku zviditelnit jak mezi cílovu skupinou, tak přiblížit ji široké veřejnosti. A samozřejmě upozonit na problematiku a důležitost informací pro mládež představitele státní správy a politiky.

Posláním kampaně je v prvé řadě ukázat mladým lidem jejich práva, především právo na informace. Vedle toho také zviditelnit informační služby pro mládež a nalákat mladé lidi do informačních center pro mládež po celé Evropě. Kampaň probíhá decentralizovaně. Rada Evropy a Eryica koordinují několik celoevropských aktivit, propagují kampaň na nejvyšší úrovni a pomáhají národním koordinátorům kampaně s přípravami. Konkrétní aktivity jsou pak zcela v kompetenci jednotlivých států, respektive koordinátorů kampaně.

Kampaň oficiálně odstartuje 17. dubna 2012, kdy budou i spuštěny webové stránky www.informationrightnow.eu. Největší celoevropská akce kampaně se chystá na 16. května 2012, kdy by po celé Evropě měly proběhnut různé kreativní, kulturní akce a happeningy. Hlavním mottem akcí, stejně jako samotné kampaně, je „Mladí lidé se ptají“. Květnové happeningy by měly upozornit na otázky, které si mladí lidé kladou. Na které hledají odpovědi a na jejichž zodpovězení mají nárok. Logickým symbolem, který vystihuje i samotnou kampaň, je otazník, který by se během květnových akcí měl v celé Evropě objevit. Akce by měly být zdokumentovány (filmové a hlavně fotografické záznamy).  Jedna  fotografie z každého státu RE by měla reprezentovat květnové happeningy během konference ministrů zodpovědných za mládež, na výstavě. Ta poté poputuje do dalších evropských institucí a i do jednotlivých států.

Zároveň s celoevropskou akcí 16. května odstartuje i facebooková fotografická soutěž pro mládež ve věku 13-30 let, na téma „Mladí se ptají“. Ta poběží až do konce prázdnin, 31. srpna. Den poté 17. května  začne také několikadenní setkání a školení „ambasadorů informací pro mládež“. To se bude konat až do 22. května na Maltě, díky podpoře z programu Mládež v akci. Vyškolení mladí lidé, se po návratu zapojí do kampaně ve svých státech, dva zástupci navíc dostanou možnost zúčastnit se konference ministrů.

Aktivity v České republice vzešly na společném setkání certifikovaných Informačních center pro mládež (ICM).  Zástupci ICM se dohodli, že budou kampaň celý rok propagovat během svých aktivit a propagačních akcí svých center. Díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dostala, v rámci mimořádného dotačního programu, tato ICM možnost financovat akce na 16. května 2012. Máme tak jistotu, že ČR se do pan-evropské události zapojí.

Pro mladé lidi chystáme také facebookovou hru o ceny – poznej ICM. Mladí lidé budou podle fotografie poznávat regionální ICM. Díky tomu se mezi cílovou skupinou rozšíří povědomí o kvalitních informačních službách u nás.

Další aktivitou, opět po dohodě certifikovaných ICM, je prázdninová geocachingová hra, kdy zájemci o hru budou muset najít 10 „kešek“ a správně zodpovědět schované otázky. Z došlých správných odpovědí budou vylosování výherci. Vyhlášení vítězů proběhne během oslav 20 let informačních služeb pro mládež v ČR.

O všech aktivitách v ČR bude Národní informační centrum pro mládež informovat jak na stránkách kampaně, tak propagovat dění u nás i mezi zahraničními partnery.

 

Vložila: Julie Menšík Čákiová, duben 2012

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3