Rodina Odvedle 2014

|

Pozvěte k nedělnímu obědu nové přátele, ochutnejte speciality světové kuchyně a zažijte netradiční setkání buď u vás doma, nebo u vašich hostitelů! Stačí jen vyplnit on-line přihlášku! O to ostatní se už postará organizace Slovo 21, která tento zajímavý projekt realizuje.

Kdy: 24. 11. 2014 13:00 – na různých místech v ČR

Zažité stereotypy a předsudky vůči cizincům se nejlépe překonávají navázáním osobních setkání. A právě proto  občanské sdružení Slovo 21 již desátým rokem organizuje projekt Rodina Odvedle, jehož cílem je umožnit poznávání jiných kultur prostřednictvím přímého kontaktu mezi rodinami cizinců a českými rodinami. Společné nedělní obědy vždy u jedné z hostitelských rodin se totiž jeví jako dobrý nástroj vzájemného poznávání obou kultur.


Informace o projektu

Projekt, jenž byl dokonce Evropskou komisí zmíněn jako jeden ze tří nejlepších modelů integrace cizinců do společnosti, představuje jedinečnou příležitost potkat zajímavé lidi, poznat jejich osudy a dozvědět se více o kultuře jiných národů. Koncept rodinných setkání v rámci projektu Rodina odvedle úspěšně funguje v České republice od roku 2004. Ke společným obědům zasedlo za tu dobu již 988 českých rodin a rodin cizinců. Setkání rodin podporují vzájemnou komunikaci, porozumění jiné kultuře, budování osobních vztahů mezi českými rodinami a rodinami cizinců, stejně jako i integraci cizinců na osobní úrovni.

 

Jak setkání probíhá

Společná nedělní setkání probíhají vždy u jedné z rodin a je mu přítomen asistent, který před setkáním osobně obě rodiny zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině a o průběhu setkání. Setkání rodin se mohou zúčastnit minimálně dvě osoby, které sebe považují za rodinu (rodič / rodiče a dítě / děti, prarodiče, sourozenci, partneři nebo manželé, ne jednotlivci). Projekt je otevřen pro české rodiny a rodiny cizinců, státních příslušníků třetích států (zemí mimo EU), kteří v České republice legálně pobývají. Do projektu nespadají občané EU a státní příslušníci třetích zemí, kteří podali žádost o mezinárodní ochranu, o níž dosud nebylo pravomocně rozhodnuto, nebo kteří požívají postavení uprchlíka nebo status doplňkové ochrany. Pokud vše souhlasí, stačí pouze vyplnit on-line přihlášku a náš tým Vás v nejbližší době bude kontaktovat. V přihlášce k setkání rodin uveďte své kontaktní údaje, zaměstnání a koníčky. Poskytované informace pomohou nám dát dohromady Vaši rodinu s rodinou z blízkého okolí na základě věku členů rodiny, společných povolání a koníčků či jazyků, jimiž se domluvíte.

Loni byl projekt výjimečný, protože společné nedělní obědy proběhly nejen v Česku, jak tomu bylo doposud, ale i v dalších sedmi evropských zemích - v Belgii, Maďarsku, Itálii, Maltě, na Slovensku, ve Španělsku a Portugalsku. Všechna setkání se uskutečnila v rámci mezinárodního projektu občanského sdružení Slovo 21 NEXT DOOR FAMILY. Během jednoho nedělního odpoledne se tak v sedmi různých evropských zemích sešlo celkem 460 místních rodin a rodin cizinců u společných obědů. Celkem tak ve všech osmi státech Evropské unie se společných setkání zúčastnilo 564 rodin!

 

 

Vložila Markéta Žáková, říjen 2014.
Zdroj: www.slovo21.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31