Většina dospělých Čechů financím nerozumí

Více než polovina Čechů starších 18 let podle průzkumu finanční gramotnosti penězům příliš nerozumí. A většina českých zákazníků se chová ekonomicky nezodpovědně. Na vlastní kůži to poznala například osmnáctiletá Miloslava.

Dluhy jsme měli ještě před mým narozením, a to nejen u bankovních, ale i nebankovních a podvodných společností. Nejednou jsem zažila vymáhání dluhů soudními exekutory i kumpány od lichváře. Nemluvě o celkovém finančním nedostatku v rodině, z čehož plynuly další dluhy u příbuzných či kamarádů,“ svěřila se dívka, která se účastní projektu pro znevýhodněné děti Samsung Tvoje šance.

Ten pomáhá 12 vybraným dětem po celý jeden rok v profesně-osobnostním rozvoji a nastartování kariéry. V jeho rámci děti absolvovaly také kurz finanční gramotnosti.

„Díky kurzu jsem se utvrdila v tom, jak zbytečná a nevýhodná je většina půjček. Naučila jsem se porozumět odborným termínům v oblasti financí, získala jsem rady, jak spořit, investovat a zároveň jak udržovat ideální poměr mezi příjmy, výdaji a úsporami klasické domácnosti,“ dodala Miloslava.

Rodinné návyky

Podobné programy, které rozvíjejí finanční gramotnost, spustily v poslední době rovněž další společnosti včetně bank. Například Česká spořitelna má projekt Abeceda peněz, která se nesoustředí jen na děti, ale též na seniory. Banka spolupracuje s bezmála 300 školami. „Máme za to, že společnosti se v budoucnu může dařit jen tehdy, když nikdo nezůstane pozadu. Juniory proto odmala vedeme k finanční gramotnosti a u seniorů zase myslíme na gramotnost technologickou,“ sdělila Česká spořitelna.

Na finanční gramotnost mají velký vliv také návyky, které mladí lidé přebírají z rodiny. Dlouhodobý finanční nedostatek je pro člověka často psychicky frustrující. Mnohé studie prokázaly, že chudoba často plodí další iracionální nákupy, kdy si lidé dělají okamžitou radost a nedokáží myslet do budoucna. Ustát takové postavení ve společnosti je trvale stresující a mnozí končí v apatii bez jakýchkoli plánů.

„Základní chyby při nakládání s penězi se bez ohledu na věk opakují. Lidé neplánují. V životě existují jak plánované, tak neplánované výdaje, ale i na ty se lze připravit. Doplatek za energie, který se opakuje každý rok, by neměl být překvapivým výdajem. Bez dostatečné rezervy ale stačí k tomu, aby se lidé lehkovážně zadlužili,“ varovala finanční poradkyně Lucie Baslová.

Povinnost poskytovatele půjčky

Spotřebitelská organizace dTest upozornila na to, že zákon klade značný důraz na schopnost splácet zapůjčený obnos. Zaměřuje se přitom nejen na zodpovědnost těch, co si peníze půjčují, ale také těch, kteří je poskytují. Ti mají zákonnou povinnost prověřit, zda je žadatel schopen úvěr splácet, přičemž musí takovou kontrolu reálně prokázat.

Pokud si tedy bude někdo chtít koupit zboží na splátky, budou od něj chtít doložit výši příjmu potvrzenou zaměstnavatelem, podrobnou analýzu rodinných příjmů a výdajů nebo informace o počtu vyživovaných dětí. Poskytovatele bude zajímat i dosavadní úvěrová historie, tedy zda má dotyčný záznam v některém z úvěrových registrů. Pro konečné posouzení je přitom důležité nejen to, zda nějaký úvěr již osoba má, ale hodnotí se například i souhrnná dlužná částka či její platební morálka.

„Uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů, případně zamlčení důležitých informací může být hodnoceno jako trestný čin úvěrového podvodu. Přísný metr ale platí i pro poskytovatele. Pokud by si vaši schopnost splácet dostatečně neprověřil, hrozí mu vysoká pokuta, a to až v řádu několika miliónů korun,“ řekla ředitelka Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Navíc pokud věřitel půjčí někomu peníze ve chvíli, kdy je zřejmé, že je nebude moci splácet, stává se úvěrová smlouva neplatnou. Dlužník pak splácí podle svých možností pouze vypůjčenou částku bez úroků a dalších sankcí.“

 

Vložila: J. Bezpalcová, listopad 2019

Zdroj: www.faei.cz

Foto: www.pxhere.com

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2