Přijímací zkoušky na střední školy

calc

Letos poprvé začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy.

Přijímací zkoušku tvoří didaktický test z českého jazyka a matematiky, který zadává Centrum pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT). Ředitelé mohou doplnit kritéria přijímacího říizení například o pohovor a další testy. Didaktické testy CERMATU však mají větší váhu - nejméně 60 % v celém přijímacím řízení.

Jednotná přijímací zkouška byla letos zavedena poprvé, a to po předchozích dvou letech pilotního ověřování. Koná se na tisíci středních škol v Česku. Sjednocení přijímacího řízení má ředitelům poskytnout jednotné kritérium pro přijímání a zamezit tomu, aby školy s maturitními obory přijímaly i uchazeče bez šance studium úspěšně zvládnout. Stát však nestanovil minimální hranici pro přijetí a ředitelé škol mohou vyhlásit další kolo (vlastního) přijímacího řízení, aby naplnili stav žáků. 

12. dubna je první řádný termín jednotné zkoušky pro uchazeče o čtyřleté obory vzdělání (vč. nástavbového studia). Druhý řádný termín budou mít uchazeči 19. dubna.

V úterý 18. dubna budou skládat zkoušku v 1. řádném termínu uchazeči o studium na šestiletých a osmiletých gymnáziích. Mohou ji však také skládat 20. dubna v druhém řádném termínu.

Náhradní termíny pro uchazeče, kteří je nemohou vykonat v řádných termínech, jsou tyto:

11. května - 1. náhradní termín pro všechny obory vzdělání

12. května - 2. náhradní termín pro všechny obory vzdělání

Jednotná přijímací zkouška se nevztahuje na obory vzdělání se závěrečnou zkouškou, s výučním listem a na umělecké obory, u kterých se konala talentová zkouška.

Více informací o přijímacích zkouškách najdete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a na stránkách CERMATU.

 

Pro NICM vložila Jana Beničáková, duben 2017

Zdroj: www.cermat.cz, www.msmt.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
 
5
6
7
8
9
10
11
 
 
 
 
 
 
 
12
13
14
15
16
17
18
 
 
 
 
 
 
 
19
20
21
22
23
24
25
 
 
 
 
 
 
 
26
27
28
1
2
3
4