Tipy na krásnou podzimní dovolenou

fallNesmutněte, že léto končí, podzim má také své kouzlo. Barevné listí, víno, pečené kaštany či strašidelné festivaly. Tady je deset nejkrásnějších podzimních míst lákajících k návštěvě.

Douro Valley, Portugalsko

Mnoho míst je na podzim ještě krásnějších. K takovým patří i Douro Valley v Portugalsku. Vinice, kde místní stále šlapou hrozny bosýma nohama. Začátkem října se k nim můžete připojit. Za doprovodu místního harmonikáře se stane z tradičního zvyku zábava. Probíhá na vinařství Quinta de la Rosa. Portugalský venkov vás vůbec nadchne. Krajina je zde velmi malebná - údolí řeky je obklopeno strmými zelenými kopci a jelikož je tato část turisticky neobjevená, můžete si tu užít klid a pohodu.

 

Xihai Grand Canyon, Čína

Tento výjimečný přírodní skvost byl veřejnosti zpřístupněn teprve nedávno. Perfektně se hodí k podzimní návštěvě. Skalnatý, surrealistický a velice fotogenický kaňon je jedním z čínských tajemstvích. Často ho zahalují mlhy, což krajinu činí ještě záhadnější. Kvůli starým borovicím, strmým horám a neobvyklým skalní útvarům se kaňonu často přezdívá  "Magická scenérie". Podzim je jedno z nejlepších období, kdy tutu přírodní zajímavost navštívit. Teplota je ideální a padané barevné listí vám vytvoří ještě lepší atmosféru pro fotografování.

 

The New Forest, Anglie

Anglie nabízí plno úžasných podzimních zákoutí. Jedním z nejlepších je New Forest, který je jedním z posledních přírodních lesů a vřesovišť v jinak hustě obydlené jihovýchodní Anglii. Podzimní příroda je rájem pro pěší a cyklisty. Najdete zde kilometry cestiček pro turistiku, místa vhodná k piknikům, útulné čajovny a tradiční anglické hospody. Zajímavostí jsou poníci, kteří se po lese volně pohybují.

 

Den mrtvých, Mexiko

Den mrtvých není tak děsivý, jak se na první pohled může zdát. Ve skutečnosti tento barevný mexický svátek bývá docela veselý. Oslava se koná 1. listopadu a je oficiálním katolickým svátkem. Rodina a příbuzní vzpomínají na milované, kteří zemřeli, ale také oslavují jejich život. Očekávat můžete všechno - květinami vyzdobené ulice a hřbitovy či malované figurky koster. Na ulicích se též konají průvody a jí se tradiční mexické jídlo.

 

Virginie, USA

Podzim se skvěle hodí pro návštěvu Spojených států. Je tu příjemnější klima a pestrobarevná krajina vás prostě nadchne. Virginie má mnoho věcí, proč ji navštívit - velké pláže, husté lesy a nejstarší města v Severní Americe. Podzimní dovolenou můžete ozvláštnit letem horkovzdušným balónem nebo si pronajmout domek na nádherném pobřeží Virginia Beach.

 

Oktoberfest a vinobraní, Německo

Nejslavnější pivní festival s krásnými servírkami, které unesou v každé ruce několik tupláků, už bohužel 3. října skončil. Ti, kteří slavnosti piva nestihli, mohou vyrazit za našimi sousedy na vinobraní. Od konce září do poloviny října se koná v německém Neustadtu. Každoročně jsem přijíždí tisíce návštěvníků, aby s vinaři oslavili zdařilou sklizeň. Druhou neděli v říjnu se koná největší průvod vinobraní (Winzerfestumzug) v Německu, který je zakončen velkolepým barevným ohňostrojem.

Za vinobraním však nemusíte vyjíždět za hranice. Spoustu vinařských akcí se koná i u nás. Aktualizovaný přehled získáte na www.vinazmoravy.cz

 

Festival středního podzimu, Kuala Lumpur, Malajsie

Festival středního podzimu (nebo také Mooncake Festival) v Kuala Lumpur se slaví 15. den osmého měsíce čínského kalendáře. Pečou se koláče všech tvarů a velikostí a rozdávají se všem. Ulice, parky a náměstí jsou vyzdobené barevnými lampiony, konají se veřejné projevy a všichni jsou veselí.

 

Švýcarsko

Švýcarsko je úžasné po celý rok, ale na podzim vás okouzlí ještě víc. Ještě než napadne sníh, zbarví se krajina do oslňujících podzimních barev a začne žít festivaly - mnoho z nich oslavuje úrodu. Sklizeň sezónních plodin se tu slaví ve velkém stylu. Pečou se kaštany a ve městě se konají přehlídky kostýmů vyrobených z lesních materiálů, například z kůže a mechu. V říjnu si nenechte ujít závody žebřiňáků plně naložených senem v Charmey, v listopadu pak cibulový trh a slavnosti v Bernu (konají se čtvrté pondělí v měsíci).

 

Dublin, Irsko

Podzim? Nejlepší doba pro návštěvu Dublinu. Hospody nejsou tak přeplněné turisty a ve městě se budete díky klidnější atmosféře cítit příjemněji. Pokud svou návštěvu naplánujete na Halloween, zažijete tradiční průvod 'The Pooka's Labyrinth Halloween parade'. Uličky zaplní strašidla, upíři a děsivě oblečení lidé. Ožijí i irské mytické legendy.

 

Nová Anglie, USA

Seznam podzimních výletů by nebyl úplný bez zmínky o Nové Anglii. Úchvatné přírodní scenérie a nekonečné lesy dělají z tohoto místa jednu z nejkrásnějších turistických destinací. Na podzim vše navíc uvidíte krásně zbarvené. Ovšem nemusíte obdivovat jen listy stromů. Jsou zde místa vhodná k trekkingu, horské stezky a cyklistické trasy.

 

Vložila Kateřina Mydlářová, říjen 2011
Zdroj: Idnes
Poslední aktualizace: Simona Fialová, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31