Státní maturita byla příšerná, píší čerství maturanti Dobešovi

Přes tři tisícovky studentů se už podepsaly pod otevřený dopis maturantů z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha, který je adresován ministrovi školství Josefu Dobešovi. Stěžují si v něm na státní maturitu, která v úterý skončila. V sobotu večer sepsala studentka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha Dana Večerková se svým spolužákem dopis pro ministra. Psaní brněnských studentů svým podpisem podpořily už téměř tři tisíce maturantů z celé republiky.

Text otevřeného dopisu najdete zde

"Je vidět, že i když mají letošní studenti zkoušku za sebou, není jim její podoba lhostejná," řekla Večerková, která se chystá od září nastoupit na Masarykovu univerzitu, kde bude studovat žurnalistiku a sociologii.

V otevřeném dopise studenti poukazují především na počet nejednoznačných a nesmyslných otázek v testu z českého jazyka a literatury. Navrch prý měli především ti, kteří se nad otázkou vůbec nezamysleli nebo danou problematiku neznali do hloubky. 

"V testu se objevila ukázka z knihy Bylo nás pět. Úkolem bylo zjistit, kdo v úryvku promlouvá. Správná odpověď byla účastník děje. Každý však ví, že se v této knize autor ztotožňoval s postavami, takže kdo znal víc, odpověděl špatně," poukázala Večerková.

 Maturanti mají v plánu dopis v nebližších dnech odeslat na ministerstvo i Dobešovi. "Doufáme, že se jím budou zabývat a podniknou takové kroky, aby si další maturanti svých maturitních vysvědčení opět mohli vážit," uvedl Daniel Kurowski, další z autorů otevřeného dopisu.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) v úterý řekl, že dopis zatím nezná. "Přečtu si, ale nezviklá mě to v pohledu na věc. Státní garance a kontrola v podobě státní maturity je nutná. Na druhou stranu jsem už avizoval několik kroků, jimiž hodláme podobu maturity i celý harmonogram napřesrok vyladit. Například se bude začínat písemkami," reagoval Dobeš. Na nové maturitě prý oceňuje hlavně to, že učitelé nastavili oproti minulým letům čtyřikrát přísnější laťku náročnosti. Nepřipustili ke zkouškám téměř jedenáct procent studentů. "S těmi, kdo maturitu letos nezvládnou, odhaduji, že míříme zhruba k pětině neúspěšných," předpokládá Dobeš. Ještě loni přitom neuspěla u maturit pouhá tři procenta studentů.

Pokažená maturita, soudí studenti

Někteří z brněnských studentů mají ale pocit, že jim nová podoba maturity ukradla skutečný zážitek ze zkoušky. Výsledek totiž neví hned a celý maturitní kolotoč trvá několik týdnů. "Pokud testy zůstanou v této podobě, může to vést k rapidnímu zhoršení kvality výuky," píší studenti v dopise.

 

Iniciativy studentů si cení i jejich vyučující Stanislav Zajíček. "I učitelé jsou z podoby státní maturity nešťastní. Na druhou stranu jsem rád, že studenti svoji nespokojenost dokázali vyjádřit," popsal Zajíček.

 

Zdroj: zpravy.idnes.cz
Vložila: Barbora Folaufová, NICM, NIDM, 8.6.2011


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4