První mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání odborné kvalifikace je ve finální fázi

První mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání odborné kvalifikace je ve finální fáziEvropská Unie vyjednává první vnější smlouvy o uznávání odborných kvalifikací se třetími státy. Prozatím se jedná o smlouvy o uznávání odborné kvalifikace architekta, a to s Kanadou a USA. Tyto smlouvy jsou dvoustranné, tedy umožní nejen mobilitu architektů z EU směrem do Kanady a USA, ale také mobilitu amerických a kanadských architektů do EU.

Návrh mezinárodní smlouvy s Kanadou je již ve finální fázi a Evropská komise věří, že brzy bude dosaženo plného konsenzu. Obě strany se ještě musí dohodnout ohledně způsobu získání oborově specifických znalostí, které Kanada vyžaduje (jedná se např. o znalosti týkající se provádění staveb v seizmicky aktivních či horských oblastech). Nejpravděpodobnějším řešením zůstává speciální kurz k doplnění kvalifikace, který bude možné absolvovat i online.

Vyjednávání mezinárodní smlouvy o uznávání odborné kvalifikace architekta s USA je o poznání složitější. Uznávání odborných kvalifikací totiž nespadá do kompetencí federální vlády, ale do kompetencí jednotlivých států. Z tohoto důvodu se nedaří najít plošnou dohodu. Prozatím se jako nejrealističtější možnost spolupráce jeví snížení administrativního břemene, které je spojeno s udělováním licencí architektům v USA. Evropská komise také upozorňuje na „precedent“ smluv o vzájemném uznávání odborné kvalifikace architekta mezi Kanadou a několika státy USA. Postupně se připojily k těmto dohodám i další státy USA a následovaly tak model svých předchůdců. Faktem také zůstává, že ne všechny státy USA mají stejný ekonomický potenciál, proto by bylo vhodnější vyjednávat přednostně s těmi, kteří jsou z ekonomického hlediska nejsilnější.

Prozatím se jedná o první smlouvy EU s třetími státy o uznávání odborné kvalifikace. V případě zájmu ze strany evropských profesionálů a jejich profesních organizací je EU ochotna vyjednávat mezinárodní smlouvy i pro další profese.

Vložila: Dana Pernicová, březen 2016
Zdroj: www.msmt.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31