Projekt Coleoptera, aneb ozdobte se plastem z brouků

Už jste někdy konzumovali brouky? Na broučí delikatesy už dnes nenarazíte jen na nějaké alternativní cestovatelské párty. Chleba z cvrččí mouky už nabízí i naše supermarkety. To, že se s brouky budeme v budoucnu na talíři potkávat, je asi jasné. Na talíři to však zdaleka nekončí, jak ukazuje nizozemská výtvarnice Aagje Hoekstra. 

Bakalářské studium produktového designu na Univerzitě umění (University of the Arts Utrecht) absolvovala Aagje Hoekstra projektem Coleoptera –  ve kterém se zabývá tvorbou bioplastu z mrtvých brouků. Inspirována biomimetikou a rychle se rozvíjejícím trendem konzumace hmyzu, začala pěstovat jedlé červy. Zkoumala, jaké další pozitivní využití mohou mít pro lidskou společnost. Z červů se stali brouci, které po nakladení vajíček čeká už jen smrt. Během pozorování životních cyklů tohoto hmyzu zjistila, že krunýř brouků obsahuje polymer. Z tohoto polymeru pak začala vyrábět „hmyzoplast“.

Využila chemický proces k transformaci chitinu (přírodní polymer, který najdeme i v krunýřích krabů a humrů) na chitosan. Materiál se pak za tepla vytvrzuje, aby se vytvořil plast, se stále viditelnými oválnými krunýřky. "Chtěla jsem udržet strukturu brouků v plastu, aby bylo vidět, odkud pochází," řekl Hoekstra. "V Nizozemí je běžné využití červů v živočišné potravinářské výrobě, ale brouci se vyhazují. Na hmyzích farmách se vyhodí každý týden kolem 30 kilo mrtvých brouků." konstatuje umělkyně.

S Coleopterou chce Aagie upozornit na další možná využití hmyzu. Na stránkách umělkyně si můžete například  objednat "broučí" náhrdelník, světelný objekt, nebo samotný materiál v rámečku, jako artefakt. 

Ale kdo ví, třeba se s broučím plastem v budoucnu setkáme i u méně "exkluzivních" výrobků. Nechme se překvapit!

 

Zdroj:www.aagjehoekstra.nlwww.dezeen.com

Fotky: www.aagjehoekstra.nl

Vložila: B. Bieliková, červenec 2018

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4