Příběhy z „husákovského“ normalizačního Československa na školách

logoProgram Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni startuje už 8. ročník projektu Příběhy bezpráví, který seznamuje žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami. Téma komunistického Československa je ve výuce na mnoha českých školách z časových důvodů opomíjeno. Přitom se jedná o období, které je v mnohém stále živé a ovlivňuje naši současnost. Proto se společnost Člověk v tísni, konkrétně program Jeden svět na školách v rámci projektu Příběhy bezpráví, zaměřuje na tuto etapu našich nedávných dějin.

Slavnostní zahájení letošních Příběhů bezpráví se za účasti ministrů Karla Schwarzenberga a Petra Fialy uskutečnilo v pražském kině Lucerna ve čtvrtek 1. listopadu, kde byla rovněž předána Cena Příběhů bezpráví, která je letos věnována památce Olgy Havlové. Cena je udělována za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu. Osobnosti na Cenu Příběhů bezpráví nominují žáci základních a středních škol a o výběru laureátů rozhoduje studentská porota.

V rámci Měsíce filmu na školách je pro studenty a pedagogy připravena nabídka dokumentárních filmů. Školy si jeden z nich vyberou a během listopadu zajistí jeho projekci. Po ní následuje beseda s hostem, zpravidla pamětníkem, historikem nebo filmařem. Letošní ročník Měsíce filmu na školách je zaměřen na téma normalizace.

Školy si letos mohly vybrat ze tří nabízených dokumentů, které jim byly následně zdarma zaslány: film České děti se věnuje jednomu z výrazných nezávislých hnutí druhé poloviny 80. let, které zásadní měrou přispělo k demonstracím v letech 1988 a 1989. Další snímek Hej Gusto představuje soudní proces s Pavlem Křivkou za složení parodické písně na tehdejšího prezidenta ČSSR Gustáva Husáka a dokument s názvem Nikomu jsem neublížil přináší výpovědi spolupracovníků StB, kteří otevřeně hovoří o tom, jaké motivy je vedly ke spolupráci se Státní bezpečností a tajnou policií. Do letošního ročníku Měsíce filmu na školách se přihlásilo již více než 750 škol a další budou přibývat.

Během listopadu je pro veřejnost také otevřená výstava fotografií, která vznikla jako vyústění týmových projektů Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme. Při nich se mladí lidé setkávají s pamětníky bezpráví minulého režimu. Úkolem žáků základních i středních škol bylo najít ve svém okolí osobnosti, jejichž život poznamenala zvůle komunistického režimu. Studentské týmy zaznamenávaly výpovědi pamětníků, hledaly fotografie a dobové materiály v archivech. Na jejich základě pak mnohdy velmi pohnuté životní příběhy zpracovaly do textových či audiovizuálních výstupů.

Výstava fotografií zachycuje jednotlivé pamětníky společně se žáky, kteří jejich příběhy zpracovávali. Ke každé fotografii je umístěn medailon popisující životní osud pamětníka.

Výukové sady programu Jeden svět na školách využívají pedagogové na více než 2 900 základních a středních školách v České republice. Program se již několik let realizuje i v zahraničí (na Slovensku, v Polsku, Estonsku, Rumunsku, Bosně, Gruzii, Německu, Libanonu aj.). Více informací na: www.jsns.cz

Všechny aktuální informace včetně seznamu zapojených škol či synopsí filmů vybraných do letošních Příběhů bezpráví naleznete na webových stránkách www.pribehybezpravi.cz


Kontakty:

Karel Strachota – ředitel programu Jeden svět na školách

226 200 429, 777 787 930    

karel.strachota@jsns.cz

 

Filip Šebek – mediální koordinátor projektu Příběhy bezpráví

222 350 848, 776 160 952

filip.sebek@jedensvet.cz

 

Vložila Markéta Žáková, listopad 2012.
Zdroj: TZ akce

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3