Seriál: práce v zahraničí - část 1.

ilustrační foto

Jak postupovat při výběru práce v zahraničí vám poradí seriál agentury Czech-us.

Pokud pojedete za prací do zahraničí na vlastní pěst, musíte si hledat zaměstnání bez jakékoliv podpory. Jak se říká jít takzvaně s kůží na trh. Základním pravidlem je: „Rozhoďte sítě po co nejvíce komunikačních kanálech.“ Znáte portály jako EURES, odkazy na národní databáze volných pracovních pozic nebo stránky jako craigslist.org, gumtree.com? Že ne? Vidíte a to je jen základ, který se hodí prostudovat před finální představou, kam vyrazit za prací.

Mýty kolem práce v zahraničí

Velmi častou představou je, že práci naleznete ještě v České republice. Ano jistě, můžete, kupříkladu na našich FB stránkách Práce v zahraničí, čas od času narazit na nabídku od nějakého krajana, který již pracuje v zahraničí a který hledá kolegy. V takovém případě vás jako Čecha (Slováka) nejspíše rádi přijmou. Ale ruku na srdce, takovéto nabídky se samy nehrnou. Jinými slovy nalézt si práci „na dálku“ není moc reálné. Pak vám nezbude než do zahraničí vyrazit a práci hledat přímo na místě. Takové úsilí sebou ale přináší soupeření s rodilými mluvčími, kteří již mají z titulu své řeči a bydliště v místě práce výhodu nad vámi. Častým argumentem je, že jsou Češi levnější než například Britové. Ano, jsme méně nároční na mzdovou úroveň, ovšem i tato výhoda se začíná vytrácet. V Británii obchodní řetězce běžně platí minimální mzdu a stejně většinu zaměstnanců tvoří Britové! Rostoucí nezaměstnanost a klesající sociální podpora zkrátka vyhnala do práce více místních pracovníků nucených akceptovat nízkou mzdu. Naší největší výhodou oproti místním je tak naše motivace = faktická nutnost práci si nalézt a také naše pracovitost. Zaměstnavatelé mnohdy přijmou cizince, protože chtějí vybudit konkurenci a produktivitu práce mezi zaměstnanci ve své firmě. Tady hraje klíčovou roli vaše sebeprezentace před zaměstnavatelem nebo personalistou při pohovoru a váš nedokonalý cizí jazyk překvapivě nemusí být velkým handicapem.
Náš Tip: pokud je to možné, nabídněte zaměstnavateli „free shift“ neboli jeden den v práci zdarma, ať vidí vaše pracovní nasazení. Můžete být na konci dne příjemně překvapeni nabídkou práce, kterou od zaměstnavatele získáte.  

Jak nenaletět agenturám?

Zprostředkování práce za úplatu je v Evropské unii nelegální! Pokud vám někdo nabídne, že vám zprostředkuje práci v zahraničí a žádá si poplatek za zprostředkování práce, pak se fakticky dopouští trestného činu. Všechny agentury řádně registrované ke zprostředkování práce najdete na www.mpsv.cz. Častější praxí bývá tzv. agenturní zaměstnávání, kdy v zahraničí pracujete nikoliv přímo pro daného zaměstnavatele, ale pro agenturu, která vás k němu přidělila a ta vás i vyplácí – samozřejmě si tak ponechává část vaší mzdy. Ujistěte se, že v případě agenturního zaměstnávání je vaše mzda nad úrovní minimální mzdy a také že máte nárok na stejné pracovní a sociální benefity obvyklé v dané zemi. Mnohdy agenturu vůbec kontaktovat nemusíte, v EU funguje portál EURES, kde se nabízí volná místa, v Kanadě se dá práce, brigáda či ubytování najít přes craigslist.org, v Austrálii zase můžete udělat dobrou zkušenost s gumtree.com.au – všude tam často inzerují volné pozice přímo sami zaměstnavatelé. Fenoménem se nepochybně i v této oblasti stanou sociální sítě.
Náš Tip: udělejte si co nejdříve přátele mezi místními pracovníky z dané země, protože ti obvykle mají velmi dobrou představu, jaká práva a povinnosti máte.
 

Nemám praxi, nemám práci

Samotnou kapitolou jsou praxe neboli stáže a charakter jejich odměňování, který se může pohybovat od stáže, která je vykon

ávána zcela zdarma, přes pozice, kdy vám je za práci „placeno“ různými benefity jakými jsou zaměstnanecké ubytování či stravování zdarma, až po stáže placené různými formami kapesného pod úrovní minimální mzdy. Legislativní rámce mnoha zemí vůbec se stážemi nepočítali a nepočítají a spory mezi stážisty a zaměstnavateli mohou mít překvapivé dohry u soudu. EU se snaží pracovní stáže podporovat, protože je EU na volném pohybu osob a práce založena, ale ve svém úsilí selhává, protože jednotlivé trhy práce a podmínky na nich se od sebe neuvěřitelně liší. Pokud o stáži uvažujete, vždy dobře promyslete, zda vám ona stáž poskytuje přesně to, proč jste si jí vybrali a budete tak mít větší šanci si pak díky ní nalézt první práci v oboru! Pamatujte, že na zkušenou chodili po celé Evropě už naši praprarodiče a nebylo to jen v rámci Rakouska-Uherska. 
Náš tip: natočte si krátké video ze své stáže, nahrajte jej na YOUTUBE a pak odkaz vložte do svého životopisu. Video vás představí jako pracovitého člověka oblíbeného v kolektivu. Odměnou vám za tu trochu úsilí může být email s atraktivní nabídkou práce.  

S jazykem na štíru

Nejlevnějším řešením vždy je a bude, pokud si práci v zahraničí naleznete sami. Češi však podceňují jazykovou přípravu a to jak před odjezdem, tak i po přistání v cizině. Místo tzv. soft landing neboli měkkého přistání v zahraničí potom zažijí pořádný „drncák“ spojený s honičkou za prací a utrácením svých financí tempem, na které nebyli připravení. V řadě zemí vás přitom s prací mohou spojit programy Work and Study, kdy po řádné jazykové přípravě práci najdete překvapivě rychle. Jako příklad zde může sloužit Kanada, Austrálie či pro nás blízké Německo. Atraktivní jazyková výuka, bydlení v místní hostitelské rodině a fakt, že daný jazyk používáte 24/7 – to vše vás připravuje na onu první pracovní příležitost. Referenční dopis od jazykové školy pak dělá při hledání práce úplné divy, nehledě na to, že řada škol pořádá veletrhy práce přímo se zaměstnavateli. Funguje-li tento systém pro účastníky z mnoha zemí hledajících takto práci, bude fungovat i pro vás.
Náš tip: Řada zájemců o naše programy nemá vůbec představu, jaké jsou jejich jazykové znalosti a na čem mají zapracovat. Změřte si úroveň své angličtiny v online testu od Oxford University Press.


Tak jak tedy začít


Nikdo z nás nemá před cestou do zahraničí neomezené zdroje. Finanční limity nás mohou přibrzdit, ale neměly by nás zastavit. Než se vrhnete do utrácení svých našetřených zdrojů, zkuste si stanovit cíle, kterých chcete pobytem v zahraničí dosáhnout a také minimální délku pobytu. Nemá smysl vyrážet na 3-4 týdny – to se raději vydejte na dovolenou k moři. Zaměstnavatelé vás v zahraničí nezaměstnají, pokud jim nevytrváte v práci minimálně 3 měsíce, běžně však požadují 6-12 měsíců. Aby měl takový „roční výlet“ smysl, potřebujete informace. Hodnota informací je zde nevyčíslitelná! Můžete se po roce vrátit z Kanady z programu Work and Study a mít jen splacené náklady programu nebo se vrátit ze země javorového listu 12 měsících plných studia a práce, procestování půlky světa a na kontě mít 200 000 Kč a už plánovat další podobný výlet. S trochou nadsázky se dá říci, že jste jako průměrný český hokejista, který se díky informacím od hráčského agenta vydal do Kanady, kde se konečně naučil anglicky, pochopil svou cenu a rázem o jeho služby stojí více týmů než kdykoliv předtím. A pak je na vás, co s takovou slibně se rozjíždějící kariérou uděláte. My budeme vaším schopným agentem.
Náš tip: V Czech-us pracují sami bývalí účastníci programů. Pokud přesto budete mít nouzi o informace o daném programu, rádi vás spojíme s aktuálními účastníky programu. Dostanete aktuální informace, které šetří váš čas a vaší kapsu.

V další části se dozvíte, jak hledat práci na vlastní pěst, jaké komunikační kanály používat a jak se na nich nejlépe prezentovat.

Vložila: Petra Maříková, červen 2013
Zdroj: http://www.czech-us.cz/

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1