Výjimečné železniční tratě světa

train Jezdíte rádi vlakem? Pak byste si neměli nechat ujít 7 NEJ tratí po celém světě.

NEJvyšší – z Pekingu do Lhasy

Spojnice mezi Čínou a Tibetem se vine až do nadmořské výšky 5072 m a jízda zde připomíná cestu letadlem. Vagony jsou kvůli řídkému vzduchu ve výšinách utěsněny, vybaveny kyslíkovými maskami a uměle se v nich udržuje atmosférický tlak. Cesta z Pekingu do Lhasy trvá 45 hodin.

Více na http://www.chinatibettrain.com


NEJdelší – Transsibiřská magistrála

Vede z Vladivostoku do Moskvy, měří 9 288 kilometrů a cesta trvá 6 dní. Jste-li společenští, cestujte nejlevnější třídou – pozvání na vodku vás nemine a za 6 dní poznáte lidi z různých koutů světa.

Více na http://eng.rzd.ru/


NEJkratší – Pošumavská jižní dráha

Nejkratší trať naleznete na Šumavě na česko-německé hranici. Koleje z Nového Údolí do bavorského Haidmühle měří pouhých 105 metrů a stavěla je parta nadšenců ručně s pomocí tažného koně. Svézt se po nich můžete buď replikou parní lokomotivy Gigant, nebo šlapací drezínou Kakadu na vlastní pohon pasažérů.

Více na http://www.noveudoli.eu/


NEJstrašidelnější – Vlak do nebes

Nejstrašidelnější trať vede z argentinského města Salta a jejím cílem je velkolepý viadukt La Polvorilla ve výšce 4 200 metrů nad mořem. Obdivovaná oblouková stavba přepažila vysokohorské údolí 63 metrů nad terénem. Cestující zde mohou na chvíli vystoupit a pořídit pár fotek. Kvůli řídkému vzduchu se musí pohybovat co nejpomaleji.

Více na http://www.trenalasnubes.com.ar

 

NEJsladší  - Čokoládový vlak

Neomezené množství čokoládových kostiček, kuliček a dalších tvarů pravé švýcarské čokolády můžete zkonzumovat během projížďky vinicemi nad Ženevským jezerem a mírně zvlněnou krajinou přilehlého kantonu Fribourgh. V ceně jízdenky je totiž návštěva čokoládovny v obci Broc, spolu s prohlídkou sýrárny a hradu v Gruyeres.

Více na http://www.goldenpass.ch


NEJkrásnější – Gotthardská dráha

Rychlíková trať spojující Curych s italským Milánem je ojedinělá svoji odvážnou konstrukcí, kterou překonává hradbu Alp, ale hlavně nádhernými scenériemi za okny vlaků. Koleje vedou kolem Lucernského jezera, stoupají k hradnímu městu Bellinzona se třemi pevnostmi ze seznamu UNESCO a dále vedou kolem Lugandského jezera do Itálie.

Více na http://www.rhb.ch

 

NEJstrmější – Pilatusbahn

Trať šplhá na skálu Pilatus, která ční nad švýcarským městem Lucern, a na první pohled popírá fyzikální zákony. Pro její bezpečný provoz vyvinul inženýr Eduard Locher unikátní ozubnicový systém, který nese jeho jméno.

Více na http://www.pilatus.ch/

 

 

Vložila Markéta Žáková, červen 2014.
Poslední aktualizace: Simona Fialová, říjen 2017
Zdroj: Lidé a země 06/2014, Kamil Fero: Kde jezdí čokoládový vlak?

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3